Bliżej do pierwszych małych reaktorów jądrowych. Spółka z Grupy Orlen złożyła wniosek

[email protected]
ORLEN Synthos Green Energy złożył już wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki. To wstęp do wdrożenia technologii małych reaktorów jądrowych. Koncern ma wyłączność w Polsce na wykorzystanie technologii BWRX-300 amerykańskiego GE Hitachi Nuclear Energy.

- Zapewnienie stabilnych dostaw energii do polskiego systemu wymaga szybkiego wdrożenia technologii jądrowych. Aby to się udało musimy polegać na sprawdzonych technologiach, a właśnie taką jest BWRX, na którą mamy wyłączność. To technologia, która charakteryzuje się najwyższą efektywnością cieplną – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN. - Kluczowy jest też fakt, że pozyskaliśmy partnera, który ma duże doświadczenie we wdrażaniu technologii jądrowej i może być globalnym liderem w rozwoju technologii SMR.

Projekt z Kanady do Polski

Komercjalizacją technologii mikro i małych reaktorów jądrowych zajmuje się ORLEN Synthos Green Energy. Spółka złożyła do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej technologii BWRX-300. Dokumentacja techniczna bazuje na dokumentacji przygotowanej przez dostawcę technologii dla kanadyjskiego regulatora CNRC w ramach procesu określanego mianem VDR (ang. Vendor Design Review). VDR to przedlicencyjny przegląd technologii unormowany w kanadyjskim systemie prawnym.

Elektrownia atomowa na Pomorzu. Inż. Zbigniew Wiegner budował elektrownię w Finlandii, mówi o atomówce w gminie Choczewo. Kiedy powstanie?

Grupa ORLEN jest w bardzo dogodnej pozycji dla komercjalizacji reaktorów modułowych w Polsce: posiada szeroki dostęp do potencjalnych lokalizacji, bogatą historię realizacji dużych projektów inwestycyjnych oraz szerokie doświadczenie w uruchamianiu nowoczesnych technologii w energetyce. Nawiązanie współpracy z Synthos Green Energy i wybór reaktorów BWRX-300 pozwoli na szybki i sprawne wdrożenie tej technologii w Grupie.

Północ Polski to obszar strategiczny dla energetyki. Czy zaakceptujemy atomowe ryzyko?

Przełomowa była decyzja Ontario Power Generation (OPG) – jednej z największych firm energetycznych w Kanadzie, która już w 2022 roku rozpocznie prace nad budową elektrowni z reaktorem BWRX-300. Wybór tej technologii oznacza też, że pierwsza inwestycja w Polsce będzie kolejnym projektem tego typu. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie kanadyjskich doświadczeń w zakresie rozwoju, przygotowania procesu inwestycyjnego, licencjonowania, budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej tego samego typu w Polsce.

Reaktor, czyli normalny widok

Małe reaktory jądrowe to szansa dla krajowej gospodarki. GE Hitachi szacuje, że około 50 proc. wydatków związanych z ich budową może zostać w Polsce. Już zidentyfikowano blisko 300 polskich firm, które mają potencjał stać się częścią łańcucha dostaw przy budowie tych reaktorów.

- Myślę, że wszędzie gdzie teraz mamy źródła wytwarzania energii oparte na paliwach kopalnych, mogłyby powstać małe reaktory jądrowe - ocenia Dawid Piekarz z Instytutu Staszica, ekspert rynku energii. - Na terenie zespołu elektrowni PAK mówi się o perspektywie powstania nawet 10 SMR. A mamy jeszcze hutnictwo, przemysł ciężki. Jeśli popatrzymy w dłuższej perspektywie, 10-20 lat, to sądzę, ze możemy mówić nawet o 50 SMR na dobry początek, to takie rozsądne minimum. W polskich miastach widok SMR stanie się czymś normalnym

Partia Zieloni dopytuje się o elektrownię jądrową na Kaszubach. Inwestor odpowiada

Mały reaktor o mocy ok. 300 MWe jest w stanie rocznie wytworzyć energię potrzebną do zasilania ok. 150-tysięcznego miasta, a więc wielkości np. Zielonej Góry. Szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż w przypadku energii z gazu. Co równie ważne, pojedynczy reaktor modułowy o mocy około 300 MWe może zapobiec emisji do od 0,3 do 2,0 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa (np. węgla kamiennego lub brunatnego).

Do postawienia małego reaktora potrzeba niecałych 5 ha, co znaczy, że na takiej powierzchni, jaką zajmuje Stadion Narodowy w Warszawie, zmieściłyby się aż cztery małe reaktory.

Tak wygląda dzisiaj Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Zdjęcia z drona

Żarnowiec. Elektrownia jądrowa. Jak wygląda aktualnie? Minęł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu