Rząd przyjął projekt ustawy pomocowej dla powodzian
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje szereg zmian przepisów. Ich celem jest wsparcie zarówno osób fizycznych, jak i przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani przez powódź. Wśród proponowanych zmian znajduje się m.in. wprowadzenie nowej formy wsparcia finansowego w postaci zasiłku losowego. Ponadto projekt przewiduje dodatkowe zasiłki opiekuńcze, udogodnienia pracownicze, a także m.in. wsparcie mieszkaniowe i pomoc dla kredytobiorców.
Wsparcie dla kredytobiorców i skrócenie procedur
Jednym z kluczowych elementów nowej specustawy jest wsparcie dla kredytobiorców, którzy zostali poszkodowani przez powódź. Rząd przewiduje, że osoby posiadające kredyt mieszkaniowy, które utraciły możliwość korzystania ze swojego domu lub mieszkania, mogą liczyć na bezzwrotne wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Dzięki temu funduszowi państwo będzie spłacać raty kredytu przez okres 12 miesięcy.
Pakiet wsparcia mieszkaniowego
Kolejnym istotnym elementem specustawy jest pakiet wsparcia mieszkaniowego. Rząd przewiduje, że z Funduszu Dopłat zostanie udzielone bezzwrotne wsparcie finansowe dla osób poszkodowanych przez powódź. Środki te można będzie przeznaczyć na tworzenie nowych lokali mieszkalnych w zasobie gminy, remont zamieszkanych lokali gminnych oraz przebudowę istniejącego zasobu mieszkaniowego należącego do spółek gminnych lub społecznych inicjatyw mieszkaniowych.
Wysokość wsparcia wynosi:
- tworzenie lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – 100 proc. kosztów przedsięwzięcia;
- remont zamieszkanych lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy – od 70 proc. do 100 proc. kosztów przedsięwzięcia;
- remont lub przebudowa istniejącego zasobu mieszkaniowego, który jest własnością spółki gminnej albo społecznej inicjatywy mieszkaniowej i został utworzony z udziałem środków Funduszu Dopłat lub w ramach rządowego programu preferencyjnych kredytów dla inwestorów społecznego budownictwa czynszowego – w wysokości 70 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Prawo pierwokupu mieszkań
Specustawa przewiduje również wprowadzenie prawa pierwokupu mieszkań na rzecz gmin objętych skutkami powodzi. Dzięki temu gminy będą mogły nabywać mieszkania na preferencyjnych warunkach, co pozwoli na lepsze zarządzanie zasobem mieszkaniowym i szybszą odbudowę terenów dotkniętych przez żywioł. Dodatkowo wprowadzono preferencje w procesie przyznawania premii remontowych, które mają zostać podwyższone z 25 do 50 lub 60 procent w przypadku budynków wpisanych do rejestru zabytków.
Dodatkowy pakiet wsparcia dla przedsiębiorców
Rząd zapowiedział również przygotowanie dodatkowego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców, który ma być przyjęty i skierowany do Sejmu jeszcze w trakcie najbliższego posiedzenia. Pakiet ten ma na celu pomoc firmom, które ucierpiały na skutek powodzi, w odbudowie ich działalności i powrocie do normalnego funkcjonowania.
Rozwiązania dla pracowników m.in. dłuższy urlop
Projekt ustawy uwzględnia również wsparcie dla pracowników. Pracodawca może wydłużyć czas wypłacania wynagrodzenia dla pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w związku z powodzią. Zwiększona została o 4 dni liczba dni urlopu „na żądanie” w ramach urlopu wypoczynkowego, ale pracownik może także wykorzystać urlop wypoczynkowy w wymiarze godzinowym – „może na przykład odebrać urlop w wymiarze 3 godzin w czasie 8-godzinnego dnia pracy” – podano. Poinformowano jednocześnie, że „urlop w tym trybie nie może przekroczyć 5 dni”.
Aby przeciwdziałać zagrożeniom związanym z powodzią, zwalczać je lub usuwać skutki, pracownik będzie mógł wnioskować o obniżenie wymiaru czasu pracy, przy czym wniosek musi złożyć na dwa dni przed zmniejszeniem wymiaru czasu pracy. Wskazano w projekcie, że „pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek, chyba że jest to niemożliwe z określonych przyczyn”.
Wprowadzone zostanie bardziej elastyczne podejście do organizacji i czasu pracy pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, a pracownicy z terenów dotkniętych powodzią będą zwolnieni z obowiązku przedłużania orzeczeń lekarskich oraz przeprowadzania badań lekarskich (dotyczy to czasu określonego w projekcie ustawy).
Zmiany w zakazie handlu w niedziele
W związku z obowiązywaniem stanu klęski żywiołowej, rząd zdecydował się na czasowe zniesienie zakazu handlu w niedziele w zakresie rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Zakaz handlu będzie jednak nadal obowiązywać w niedziele, które przypadają na święta.
Zasiłki dla poszkodowanych
Osoby poszkodowane przez powódź, które otrzymały lub otrzymają tzw. zasiłek powodziowy, będą miały również prawo do dodatkowego zasiłku w wysokości 1 tys. zł. Środki te mają być przeznaczone na pokrycie kosztów zużycia energii lub zakupu paliwa do agregatów, które są niezbędne do osuszenia zalanych mieszkań i domów.
Projekt ustawy przewiduje także wsparcie dla rodziców i uczniów, a mianowicie:
- zasiłek losowy (1000 zł) na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci, które realizują obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne, lub uczniów, którzy ponieśli szkodę w wyniku powodzi;
- dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy nie mogą pracować ze względu na zamknięcie np. żłobka lub nieobecność niani i muszą opiekować się dzieckiem;
- na terenach powodziowych będą zapewnione miejsca edukacji;
- tymczasowo będą zniesione ograniczenia w liczbie uczniów w klasach na terenach powodziowych.
Sejmowa debata nad projektem odbędzie się w czwartek, 26 września. Natomiast w sobotę rząd będzie pracował nad nową wersją budżetu, który będzie uwzględniał wydatki na naprawianie skutków powodzi.
Źródło: PAP, KPRM
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
