Nowe regulacje wprowadzają zgodne z unijnymi normami progi dla przedsiębiorstw energochłonnych. Liczba kategorii Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), które mogą ubiegać się o wsparcie, wzrośnie z ponad 50 do 116. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przewiduje, że wartość wsparcia dla tych firm w przyszłym roku wyniesie 0,5 miliarda złotych.
Wprowadzone zostaną dwa poziomy ulg dla przedsiębiorców
Ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów, w tym do wytycznych CEEAG (wytyczne dotyczące pomocy państwa na ochronę klimatu i środowiska oraz cele związane z energią). Aktualizowana zostanie lista sektorów uprawnionych do ulg dla odbiorców energochłonnych zgodnie z katalogiem CEEAG. Wprowadzone zostaną dwa poziomy ulg: 85 proc. dla przedsiębiorstw w sektorach szczególnie narażonych na ryzyko ucieczki poza UE oraz 75 proc. dla firm w sektorach z mniejszym ryzykiem. Nowe przepisy wprowadzą również opłatę wyrównawczą dla odbiorców energochłonnych uprawnionych do ulg.
Zgodnie z nowelizacją, prosumenci będą mieli możliwość wyboru, czy chcą być rozliczani na podstawie rynkowej miesięcznej ceny energii, czy też pozostać w systemie opartym na stawce godzinowej. Do 30 czerwca br. wartość energii wprowadzonej do sieci przez prosumenta była obliczana według tzw. rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej (RCEm). Jednak od 1 lipca 2024 r. wartość ta będzie wyliczana na podstawie rynkowej ceny energii elektrycznej (RCE), czyli stawki godzinowej. Nowelizacja umożliwia prosumentom rozliczającym się w net-billingu powrót do rozliczeń opartych na miesięcznych cenach energii.
Zachętą do stosowania systemu rozliczenia godzinowego ma być większy zwrot niewykorzystanych środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w ciągu kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) - do 30 proc., zamiast obecnych 20 proc. Nowelizacja przewiduje również aktualizację depozytu prosumenckiego o współczynnik 1,23, podczas gdy obecnie współczynnik ten wynosi 1.
Przepisy zakładają skrócenie terminów procedur dla instalacji i projektów związanych z wybranymi źródłami OZE
Ustawa zakłada skrócenie terminów procedur dla instalacji i projektów związanych z wybranymi źródłami OZE, ze szczególnym uwzględnieniem paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach budynków oraz magazynów energii, pomp ciepła i innych urządzeń niezbędnych do przyłączenia do sieci. Celem jest skrócenie łącznego czasu trwania procedur administracyjnych z 356-416 dni do 149 dni.
Nowe przepisy przewidują także przesunięcie wejścia w życie regulacji dotyczących instytucji prosumenta wirtualnego energii odnawialnej do 2 lipca 2025 roku. To rozwiązanie ma na celu lepsze przygotowanie rynku na wprowadzenie nowych zasad i zapewnienie odpowiedniego czasu na adaptację do zmian.
źródło: PAP
