Bądź jak Trump. Inwestuj w nieruchomości

Grzegorz Raupuk
Donald Trump rozpoczynał gromadzenie majątku w świetnie sobie znanej branży nieruchomości.
Donald Trump rozpoczynał gromadzenie majątku w świetnie sobie znanej branży nieruchomości.
Najpopularniejszym sposobem pomnażania pieniędzy przez najbogatszych ludzi na świecie są inwestycje kapitałowe. Według magazynu „Forbes” 15 proc. multimiliarderów (267 osób z globalnej listy najzamożniejszych ludzi) inwestuje pieniądze na rynku finansowym i na giełdzie. Warto jednak zastanowić się, na jakie konkretnie branże i instrumenty finansowe warto stawiać, aby osiągnąć jak największe zyski.

Odwiecznym pragnieniem wielu osób jest poznać sekret bogaczy: jak inwestować, żeby osiągnąć spektakularny sukces? Ziemia, nieruchomości i dzieła sztuki to inwestycje, o które bogaci klienci nadal pytają najczęściej. Nieruchomości stanowią często ponad 50 proc. aktywów osób bogatych. Wśród popularnych, długoterminowych zakupów alternatywnych znajdują się także alkohole, dzieła sztuki, zegarki, samochody oraz biżuteria. Milionerzy lubią też inwestować w nowe technologie (Ashton Kutcher), media społecznościowe (Bono i jego inwestycja w Facebooka) czy start-upy. Która z tych dróg jest najbardziej godna polecenia?

Donald Trump, czyli nieruchomości

W procesie inwestycyjnym najważniejsze jest rozumienie charakterystyki danego biznesu i tego, jak będziemy na nim zarabiać. Z pewnością wiedział o tym Donald Trump, kiedy rozpoczynał gromadzenie majątku w świetnie sobie znanej branży nieruchomości. O ile jednak dzisiejszy Prezydent USA swojego imperium nie budował od zera - pomnożył bowiem kapitał ojca – o tyle większość z osób chcących inwestować w nieruchomości musi polegać głównie na własnych dochodach. Dlatego też przedsiębiorcy najczęściej zamrażają gotówkę w nieruchomości, kupując np. mieszkania na wynajem i czekając na wzrost ich wartości. Jest to dla nich dodatkowy sposób na zarabianie, prowadzony obok głównej działalności biznesowej.

Nowe technologie

Inwestowanie w spółki z branży nowych technologii dla jednych jest stratą pieniędzy dla drugich żyłą złota. W modelowych portfelach akcji wielu spółek dominują firmy z branż e-commerce, farmaceutyczno-biotechnologicznej, informatycznej czy gier komputerowych. Jednak nie tylko wybór sektora w którym realizowana jest inwestycja, jest kluczowy. Znacznie większe znaczenie ma ocena rynkowej atrakcyjności produktów rozwijanych przez firmę oraz określenie przyszłego potencjału rozwoju danej usługi. Przykłady gwiazd inwestujących w nieudane projekty social-mediowe czy technologiczne można mnożyć. Z drugiej strony, niedocenienie potencjału inicjatywy (jak Carl Icahan, gigant inwestycyjny, który w 2013 roku sprzedał 3 mln akcji Netfliksa) jest równie częstym zjawiskiem. Dynamika rozwoju rynku nowych technologii często utrudnia racjonalną ocenę przyszłości, jaka stoi przed daną inwestycją.

Rynek finansowy

Na finansowym rynku fortuny zbijają m.in. Warren Buffet, Charles i Rupert Johnsonowie czy George Soros. Wiedzieli oni, że będąc bogatym, warto ryzykować i czerpać profity z lokowania posiadanych aktywów w różnorodnych produktach finansowych. Konieczność posiadania precyzyjnego planu biznesowego oraz doskonalenia wiedzy o finansach również nie były im obce.

Co jednak, jeśli nie potrafimy szczegółowo odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym dokładnie będziemy zarabiać? Inwestycje realizowane samodzielnie obarczone są sporym ryzykiem niepowodzenia.

- Wyspecjalizowane firmy składające się z zespołu doświadczonych doradców, mocno ograniczają ryzyko poniesienia straty, a zwiększają szanse na ponadprzeciętny zysk inwestora. Dzięki profesjonalnemu doradztwu, klient uzyskuje wartościowe zaplecze eksperckie, które umożliwia znaczne zwiększenie prawdopodobieństwa sukcesu jego inwestycji. Warto powierzać pieniądze wyłącznie licencjonowanym, sprawdzonym firmom.

Istotnym wyborem jest również dobór odpowiedniego instrumentu finansowego, który umożliwi generowanie stałych zysków. – Fundusze inwestycyjne to bardzo płynne instrumenty finansowe, które umożliwiają szeroką dywersyfikację portfela – zarówno produktową, sektorową, jak i geograficzną. Podobny wybór zmniejsza także ryzyko inwestycyjne i podwyższa oczekiwane stopy zwrotu.

Rozsądne inwestycje długoterminowe stanowią dobrą metodę na pomnażanie kapitału i powiększanie swojego majątku. Każdy inwestor, szczególnie ten początkujący, przed wyborem funduszu powinien poznać jego budowę i spotkać się z ekspertem, aby łatwiej było mu wybrać fundusz lub inny instrument finansowy, odpowiadający jego potrzebom- tłumaczy ekspert.

OBEJRZYJ WIDEO:
Co drugi Polak planuje w tym roku wyjechać na wakacje

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu