Boisz się, że w zimie braknie gazu dla twojej firmy? Te sposoby pozwolą zaoszczędzić gaz

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
unsplash
Gaz w zimie będzie reglamentowany? Te obawy skłaniają firmy do inwestycji w technologię pozwalającą lepiej kontrolować i zmniejszać jego zużycie. Automatyczny pomiar i przesył danych o zużyciu mediów pozwalają przedsiębiorcy ocenić, ile gazu zużywa na ogrzewanie pomieszczeń, ile na podgrzanie wody, a ile na procesy technologiczne. Podobnie może być z wodą czy prądem. Dzięki tym metodom zaoszczędzisz gaz, co zmniejszy ryzyko przestojów w produkcji w zimie.

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że zimą można się spodziewać ograniczenia dostępu do gazu w przemyśle oraz innych obszarach gospodarki Europy. W samych tylko Niemczech ponad połowa gazu importowana jest z Rosji. W Polsce było to jedynie 10 procent.

Zużycie gazu w Polsce - kto najwięcej z niego korzysta?

Z całej puli tego surowca w 2020 r. 51 proc. zużycia wykorzystywane jest w przemyśle, 19 proc. przez gospodarstwa domowe, a 14 proc. przez energetykę i ciepłownictwo (dane GUS). Obawy przed reglamentacją gazu sprawiają, że już teraz polscy przemysłowcy zastanawiają się nad implementacją rozwiązań, które pozwalają lepiej kontrolować, zarządzać i w efekcie zmniejszać zużycie gazu.

- Urządzenia i technologia do zdalnego odczytu liczników zużycia mediów - prądu, gazu oraz wody jest dostępna już od dawna. Z roku na rok coraz więcej firm przechodzi na taki model. Teraz jednak pojawiły się nowe okoliczności, które gwałtownie zwiększyły zainteresowanie takimi rozwiązaniami. Po pierwsze są to drożejący prąd i gaz, które zmniejszają zyskowność firm. Po drugie rosną obawy o ograniczanie dostaw gazu jesienią i zimą - tłumaczy Leszek Woźniak, kierownik sprzedaży strategicznej w SPIE Building Solutions.

Jak zaoszczędzić zużycie gazu? Tymi sposobami można śledzić, ile z niego korzystamy

Jak dodaje, opomiarowanie wszystkich zużywających gaz urządzeń i możliwość zdalnego odczytu danych, w dużej części rozwiązuje obydwa te problemy. Dzięki temu zużycie surowca można analizować i zoptymalizować.

Wielu przedsiębiorców posiada tylko ogólną wiedzę o wielkości zużycia gazu w swoich firmach. Nie wiedzą zaś, ile wykorzystuje go na ogrzanie pomieszczeń, ile na podgrzanie wody, a ile na procesy technologiczne.

Analiza aktualnych danych pozwala na wdrożenie optymalizacji ograniczających zużycie nawet o kilka, czy kilkanaście procent. Może to być właśnie ta część gazu, której firma nie dostanie z powodu reglamentacji.

- Podobna sytuacja jest w przypadku wody i prądu. Wprowadzenie urządzeń mierzących zużycie dla każdego z punktów poboru lub grupy punktów poboru pozwala wyeliminować lub skorygować działanie nieefektywnych jednostek. Implementacja opomiarowania z funkcjonalnością zdalnego odczytu danych pozwala na analizę zużycia w czasie rzeczywistym. Dostajemy rozwiązanie wskazujące, które punkty technologii, instalacji lub systemu cechują się największym zużyciem. Mamy dostęp do danych w czasie rzeczywistym, czyli dostajemy możliwość poznania aktualnego chwilowego zużycia, jak również dzięki narzędziom analitycznym, możemy dane weryfikować w dowolnym przedziale czasowym np. minutowym, godzinowym, dziennym, w zależności od potrzeby - mówi Woźniak.

Ręczny odczyt licznika gazu nie pozwala na bieżące analizy i szybkie optymalizowanie zużycia

Tzw. odczyt ręczny nie daje możliwości zaawansowanej analizy, a dane są podawane na miesiąc lub kwartał. Taki system również nie ma możliwości powiadamiania np. o ponadnormatywnym zużyciu, czy też awarii. Bazując na takich odczytach, trudno jest dokładniej przeanalizować zużycie surowca i stwierdzenie przyczyn takiego stanu rzeczy.

- Podam prosty przykład: w centrach logistycznych, czy też halach wysokiego magazynowania stosowane są gazowe nagrzewnice powietrza. Instalacja gazowa zasilająca nagrzewnice, jak również układy pomiarowe umiejscowione są wysoko, z reguły na kilku metrach wysokości. Dokonywanie odczytu zużycia gazu dla samych nagrzewnic jest dość problematyczne (o ile są w ogóle opomiarowane). Wiąże się to z użyciem specjalistycznego sprzętu do prac wysokościowych np. tzw. „zwyżek”, czyli platform / wózków koszowych do prac na wysokości. Takie „ręczne” odczyty są kłopotliwe i kosztowne - dodaje ekspert.

Zauważa, że wdrożenie zdalnego odczytu zużycia gazu dla tych nagrzewnic już na starcie eliminuje koszty najmu „zwyżki” i uwalnia zasoby ludzkie. "Tutaj przytoczyłem akurat sytuację z gazem, natomiast tyczy się to w równym stopniu energii elektrycznej, czy też wody. Z punktu widzenia rozwiązania zdalnego odczytu danych, bez znaczenia jest jakie media monitorujemy, istotne jest zapewnienie rzetelnych danych w czasie rzeczywistym i możliwość ich analizy".

Zapewnienie zdalnego odczytu danych ze zużycia mediów pozwala na bieżące monitorowanie i powiadamianie o ponadnormatywnych zdarzeniach. W efekcie prowadzi do optymalizacji kosztów zużycia mediów.

Dla wielu firm takie rozwiązania mogą być nawet narzędziem marketingowym. Zmniejszanie zużycia energii elektrycznej, gazu czy wody są także wyrazem dbałości o środowisko. Trend dotyczy nie tylko przemysłu, ale także parków biurowych, zespołów magazynowych, budynków użyteczności publicznej, hoteli czy wspólnot mieszkaniowych. Nie zawsze jest to związane z koniecznością instalacji nowych liczników. Czasami wystarczy wykorzystać już istniejącą sieć logiczną, linie elektroenergetyczne lub stworzyć lokalną sieć radiową.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu