Spis treści
Płatności w Polsce. BLIK bije rekrdy popularności
Przez pierwsze trzy kwartały 2023 r. w Polsce z BLIK-a skorzystało prawie 15 mln klientów banków.
Od lipca do września zrealizowano w ten sposób 455 mln transakcji. To o 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu z 2022 r. Natomiast od stycznia do sierpnia 2023 r. - było to już ponad miliard transakcji. To obecnie najczęstsza metoda płatności, na którą decydują się Polacy kupując przez internet.
Płatności mobilne w smartfonie Apple. Czy można płacić BLIK-iem?
Masz smartfon od Apple? Aktualnie płatności NFC możesz wykonywać jedynie poprzez Apple Pay. Nie ma możliwości skorzystania z:
- BLIK-u,
- Google Pay,
- innych dostawców.
Spór pomiędzy Apple a Unią Europejską trwa już od kilku lat i dotyczy właśnie płatności mobilnych. Komisja Europejska w połowie 2020 r. wszczęła postępowanie, które może zakończyć się nałożeniem niebagatelnej grzywny. Ta może wynieść nawet kilka miliardów.
W 2022 roku unijni urzędnicy uznali, że Apple nadużywa pozycji, jaką zajmuje na rynku. Z tego powodu wysłali do producenta specjalne pismo, w którym informowali o swoich wątpliwościach.
Niewykluczone, że teraz zmieni się podejście Apple. Jak donosi portal cashless.pl - moduł NFC w urządzeniach z nadgryzionym jabłkiem ma zostać udostępniony także innym podmiotom. Dzięki temu Amerykanie unikną kar, które może nałożyć Komisja Europejska. Użytkownicy smartfonów Apple będą mogli korzystać z płatności zbliżeniowych konkurencyjnych dla Apple Pay.
Apple zadeklarowało, że stworzy API z myślą o zewnętrznych dostawcach portfeli mobilnych i usług płatniczych. Będzie to element niezbędny do korzystania z modułu NFC. Firma podkreśla, że podjęte zobowiązania będą ważne przez najbliższe 10 lat. Obejmą wszystkich dostawców, którzy mają swoją siedzibę w Europejskim Obszarze Gospodarczym.
