MKiŚ wprowadza przepisy dla szybszego rozwoju offshore i innych OZE
Zaprojektowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska regulacje mają przyczynić się do szybszej i bardziej efektywnej realizacji projektów morskich farm wiatrowych (MFW) oraz innych technologii OZE. Inicjatywa ta została przedstawiona poprzez wniosek o wpis nowelizacji do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów, który trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) 17 października 2024 r., jak informuje ministerstwo.
W ramach nowych przepisów przewidziane są między innymi
- zmiany w aukcyjnym systemie wsparcia,
- nowe zasady pokrywania ujemnego salda dla morskich farm wiatrowych działających na zasadach rynkowych,
- zasady sprzedaży energii w okresie rozruchu technologicznego MFW oraz
- udostępnianie danych niezbędnych do sporządzenia ekspertyz technicznych.
Projekt przewiduje także rozwiązania dotyczące współdzielenia wyprowadzenia mocy przez kilka farm wiatrowych, usprawnienie procedur związanych z mikroprzesunięciami czy przenoszeniem pozwoleń lokalizacyjnych.
Dodatkowo, szczegółowo zostaną określone kwestie dotyczące rybołówstwa na akwenach wykorzystywanych przez morskie farmy wiatrowe, definicji personelu obsługującego MFW i regulacje dotyczące czasu pracy.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśliło również, że projekt uwzględnia implementację rozwiązań z unijnej dyrektywy RED III, które dotyczą mapowania obszarów niezbędnych do osiągnięcia celów unijnych w zakresie OZE na rok 2030 oraz ustanowienia obszarów przyspieszonego rozwoju OZE.
Nowe przepisy są częścią reformy G3.1.1 z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), jak zaznaczono w komunikacie.
W ostatnim wywiadzie dla PAP Biznes, wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka wskazał, że dzięki nowym ustawom OZE czas przygotowania inwestycji może skrócić się nawet o połowę, szczególnie w wyznaczonych specjalnych strefach OZE, które mają zostać zmapowane do końca 2024 roku.
Źródło:
