Państwo spłaci raty kredytu. Oto szczegóły ważnego wsparcia

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Kredytobiorcy, których domy lub mieszkania zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź, będą mogli ubiegać się o bezzwrotną pomoc finansową
Kredytobiorcy, których domy lub mieszkania zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź, będą mogli ubiegać się o bezzwrotną pomoc finansową PAP/Lech Muszyński
Osoby dotknięte powodzią, będą mogły liczyć na bezzwrotną pomoc finansową z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Tak wynika z najnowszego projektu nowelizacji ustawy o usuwaniu skutków powodzi, opublikowanego we wtorek. Środki pomocowe mają pokryć równowartość 12 rat kredytu.
  • Osoby, których domy lub mieszkania zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź, będą mogły ubiegać się o bezzwrotną pomoc finansową.
  • Poszkodowani mogą liczyć na spłatę 12 rat kredytu.
  • Gminy otrzymają prawo pierwokupu lokali mieszkalnych oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych uszkodzonych przez powódź.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące usuwania skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw. Projekt ten zawiera kluczowe zapisy dotyczące Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, które mają na celu wsparcie osób poszkodowanych przez powódź.

W nowelizacji przewidziano, że osoby, których domy lub mieszkania zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź, będą mogły ubiegać się o bezzwrotną pomoc finansową. Aby otrzymać wsparcie, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Pomoc będzie dostępna dla kredytobiorców, których nieruchomości stały się nieużyteczne w wyniku powodzi.

Państwo spłaci 12 miesięcznych rat

W uzasadnieniu projektu wyjaśniono, jak będzie działał mechanizm wsparcia.

„Jednocześnie (...) określony został, mechanizm tego wsparcia. Będzie on polegał na przekazywaniu kredytodawcy przez Bank Gospodarstwa Krajowego z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (na wskazany przez kredytodawcę rachunek) kwoty środków pieniężnych z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań kredytobiorcy z tytułu kredytu mieszkaniowego, przez okres 12 miesięcy w wysokości określonej w złotych jako równowartość przewidywanych 12 miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego” – napisano w uzasadnieniu.

Wsparcie będzie miało charakter bezzwrotny i zostanie zwolnione z podatku dochodowego, co dodatkowo odciąży poszkodowanych finansowo.

Prawo pierwokupu dla gmin

W projekcie ustawy zawarto również zapisy, które dają gminom prawo pierwokupu lokali mieszkalnych oraz budynków mieszkalnych jednorodzinnych uszkodzonych przez powódź. Po odbudowie lub remoncie tych nieruchomości, gminy będą mogły przekazać je osobom potrzebującym pomocy mieszkaniowej, w tym ofiarom powodzi.

Takie rozwiązanie ma na celu nie tylko wsparcie poszkodowanych, ale również efektywne zarządzanie zasobami mieszkaniowymi w gminach dotkniętych klęskami żywiołowymi. Dzięki temu osoby, które straciły swoje domy, będą mogły szybciej wrócić do normalnego życia.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu