BGK uruchamia programy pomocowe. "Mikro, małe oraz średnie firmy skorzystają z ośmiu programów pomocowych, a duże z dwóch"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- To dla nas niezwykle ważne, aby pomóc polskim przedsiębiorcom w tym trudnym dla nich czasie- mówiła prezes BGK.
- To dla nas niezwykle ważne, aby pomóc polskim przedsiębiorcom w tym trudnym dla nich czasie- mówiła prezes BGK. fot. Szymon Starnawski /Polska Press
Bank Gospodarstwa Krajowego przygotował 10 programów pomocowych w ramach wsparcia przedsiębiorców dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. – Przygotowaliśmy we współpracy z resortami finansów, rozwoju i funduszy oraz z sektorem bankowym rozwiązania, które wspierają zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże firmy- powiedziała podczas czwartkowej konferencji prezes BGK.

- W jednym momencie gospodarki na całym świecie zostały zamrożone. Dzisiaj wiele rządów pracuje nad tym jak zachowując standardy higieny i bezpieczeństwa, przywrócić gospodarkę do życia. Zanim to nastąpi to ogromna rola instytucji finansowych, żeby pomóc przedsiębiorstwom przetrwać ten bardzo trudny okres– mówiła podczas konferencji prasowej Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

– Mikro, małe oraz średnie firmy skorzystają z ośmiu programów pomocowych, a duże z dwóch. Co istotne, przedsiębiorcy, którzy skorzystali z rządowych ulg i zwolnień od ZUS, mogą uzyskać wsparcie z pakietu pomocowego BGK. Jedna forma nie wyklucza drugiej – dodała.

Jak mówiła prezes BGK, we współpracy z resortami finansów, rozwoju i funduszy oraz z sektorem bankowym przygotowano rozwiązania, które wspierają zarówno mikro, małe, średnie, jak i duże firmy.

- To dla nas niezwykle ważne, aby pomóc polskim przedsiębiorcom w tym trudnym dla nich czasie. W programie pomocowym przewidzieliśmy różne formy wsparcia, w tym systemy gwarancji i dopłat, a także produkty z wykorzystaniem funduszy unijnych. Oprócz już istniejących programów, jak gwarancje de minimis czy kredyt na innowacje technologiczne, wypracowaliśmy nowe rozwiązania, które mają dodatkowo wspomóc polskie firmy w związku z COVID-19 – np. Fundusz Gwarancji Płynnościowych czy dopłaty do oprocentowania. Z większości programów przedsiębiorcy mogą już korzystać w swoich bankach lub u naszych pośredników finansowych – mówiła Daszyńska-Muzyczka.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Gwarancje de minimis ","id":"gwarancje-de-minimis"},"component":"subheading"}

Przedsiębiorcy mogą już korzystać ze zmian w udzielaniu gwarancji de minimis– BGK zwiększył maksymalną wysokość gwarancji do 80 proc. kwoty kredytu. Wcześniej było to 60 proc. zobowiązania zaciągniętego w banku komercyjnym. Wydłużył się także okres kredytu obrotowego objętego gwarancją: z 27 do 39 miesięcy.

Bez zmian pozostaje maksymalna wysokość gwarancji – czyli 3,5 mln zł. Ponadto, bank zrezygnował z prowizji pobieranej przy udzieleniu gwarancji. Od uruchomienia tego rozwiązania skorzystało już z niego niemal 5000 firm, a kwota udzielonych gwarancji przekroczyła 1,5 mld zł

-Widzimy bardzo skokowy wzrost udzielonych kredytów z zabezpieczeniem gwarancji de minimis. Od 23 marca to już ponad 4,5 tys. przedsiębiorców, którzy skorzystali z tych gwarancji i kwota sięgnęła już prawie 1,5 mld zł zabezpieczonych gwarancją de minimis - mówiła prezes BGK.- Widzimy, że jest to instrument chętnie wykorzystywany przez przedsiębiorców. Wierzę, że to zainteresowanie będzie nadal utrzymane.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Wsparcie z wykorzystaniem funduszy europejskich","id":"wsparcie-z-wykorzystaniem-funduszy-europejskich"},"component":"subheading"}

BGK wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej wprowadza zmiany w obsługiwanych przez bank programach, w tym w pożyczkach unijnych czy Funduszu Kredytu Technologicznego. Opracowywane rozwiązania dotyczą wykorzystania środków unijnych oraz krajowych.

- To co było bardzo ważne, to de facto dostarczenie nowych rozwiązań w postaci karencji, wakacji, obniżenia oprocentowania. To wszystkie rozwiązania, które zostały wprowadzone- mówiła prezes BGK.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Wsparcie dla Podmiotów Ekonomii Społecznej","id":"wsparcie-dla-podmiotow-ekonomii-spolecznej"},"component":"subheading"}

Ponadto, BGK we współpracy z resortem funduszy, przygotował zmiany w programie pomocowym dla podmiotów ekonomii społecznej (PES). Dzięki nim PES mogą skorzystać m.in. z wakacji kredytowych i wydłużonego okresu spłaty pożyczki.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Kredyt na innowacje technologiczne","id":"kredyt-na-innowacje-technologiczne"},"component":"subheading"}

- To jest ogromnie ważne, żebyśmy pokazali, ze nie zapominamy o potrzebie inwestycji- powiedziała Daszyńska-Muzyczka- Kredyt technologiczny jest właściwie kredytem na innowacje, na wprowadzenie inwestycyjnych rozwiązań do firmy- dodała.

Podmioty korzystające z kredytów na innowacje technologiczne zyskały m.in. wydłużenie terminu naboru wniosków do 24 czerwca br., wydłużenie terminu na podpisanie umowy kredytowej do 60 dni oraz wydłużenie terminu na dostarczenie dokumentacji środowiskowej do 12 miesięcy.

Jak tłumaczyła prezes BGK, pomimo tego, że mamy kryzys wywołany koronawirusem, mamy wiele branż, które mogą potrzebować właśnie w tym okresie takiej pomocy. - Ze względu na kryzys związany z koronawirusem zapotrzebowanie na produkty niektórych firm zwiększył się i te firmy potrzebują pieniędzy na rozszerzanie swojej działalności- tłumaczyła.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój ","id":"pozyczki-plynnosciowe-z-programu-inteligentny-rozwoj"},"component":"subheading"}

Kolejną formą wsparcia ze środków unijnych są pożyczki płynnościowe z programu Inteligentny Rozwój. Firmy, aby zachować płynność, skorzystają z zerowego oprocentowania, półrocznej karencji w spłacie, a kwota pożyczki wyniesie nawet do 15 mln zł.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Wsparcie z wykorzystaniem środków krajowych – program Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka","id":"wsparcie-z-wykorzystaniem-srodkow-krajowych-program-przedsiebiorcza-polska-wschodnia-turystyka"},"component":"subheading"}

Możliwość przedłużenia o dodatkowe 6 miesięcy standardowej karencji w spłacie rat kapitałowych pożyczek, 6-miesięczne wakacje kredytowe, możliwość obniżenia oprocentowania pożyczek o połowę dla nowych pożyczek oraz dla pozostałych na wniosek przedsiębiorcy, to jedne z instrumentów, które zostały uruchomione z programu Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Gwarancje Biznesmax","id":"gwarancje-biznesmax"},"component":"subheading"}

BGK jest wprowadził nowe zasady udzielania gwarancji Biznesmax. Zmiany te umożliwiają szerszy dostęp do kredytów i mają pozwolić zachować płynność finansową przedsiębiorstw. Aby skorzystać ze wsparcia z gwarancji Biznesmax, przedsiębiorca musi spełniać jedno z 17 kryteriów lub realizować projekt wpisujący się w jedną z 10 kategorii inwestycji z efektem ekologicznym.

- Instrument o tyle jest skomplikowany, dlatego, że należy wypełnić 17 kryteriów, które kwalifikują przedsiębiorcę do skorzystania z Gwarancji Biznesmax- mówi prezes BGK. - To co jest zaletą tego produktu to wydłużenie okres obowiązywania tej 5 proc. dopłaty stawki do oprocentowania kredytu na 3 lata. Oznacza to, że można w formie dotacji uzyskać ciekawą kwotę- dodaje.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Program Pierwszy biznes – wsparcie w starcie ","id":"program-pierwszy-biznes-wsparcie-w-starcie"},"component":"subheading"}

Wśród rozwiązań dla mikro i małych firm znalazły się m.in. zmiany w programie Pierwszy biznes – wsparcie w starcie. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać m.in. z zawieszenia spłaty pożyczki do 6 miesięcy, wydłużenia karencji o pół roku, obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. (w skali roku na okres do 12 miesięcy), wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy, możliwości odstąpienia od kar umownych, a także zawieszenia terminu na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa.

  • COMPONENT {"params":{"text":"Fundusz Gwarancji Płynnościowych","id":"fundusz-gwarancji-plynnosciowych"},"component":"subheading"}

- Pożyczki płynnościowe POIR to mowy produkt. Produkt, który na bazie środków europejskich które mamy, będzie udostępniony. Tutaj nie mamy takiego ścisłego katalogu na co może być przeznaczona ta pożyczka- mówi prezes BGK. - Chcemy przede wszystkim pomagać w płynności- dodaje.

Z Funduszu Gwarancji Płynnościowych BGK udziela gwarancji do nowych lub odnawianych kredytów dla średnich i dużych firm dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Pomoc z programu polega m.in. na zabezpieczeniu kwoty kredytu do 80 proc., przy kwocie gwarancji od 3,5 mln zł do 200 mln zł i ustanowieniu długiego okresu gwarancji – do 27 miesięcy.

Z gwarancji mogą skorzystać firmy, które na 1 lutego 2020 nie miały zaległości w ZUS, US i banku kredytującym. Łączna wartość kredytów zabezpieczonych gwarancjami może wynieść ok. 100 mld zł, a gwarancje z Funduszu Gwarancji Płynnościowych mają być udzielane do końca 2020 roku.

  • COMPONENT {"params":{"text":"System dopłat do oprocentowania kredytów","id":"system-doplat-do-oprocentowania-kredytow"},"component":"subheading"}

W trakcie przygotowania jest również mechanizm dopłat do oprocentowania kredytów, których udziela przedsiębiorcom sektor bankowy. Z tego rozwiązania będą mogły skorzystać małe, średnie, jak i duże firmy, bez względu na branżę. Aby uruchomić wsparcie z tego programu, konieczne są rozwiązania legislacyjne, które wkrótce trafią pod obrady Sejmu.

- Dopłaty do udzielanych przedsiębiorcom kredytów, to produkt, który jest po wszystkich uzgodnieniach i wierzymy, że do połowy maja będzie dostępny - mówiła prezes BGK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu