Gdzie wymienić dziś hrywny? Kantory zawieszają skup waluty ukraińskiej – jak pomóc uchodźcom? Wiemy, gdzie wymienisz UAH na złotówki

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak pomóc uchodźcom w uratowaniu oszczędności?
Jak pomóc uchodźcom w uratowaniu oszczędności? Robert Domzal
Uchodźcy z Ukrainy zostali postawieni w sytuacji, w której zagrożone są ich oszczędności. Po pierwsze ze względu na spadek wartości hrywny (UAH), a po drugie, ze względu na brak możliwości wymiany waluty ukraińskiej na złotówki w wielu kantorach w Polsce. To efekt dużego napływu hrywny oraz, ze względu na wojnę w Ukrainie, braku „popytu” na walutę. Wiemy, gdzie wymienisz UAH na złotówki – podajemy adresy kantorów, a eksperci udzielają rad, jak zminimalizować straty na wymianie waluty ukraińskiej.

Kantory odmawiają wymiany hrywny – ukraińscy uchodźcy stracą oszczędności?

Dane Tavex z ostatniego tygodnia potwierdzają, że skup waluty ukraińskiej został mocno ograniczony. Jak czytamy w informacji prasowej Travex, sprzedaż osiągnęła jedynie 750 000 UAH, a skup waluty UAH ukształtował się na poziomie 9 000 000 UAH.

Według ekspertów kantory, które decydują się skupować hrywny, robią to po bardzo zaniżonym kursie. To niestety sprawia, że oszczędności Ukraińców mogą zmniejszyć się nawet dziesięcio- czy piętnastokrotnie.

– Zaistniała sytuacja z wymianą UAH to nietypowa i nieoczywista komplikacja. Uchodźcy chcą wymienić swoje oszczędności, aby móc żyć w Polsce. Niestety pojawia się coraz więcej historii, w których przychodzą oni do kantorów, w których spotykają się z odmową wymiany UAH na PLN lub mogą tego dokonać jedynie po bardzo niskim kursie w wysokości 1, 2 groszy. To zmniejsza ich oszczędności dziesięcio- czy nawet piętnastokrotnie – wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

Ile warta jest waluta ukraińska?

Nie dziwi fakt, że ze względu na wojnę w Ukrainie, kurs hrywny się osłabia. Według analityka finansowego eToro, Pawła Majtkowskiego, warto nadmienić, że hrywna straciła na wartości w znacznie mniejszym stopniu niż rubel rosyjski.

– W ciągu ostatnich 10 dni rubel stracił 1/3 swojej wartości. Kurs hrywny do dolara w tym samym czasie spadł z 28 do 30 hrywien, czyli o około 7%. W związku z tym, że złoty także osłabił się w ostatnich dniach, kurs hrywny wobec złotego nie odnotował większych wahań, obecny kurs to 0,1381 zł za hrywnę – analizuje Majtkowski.

Podobnymi obserwacjami dzielą się eksperci z Cinkciarz.pl:

– Na początku 2022 r. za 1 hrywnę (UAH) należało zapłacić niespełna 15 groszy, co można też określić kursem średnim, licząc od 2016 r. kurs UAH/PLN utrzymuje się od tego czasu w przedziale 0,11-0,16 PLN. Nie zmieniła tego napaść Rosji na Ukrainę. Wprawdzie kurs UAH spadł po rozpoczęciu ataku do 0,135 PLN, ale nie ustanowił rekordów słabości. Na początku marca hrywna kosztuje 14 groszy i w minionych dniach wręcz zdaje się umacniać – mówi Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługę Forex dla użytkowników Cinkciarz.pl.

Jednocześnie, w związku z rosyjską inwazją przyszłość hrywny pozostaje niepewna, jej kurs będzie bowiem w najbliższym czasie bardziej zależny od wydarzeń politycznych niż ekonomicznych – dodaje analityk eToro.

Ukraińcy mogą stracić oszczędności. Czy można temu zapobiec...kupując hrywnę?

Według Tavex, najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie hwyren, w dowolnej ilości, co pozwoli na dalszy jej skup od Ukraińców. Firma wyjaśnia, że ustanowiony został jej sztywny kurs na poziomie 9 groszy za nabycie oraz sprzedaż UAH, czyli zniesiono tzw. spread. Cena 9 groszy za 1 UAH to także wartość poniżej historycznych minimów. Tavex nie zarabia na tych transakcjach – czytamy w informacji prasowej.

– Poza pomocą humanitarną bardzo ważne jest, aby osoby, które już przyjechały do Polski z Ukrainy mogły skorzystać ze swoich oszczędności oraz rozpocząć w miarę „normalne” życie. Co możemy zrobić z ukraińską hrywną, którą kupimy w ramach pomocy? Miejmy nadzieję, że po zakończeniu konfliktu wydamy ją podczas wakacji we Lwowie, Odessie czy Kijowe i wówczas tymi wizytami pomożemy stanąć ludziom na nogi – podsumowuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.

UAH można nabyć w placówkach firmy Tavex w Warszawie, Katowicach, Gdyni oraz Wrocławiu, a także zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego. W drugiej opcji walutę można otrzymać kurierem bądź odebrać z wybranego punktu.

Oto adresy kantorów:

  • ul. Świętokrzyska 32, Warszawa (Centrum),
  • ul. Plac Konesera 10a, Warszawa (Praga-Północ),
  • al. Zwycięstwa 256, Gdynia,
  • ul. 3 Maja, 18, Katowice,
  • ul. Oławska 9, Wrocław.

Jak sprzedać UAH, aby zminimalizować straty – porady eksperta

Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl, wyjaśnia, że w obliczu wojny, Narodowy Bank Ukrainy nie ma możliwości reagowania na spadający kurs hrywny. Chociaż od początku działalności, fintech Cinkciarz.pl nie miał możliwości włączenia do oferty ukraińskiej waluty, ekspert wyjaśnia sytuację i sugeruje rozwiązania, które mogą zminimalizować trudności z wykorzystaniem pieniędzy przez ukraińskich obywateli uciekających z kraju przed wojną.

Między innymi, Kiciński zauważa, że ponieważ część tradycyjnych kantorów przy granicy z Ukrainą czasowo wstrzymała skup hrywien, a inne prowadzą skup po mocno zaniżonych kursach, to tuż po przekroczeniu granicy warto ograniczyć wymianę waluty oraz wypłatę gotówki z bankomatu do niezbędnego minimum.

– Za granicą najkorzystniej jest płacić w walucie, którą posługuje się sprzedawca. Reguła, od której oczywiście zdarzają się wyjątki, mówi, że najlepiej unikać kantorów i bankomatów przy popularnych przejściach granicznych, lotniskach i dworcach, w centrach handlowych i innych obleganych miejscach. Warto również przed transakcją sprawdzić spread, czyli różnicę między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Rekomendujemy też sprawdzić kursy w co najmniej kilku punktach stacjonarnych czy serwisach online oraz zapytać bliskich, gdzie i po jakim kursie wymieniali hrywny na złote lub euro. – dodaje ekspert z Cinkciarz.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu