Wchodzisz do kościoła, nawet poza mszą, i od razu masz wybór. Możesz wpłacić 5 złotych albo 10 zł, 20 zł, 50, 100 lub 200. Równie dobrze możesz wybrać przez siebie zaproponowaną kwotę. Przybliżasz kartę bankomatową - i już wpłacone. Transakcja została przeprowadzona w maksymalnie 10 sekund. Po wszystkim można, opcjonalnie, dostać potwierdzenie wykonania przelewu, to na maila albo sms-owo. Na tej zasadzie działa ofiaromat, inaczej: rozwiązanie coraz częściej spotykane przez parafian (no i dla parafian), pozwalające im składać ofiary bezgotówkowo.
Wstęp (bez)płatny
A propos pieniędzy i sfery religii: w wybranych świątyniach trzeba zapłacić za wstęp. Bydgoszczanka pojechała na urlop na Dolny Śląsk.
Po powrocie wspominała: - Zwiedzaliśmy starówki i kościoły. W jednym z nich, akurat w katedrze, tuż przy wejściu, siedziała dziewczyna przy stoliku. Gdy chcieliśmy wejść, cofnęła nas. Powiedziała, że zwiedzający muszą zapłacić 10 złotych za wstęp. Zapytałam, czy jeśli przyszliśmy się pomodlić, a nie podziwiać, to też mamy płacić? Dziewczyna nie potrafiła odpowiedzieć.
Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu wskazywała: - To, że kościół interesuje się internetem, jest szczególnym wyrazem jego zainteresowania środkami komunikacji społecznej. Postrzega media jako wynik historycznego procesu naukowego, przez który ludzkość postępuje naprzód w odsłanianiu ukrytych w całym stworzeniu zasobów i wartości.
Internet wszedł do kościołów nie tylko w postaci przelewów na kolektę, budowę lub rozbudowę wspólnoty albo na cele charytatywne. Kontakt internetowy z biurem parafialnym jest wygodniejszy niż gdyby wierni mieli się fatygować do księdza. Dzisiaj już prawie każda parafia prowadzi portal i posiada adres poczty elektronicznej. Do jednych z najczęściej czytanych tekstów należą ogłoszenia parafialne, uaktualniane co tydzień.
Zakładka „Sakrament”
Wybrane parafie jeszcze poszły do przodu i ułatwiają życie piszącym do nich parafianom. Przykładowo: po wpisaniu pierwszych liter w tytule wiadomości, pokazują się podpowiedzi, czego może dotyczyć mail. To chociażby „Sakramenty święte”, dalej z podziałem na „Chrzest”, „Pierwsza Komunia”, „Bierzmowanie” i „Ślub”. Istnieje ponadto możliwość e-rezerwacji terminu na spotkanie (już to w parafii) z proboszczem.
Można obejrzeć nabożeństwo online - już nagrane, czyli z opcją wielokrotnego odtworzenia albo w czasie rzeczywistym, tzw. live. Transmisje są śledzone nie tylko przez osoby schorowane, starsze i niepełnosprawne. Są i tacy, którzy włączają co niedzielę e-mszę, tłumacząc, że na tradycyjną, zatem stacjonarną, brakuje im czasu. Siedząc w domu, można zobaczyć, oprócz nabożeństwa, również kościół. Część parafii zaprasza bowiem na wirtualne spacery po swoim terenie, łącznie z prezbiterium.
#pomagaMY czyli Polska Press dla powodzian
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?