Bezpieczeństwo giełd kryptowalutowych na całym świecie zagrożone

Maciej Badowski
Opracowanie:
FBI poinformowało, że za kradzież wirtualnych aktywów o wartości 1,5 mld dolarów z giełdy kryptowalut ByBit odpowiedzialni są północnokoreańscy hakerzy.
FBI poinformowało, że za kradzież wirtualnych aktywów o wartości 1,5 mld dolarów z giełdy kryptowalut ByBit odpowiedzialni są północnokoreańscy hakerzy. George Morina/ pexels
Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze ujawniło, że północnokoreańska grupa hakerska TraderTraitor, znana również jako Lazarus Group, stoi za kradzieżą kryptowalut o wartości 1,5 miliarda dolarów z giełdy ByBit. To największa tego typu kradzież w historii.

Kim są TraderTraitor i Lazarus Group?

Grupa TraderTraitor, znana również jako Lazarus Group, jest elitarną jednostką hakerską powiązaną z Biurem ds. Rozpoznania Ogólnego, główną agencją wywiadowczą Korei Północnej. Od momentu swojego powstania w 2009 roku, grupa ta stała się synonimem cyberprzestępczości na najwyższym poziomie.

Lazarus Group zyskała międzynarodową sławę w 2014 roku, kiedy to włamała się na serwery Sony Pictures w odwecie za film „Wywiad ze Słońcem Narodu", który parodiował przywódcę Korei Północnej, Kim Dzong Una. Od tego czasu grupa nieustannie rozwija swoje umiejętności i techniki, co czyni ją jednym z najbardziej niebezpiecznych graczy w świecie cyberprzestępczości.

Atak na giełdę ByBit

Atak na giełdę kryptowalut ByBit, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu, jest kolejnym przykładem zaawansowanych umiejętności hakerskich Lazarus Group. Jak podała AFP, hakerzy przejęli kontrolę nad portfelem cyfrowej monety Ether i przenieśli jego zasoby na niezidentyfikowany adres.

W środowym komunikacie FBI poinformowało, że hakerzy „działali szybko i przekonwertowali część skradzionych aktywów na bitcoiny i inne wirtualne aktywa rozproszone na tysiącach adresów w wielu blockchainów".

– Oczekuje się, że aktywa te zostaną dalej +wyprane+ i ostatecznie zamienione na pieniądze fiducjarne – dodało FBI.

Skala kradzieży i jej konsekwencje

Wartość kradzieży dokonanej przez Lazarus Group wynosi 1,5 miliarda dolarów, co czyni ją największą w historii kryptowalut. Dla porównania, dotychczas największą kradzieżą było przejęcie 611 milionów dolarów z giełdy Poly Network w 2021 roku, jednak tamci hakerzy zwrócili wszystkie aktywa.

Tak ogromna skala kradzieży budzi obawy o bezpieczeństwo giełd kryptowalutowych na całym świecie. Eksperci z panelu ONZ, nadzorującego przestrzeganie sankcji nałożonych na Koreę Północną, oskarżali Pjongjang o wykorzystywanie skradzionych pieniędzy w programach zbrojeń jądrowych i balistycznych, co narusza rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Działania Lazarus Group w 2024 roku

Jak informuje firma analityczna Chainalysis, tylko w 2024 roku Lazarus Group przeprowadziła 47 ataków na platformy kryptowalutowe, wyprowadzając łącznie 1,34 miliarda dolarów. Te liczby pokazują, że grupa nie tylko nie zwalnia tempa, ale wręcz intensyfikuje swoje działania.

Działania Lazarus Group stanowią poważne zagrożenie dla globalnego bezpieczeństwa cybernetycznego. Ich zdolność do przeprowadzania skomplikowanych ataków na dużą skalę pokazuje, jak ważne jest, aby giełdy kryptowalutowe i inne instytucje finansowe inwestowały w zaawansowane technologie zabezpieczeń.

Kradzież kryptowalut o wartości 1,5 miliarda dolarów przez północnokoreańską grupę hakerską Lazarus Group jest największą tego typu kradzieżą w historii. Atak na giełdę ByBit pokazuje, jak zaawansowane techniki stosują współczesne grupy hakerskie oraz jak poważne konsekwencje mogą mieć ich działania dla globalnego rynku finansowego. W obliczu takich zagrożeń, inwestycje w bezpieczeństwo cybernetyczne stają się priorytetem dla wszystkich instytucji finansowych na świecie.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu