Spis treści
Konferencja w Gdańsku. Współpraca na rzecz bezemisyjności
Podczas konferencji prasowej w zakładach Grupy Przemysłowej Baltic, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. dobrobytu i strategii przemysłowej, Stéphane Séjourné, spotkał się z minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz oraz prezesem Grupy Przemysłowej Baltic, Adamem Kowalskim. Rozmowy dotyczyły potencjału i rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i UE.
Stéphane Séjourné przyjechał do Gdańska z ważnym przesłaniem. Podkreślił, że zrozumiał wagę sektora energetyki wiatrowej i zobowiązał się do wspierania go na poziomie Komisji Europejskiej. Wskazał, że produkcja energii w Europie musi być priorytetem, aby uniezależnić się od emisyjnych źródeł energii spoza kontynentu.
26 lutego przedstawimy kolejny projekt związany z naszymi działaniami po rozmowach na poziomie ministerialnym – stwierdził Séjourné i dodał, że udał się w objazd po Europie; był m.in. w Niemczech ws. przemysłu motoryzacyjnego i innych krajach, gdzie przyglądano się przemysłowi stalowemu.
Wyzwania i plany na przyszłość
Séjourné zapowiedział, że powróci do Polski z propozycjami, które pomogą w rozwoju energii bezemisyjnej. Wojna na Ukrainie uwypukliła potrzebę produkcji energii w Europie, co jest kluczowe dla poprawy bilansu handlowego UE. Wydatki na emisyjne źródła energii spoza Europy sięgają 600 miliardów euro rocznie, co stanowi znaczące obciążenie dla gospodarki.
Minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, podkreśliła znaczenie funduszy europejskich w transformacji energetycznej. Dzięki nim możliwe jest realizowanie projektów, takich jak te w Gdańsku, które wspierają rozwój bezemisyjnej energetyki.
U źródeł wielu tych projektów, w tym tego który w Gdańsku mogliśmy oglądać, są fundusze europejskie" – mówiła Pełczyńska-Nałęcz i podkreśliła, że w Polsce mamy bardzo dużo środków europejskich na transformację energetyczną. "To są dziesiątki miliardów złotych. To są miliardy euro – powiedziała minister i dodała, że bardzo ważne jest aby jak najwięcej tych środków zostało w Europie i Polsce.
Znaczenie mądrego protekcjonizmu
Podczas konferencji, Pełczyńska-Nałęcz zwróciła uwagę na rolę „mądrego protekcjonizmu" i ceł ustanowionych przez UE wobec konkurentów z Chin. Dzięki tym działaniom możliwe było powstanie fabryki w Gdańsku, co przyczyniło się do rozwoju lokalnej gospodarki i zwiększenia niezależności energetycznej Polski.
