Bezpieczeństwo na wakacjach zależy od ciebie

Maciej Badowski AIP
Wyjazd na urlop bardzo często wiąże się z pozostawieniem bez opieki mieszkania lub domu.
Wyjazd na urlop bardzo często wiąże się z pozostawieniem bez opieki mieszkania lub domu. Adrian Kuźmiuk
Wakacje to czas beztroskiego wypoczynku. Bywa jednak, że urlopowe plany legną w gruzach przez jedno pechowe zdarzenie – awarię samochodu, wypadek, włamanie do domku letniskowego, czy zatrzaśnięcie kluczyków w aucie. By oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu, warto przygotować się do wyjazdu w kompleksowy sposób – szczególnie jeżeli zostawiamy dom bez opieki, podróżujemy samochodem za granicę, lub zamierzamy uprawiać sporty ekstremalne.

Po pierwsze: ubezpieczenie podróżne

Polisa turystyczna jest najbardziej oczywistym wyborem dla osób wyjeżdżających na urlop. Ten rodzaj ubezpieczenia oferuje większość towarzystw na polskim rynku. Podstawowe warianty polisy obejmują koszty leczenia, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz OC w życiu prywatnym.

Dokonując zakupu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia kosztów leczenia oraz zakres terytorialny polisy. Większość towarzystw dzieli oferty na kategorie: Polska, Europa i Świat. Część ubezpieczycieli świadczy jednak ochronę w ramach polisy turystycznej jedynie w trakcie podróży zagranicznych– mówi Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

Inną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest ubezpieczenie bagażu. W skład takiej polisy może wchodzić ochrona przed konsekwencjami zdarzeń losowych oraz kradzieży walizek, plecaków i wszelkich innych bagaży z rzeczami osobistymi. Będą one chronione, zarówno kiedy znajdują się pod naszą opieką, jak i gdy są pozostawione w zamkniętym bagażniku samochodu, przechowalni, czy hotelu.

Zakres ochrony bagażu może być różny w poszczególnych towarzystwach. Jeśli zależy nam przykładowo na ubezpieczeniu wartościowego sprzętu sportowego czy elektronicznego, sprawdźmy czy nasz ubezpieczyciel obejmuje go podstawowym wariantem polisy. Pamiętajmy też, że ubezpieczyciel nie wypłaci nam odszkodowania, jeżeli utrata lub zniszczenie bagażu nastąpi w wyniku naszego zaniedbania lub z naszej winy – komentuje ekspert.

Planując zakup polisy, warto pomyśleć także o rodzajach aktywności, które zamierzamy uprawiać na urlopie. Dotyczy to szczególnie pasjonatów sportów ekstremalnych. Poszczególni ubezpieczyciele w różny sposób definiują to pojęcie, zazwyczaj w jego zakres wchodzą takie dyscypliny jak: kitesurfing, nurkowanie, czy wspinaczka.

W przypadku uprawiania dyscyplin ekstremalnych największym problemem często okazują się koszty ratownictwa i specjalistycznego transportu. O ile w Polsce możemy liczyć na bezpłatną pomoc od GOPR lub TOPR nawet z użyciem śmigłowca, to w większości europejskich krajów kosztami akcji ratunkowej obciążany jest poszkodowany turysta. Na taką ewentualność warto mieć polisę z pakietem assistance, obejmującym koszty poszukiwania w górach – dodaje ekspert.


Po drugie: ubezpieczenie nieruchomości

Wyjazd na urlop bardzo często wiąże się z pozostawieniem bez opieki mieszkania lub domu. Nieobecność właścicieli to łakomy kąsek dla włamywaczy, dlatego jeśli nie posiadamy polisy mieszkaniowej, warto pomyśleć o niej właśnie przed wakacjami. Tego typu ubezpieczenie może nas uchronić zarówno przed kradzieżą, jak i następstwami zdarzeń losowych, takich jak: wichury, burze, czy powodzie oraz drobnymi szkodami, np. w wyniku przepięć elektrycznych.

Podstawowy wariant obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie murów i stałych elementów budynku, jednak warto rozszerzyć polisę o ochronę ruchomości, które pozostawiamy w domu. Pamiętajmy także, że w przypadku większości towarzystw ryzyko kradzieży z włamaniem nie jest objęte podstawowym wariantem polisy, a jest ono przecież szczególnie ważne dla osób udających się na urlop – mówi Kuczwalski.

W ramach polisy mieszkaniowej można ująć także OC w życiu prywatnym, które przyda się zarówno w domu, jak i na wycieczce, w razie spowodowania przez nas szkody osobie trzeciej. Dodatkowo ubezpieczenie można wzbogacić o assistance domowy, dzięki któremu będziemy mogli np. wezwać pomoc techniczną do zepsutego sprzętu komputerowego.

Popularnym w okresie letnim rodzajem polisy jest ubezpieczenie domku letniskowego. Oferuje je wiele towarzystw obecnych na polskim rynku. Podobnie jak w polisie mieszkaniowej, można w nim zawrzeć ubezpieczenie murów od ognia i innych zdarzeń losowych, ryzyko kradzieży z włamaniem, wandalizmu, przepięć, stłuczeń, czy powodzi.

W przypadku ubezpieczenia domków letniskowych istotne znaczenie ma lokalizacja. Większość towarzystw nie udzieli ochrony ubezpieczeniowej domkom znajdującym się na terenie ogródków działkowych. Wyłączone spod ochrony będą także obiekty nieprzytwierdzone na stałe do gruntu, a więc np. przyczepa kempingowa przerobiona na domek letniskowy – mówi ekspert.

Po trzecie: ubezpieczenie samochodu

Dla podróżujących samochodem istotne jest odpowiednie przygotowanie pojazdu przed podróżą – w tym również zadbanie o ubezpieczenie. Poza obowiązkowym OC, warto pomyśleć także o AC oraz ubezpieczeniu Assistance. To ostatnie jest szczególnie ważne, by zapewnić sobie spokój w trasie – przyda się w razie wypadku, awarii, czy braku paliwa.

Problem z autem, kiedy jesteśmy z dala od domu, to nie lada wyzwanie. Zdarza się, że samochód odmówi posłuszeństwa wiele kilometrów od najbliższego warsztatu. W takiej sytuacji przyda się polisa, w skład której wchodzi pomoc drogowa, holowanie i samochód zastępczy. Kupując ubezpieczenie, zwróćmy uwagę na zakres terytorialny i limity kilometrów holowania, czyli maksymalny dystans, na którym nasz samochód zostanie odholowany przez pomoc drogową. Jeśli wybieramy się w daleką podróż, najbezpieczniej jest wybrać polisę z maksymalnie dostępnym limitem– radzi Kuczwalski.

Ubezpieczyciel zapewni posiadaczowi pakietu Assistance także pojazd zastępczy, czasem nawet wraz z zastępczym kierowcą, pomoc tłumacza, pomoc informacyjną, czy zakwaterowanie w hotelu na czas naprawy auta. Ubezpieczony będzie mógł liczyć na wsparcie również w sytuacjach spowodowanych własną nieuwagą – w razie wlania do baku niewłaściwego paliwa czy zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe.

Niestety niewiele towarzystw na rynku proponuje Assistance jako oddzielne ubezpieczenie, dlatego najlepiej wykupić je razem z OC lub AC. Problem ze znalezieniem odpowiedniej polisy mogą mieć posiadacze starszych aut, ponieważ wielu ubezpieczycieli wprowadza ograniczenia związane z wiekiem pojazdu. Warto zatem porównać oferty, by znaleźć polisę odpowiednią dla siebie i swojego samochodu– podsumowuje ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu