Będzie dodatek do pomp ciepła i grzejników. Ile wyniesie dofinansowanie? To kolejny dodatek energetyczny zapowiadany przez rząd

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Użytkownicy pomp ciepła mają wkrótce dołączyć do grupy osób objętych rekompensatami z tytułu rosnących cen energii elektrycznej i ogrzewania.
Użytkownicy pomp ciepła mają wkrótce dołączyć do grupy osób objętych rekompensatami z tytułu rosnących cen energii elektrycznej i ogrzewania. Wojciech Wojtkielewicz
Będzie dodatek do pomp ciepła i grzejników z tytułu rosnących cen energii elektrycznej i ogrzewania. Jakie pieniądze będzie można otrzymać w ramach dofinansowania? Na razie trwają pracę nad przepisami, które mają to regulować. Wcześniej dodatek energetyczny obejmował jedynie takie paliwa jak np. węgiel, czy drewno. Teraz ma się to zmienić.

Będzie dodatek do pomp ciepła i grzejników. Ile wyniesie dofinansowanie?

Użytkownicy pomp ciepła mają wkrótce dołączyć do grupy osób objętych rekompensatami z tytułu rosnących cen energii elektrycznej i ogrzewania.

Minister Moskwa, podczas spotkania z Komisją Krajową NSZZ Solidarność, pytana była m.in. o pomoc dla osób, które wymieniły piece na pompy ciepła i do ogrzewania wykorzystywać będą teraz głównie energię elektryczną.

W odpowiedzi stwierdziła, że „dla wszystkich gospodarstwa domowych i podmiotów wrażliwych” rząd zaplanował wsparcie.

- Na poziomie gospodarstw domowych to będzie kolejny dodatek. To ma być dodatek nie tylko dla użytkowników pompy ciepła, ale także grzejników elektrycznych – zapowiedziała szefowa resortu.

Ile wyniesie dofinansowanie? Rząd obecnie pracuje nad przepisami, mającymi określić dokładnie kto i na jaką kwotę wsparcia będzie mógł liczyć.

Minister Waldemar Buda: Będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa

O dofinansowaniu do rachunków za pompy ciepła mówił już w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

— Ci, co mają pompę ciepła i osoby, które ogrzewają się elektrycznie, to jest wyjątkowy przypadek. I tutaj będzie przewidziany dodatek, jak dla każdego innego paliwa. Na poziomie wsparcia 40-proc. w koszcie przewidywanym tego surowca – mówił portalowi wpolityce.pl.

Minister dodał, że 61 proc. gospodarstw domowych w Polsce mieści się poniżej limitu 2000 kWh.

Buda pytany był również o to, czy limit uprawniający do dopłaty dotyczy licznika energii elektrycznej, czy też osoby, na którą jest umowa z dostawcą energii.

W odpowiedzi szef resortu stwierdził, że jego zdaniem — licznik ( ten osobny) — powinien dawać prawo, by osobno ten limit liczyć.

— Te przepisy się jeszcze kształtują (...), powinniśmy iść w kierunku osobnego limitu dla każdego licznika — tłumaczył.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu