Bojkot rosyjskich i białoruskich produktów trwa. Konsumentów do akcji niekupowania zachęca także UOKiK

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Coraz więcej sklepów bojkotuje rosyjskie produkty w ramach pomocy dla Ukrainy.
Coraz więcej sklepów bojkotuje rosyjskie produkty w ramach pomocy dla Ukrainy. Wojciech Wojtkielewicz
Firmy bojkotują produkty z rosyjskim kapitałem. Znane sklepy: Żabka, Biedronka, Rossmann, Netto, Topaz i inni, nie tylko udzielają pomocy finansowej, ale także solidaryzują się z Ukrainą wycofując ze sprzedaży produkty pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego. O swojej decyzji poinformował na swojej stronie Rossmann Polska, na podobny krok decydują się każdego dnia kolejne przedsiębiorstwa. Popiera ich Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Firmy ściągają z półek produkty z Rosji i zrywają współprace, a klienci indywidualni zerkają na kody kreskowe.

Pomoc Ukrainie to także bojkot rosyjskich produktów

Wycofywanie ze sprzedaży rosyjskich produktów rozpoczęło się w piątek 25 lutego. Jak podkreślił na swoim profilu społecznościowym market budowlany Hipper, jest to znak solidarności z pokrzywdzonymi obywatelami Ukrainy.

W ramach solidarności do odwołania wycofujemy z naszej oferty rosyjskie towary - Hipper.pl

Sieć sklepów Topaz poinformowała 28 lutego, że trwa wycofywanie rosyjskich produktów z jej oferty. Firma pomaga także Ukrainie poprzez zbiórki żywności i środków chemiczno-kosmetycznych.

Produktów rosyjskich nie kupimy także w marketach Netto

Firma Rossmann nie chce w żaden sposób wspierać producentów z Rosji, których podatki - zasilając rosyjski budżet - mogą być również przeznaczane na cele związane z atakiem na Ukrainę. – czytamy w informacji prasowej drogerii.

W trybie natychmiastowym zdecydowaliśmy o zdjęciu z półek naszych drogerii 52 artykułów wyprodukowanych bezpośrednio w Rosji (decydującym czynnikiem był EAN wskazujący na Rosję jako kraj pochodzenia) oraz 101 produktów polskiego dystrybutora (chodzi o markę Natura Siberica, dostarczającą kosmetyki na licencji rosyjskiej spółki Natura Siberica LTD) – Rossmann Polska

InPost rezygnuje z kupowania rosyjskich produktów oraz usług

Rafał Brzoska poinformował na swoim profilu na Twitterze o decyzji zarządu InPostu w sprawie bojkotu usług i produktów rosyjskich.

Biedronka, a także sieć sklepów Żabka dołączyły do bojkotu

– Kolejnym krokiem solidarności z Ukrainą jest brak naszej zgody dla obecności rosyjskich i białoruskich produktów w ofercie Biedronki. Nawet jeśli było ich tylko kilkanaście, to uważamy, że tak należy teraz postąpić. – Maciej Łukowski, dyrektor działu zakupów i członek zarządu sieci Biedronka

Jakie produkty znikną z półek? Większość produktów rozpoznasz po kodzie kreskowym

Robiąc codzienne zakupy wystarczy zerknąć na kod kreskowy. Izba Gospodarczo Handlowa rynku Spożywczego zaapelowała o bojkot i udostępniła numery kodów, od których zaczynają się produkty pochodzenia rosyjskiego.

Do rezygnacji z kupowania produktów z Rosji i Białorusi zachęca na swoich profilach społecznościowych także Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

W Polsce znajdziemy wiele produktów, które produkowane są w Rosji lub mają rosyjski kapitał. Zobacz w galerii poniżej:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie