Spis treści
Wsparcie finansowe i mechanizm CFD
Podczas Baltic Nuclear Energy Forum w Gdańsku Piela zapewnił, że PEJ, wraz z doradcą finansowym - konsorcjum BNP Paribas oraz KPMG, jest przekonany, iż pozostałe finansowanie uda się pozyskać z instytucji finansujących i banków komercyjnych.
– Komisja Europejska otworzyła postępowanie weryfikujące, aby zatwierdzić nasz wniosek o mechanizm wsparcia dla projektu energetyki jądrowej, czyli mechanizm CFD. Jesteśmy przekonani, że działania prenotyfikacyjne pozwalają nam zakładać, że decyzja może zostać wydana jeszcze w IV kwartale tego roku, co umożliwi dopięcie struktury finansowania – dodał p. o. prezesa PEJ.
Piela zaznaczył, że po zatwierdzeniu mechanizmu CFD przez KE, dostępne staną się środki przyznane ustawą.
– Wówczas uruchamiają się środki udostępnione przez agencje kredytów eksportowych, a my jako inwestor będziemy mogli podpisać umowę EPC i złożyć zamówienie na komponenty wielkogabarytowe - podsumował.
Ustawa o finansowaniu elektrowni jądrowej
13 marca Senat przyjął bez poprawek ustawę dotyczącą finansowania budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Zakłada ona 30-proc. udział kapitału własnego i 70-proc. udział finansowania dłużnego. W latach 2025-2030 PEJ otrzyma 60,2 mld zł na wsparcie inwestycji, które będą przekazywane w formie podwyższenia kapitału zakładowego spółki.
W grudniu 2024 r. KE otworzyła formalne postępowanie ws. planowanej pomocy publicznej dla elektrowni. Model wsparcia zakłada m.in. dwukierunkowy kontrakt różnicowy na odbiór energii z przyszłej elektrowni jądrowej (CFD). Elektrownia EJ1 ma mieć trzy reaktory w technologii AP1000 amerykańskiej firmy Westinghouse o łącznej mocy 3,75 GW. Koszty inwestycji określono na 192 mld zł. Pierwszy prąd z reaktora jądrowego w Polsce ma wejść do systemu w 2036 roku.
EXIM (Export-import Bank of United States) to amerykańska agencja kredytów eksportowych, której głównym zadaniem jest wspieranie eksportu amerykańskich towarów i usług.
Źródło: PAP
