Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt nowelizacji ustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań związanych z usuwaniem skutków powodzi. Projekt ten wprowadza m.in. zasiłek losowy na edukację, wsparcie dla kredytobiorców, skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych oraz wymóg szczepień ochronnych dla służb działających na terenach powodziowych.
Szereg rozwiązań dla pracowników - poszkodowanych w powodzi
Projekt nowelizacji przewiduje, że pracodawca może przedłużyć okres wypłacania wynagrodzenia za czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika na dłużej niż 10 dni roboczych. Jak podkreślono w Ocenie Skutków Regulacji, jest to zgodne z zasadą uprzywilejowania pracownika w prawie pracy.
Dodatkowo, pracownicy zamieszkujący tereny powodziowe będą mogli skorzystać z 5 dni lub 40 godzin zwolnienia od pracy. Projekt zakłada również przedłużenie terminów odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.
Handel w niedziele i badania lekarskie
Zgodnie z projektem, w czasie powodzi nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele w zakresie rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby. Zwolnienie to nie będzie jednak obowiązywać w niedziele, w które przypada święto.
Projekt przewiduje również zawieszenie badań lekarskich dla pracowników zamieszkałych na terenach powodziowych oraz przedłużenie ważności orzeczeń lekarskich o 30 dni od zakończenia okresu zagrożenia powodzią. Podobne rozwiązania mają dotyczyć szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, które będą mogły być przeprowadzane za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
W przypadku zniszczenia dokumentów służących do ustalenia świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, świadczeń dla osób niepełnosprawnych lub zaopatrzenia emerytalnego, projekt daje możliwość przedstawienia innych dokumentów potwierdzających prawo do tych świadczeń. Projekt zakłada również, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) może upoważnić w formie pisemnej każdego pracownika urzędu gminy oraz gminnej jednostki organizacyjnej do wydawania decyzji o przyznaniu oraz do wypłaty zasiłku powodziowego.
Opieka nad dziećmi i osobami niepełnosprawnymi
Zmiany mają na celu ułatwienie objęcia opieką instytucjonalną dzieci do lat 3 z terenów gmin powodziowych. Regulacja przewiduje dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla rodziców, którzy muszą opiekować się dzieckiem z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu powodzi. Dziecko nie może uczęszczać do innej placówki. Zasiłek ten będzie przysługiwał również opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia z powodu powodzi szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.
Zmiany mają również umożliwić pokrycie kosztów działalności ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, mimo ich czasowego zamknięcia spowodowanego powodzią. W regulacji zawarto także zmianę umożliwiającą niewliczanie pomocy związanej z usuwaniem skutków powodzi do kosztu utrzymania w domu pomocy społecznej, co ma zapobiec nieuzasadnionemu wzrostowi opłat od mieszkańców za pobyt w tych placówkach.
Projekt przewiduje również wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności, wydanych na czas określony, dla osób zamieszkałych na terenach objętych szczególnymi rozwiązaniami związanymi z usuwaniem skutków powodzi. Ważność tych orzeczeń zostanie przedłużona do 60 dni od zakończenia okresu, na jaki wprowadzono stan klęski żywiołowej, a wydłużenie nastąpi z urzędu. Wprowadzono również przepis przedłużający ważność posiadanych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, które mają znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
