Kantory odmawiają wymiany hrywny – ukraińscy uchodźcy stracą oszczędności?
Dane Tavex z ostatniego tygodnia potwierdzają, że skup waluty ukraińskiej został mocno ograniczony. Jak czytamy w informacji prasowej Travex, sprzedaż osiągnęła jedynie 750 000 UAH, a skup waluty UAH ukształtował się na poziomie 9 000 000 UAH.
Według ekspertów kantory, które decydują się skupować hrywny, robią to po bardzo zaniżonym kursie. To niestety sprawia, że oszczędności Ukraińców mogą zmniejszyć się nawet dziesięcio- czy piętnastokrotnie.
– Zaistniała sytuacja z wymianą UAH to nietypowa i nieoczywista komplikacja. Uchodźcy chcą wymienić swoje oszczędności, aby móc żyć w Polsce. Niestety pojawia się coraz więcej historii, w których przychodzą oni do kantorów, w których spotykają się z odmową wymiany UAH na PLN lub mogą tego dokonać jedynie po bardzo niskim kursie w wysokości 1, 2 groszy. To zmniejsza ich oszczędności dziesięcio- czy nawet piętnastokrotnie – wyjaśnia Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.
Ile warta jest waluta ukraińska?
Nie dziwi fakt, że ze względu na wojnę w Ukrainie, kurs hrywny się osłabia. Według analityka finansowego eToro, Pawła Majtkowskiego, warto nadmienić, że hrywna straciła na wartości w znacznie mniejszym stopniu niż rubel rosyjski.
– W ciągu ostatnich 10 dni rubel stracił 1/3 swojej wartości. Kurs hrywny do dolara w tym samym czasie spadł z 28 do 30 hrywien, czyli o około 7%. W związku z tym, że złoty także osłabił się w ostatnich dniach, kurs hrywny wobec złotego nie odnotował większych wahań, obecny kurs to 0,1381 zł za hrywnę – analizuje Majtkowski.
Podobnymi obserwacjami dzielą się eksperci z Cinkciarz.pl:
– Na początku 2022 r. za 1 hrywnę (UAH) należało zapłacić niespełna 15 groszy, co można też określić kursem średnim, licząc od 2016 r. kurs UAH/PLN utrzymuje się od tego czasu w przedziale 0,11-0,16 PLN. Nie zmieniła tego napaść Rosji na Ukrainę. Wprawdzie kurs UAH spadł po rozpoczęciu ataku do 0,135 PLN, ale nie ustanowił rekordów słabości. Na początku marca hrywna kosztuje 14 groszy i w minionych dniach wręcz zdaje się umacniać – mówi Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługę Forex dla użytkowników Cinkciarz.pl.
Jednocześnie, w związku z rosyjską inwazją przyszłość hrywny pozostaje niepewna, jej kurs będzie bowiem w najbliższym czasie bardziej zależny od wydarzeń politycznych niż ekonomicznych – dodaje analityk eToro.
Ukraińcy mogą stracić oszczędności. Czy można temu zapobiec...kupując hrywnę?
Według Tavex, najlepszym rozwiązaniem jest kupowanie hwyren, w dowolnej ilości, co pozwoli na dalszy jej skup od Ukraińców. Firma wyjaśnia, że ustanowiony został jej sztywny kurs na poziomie 9 groszy za nabycie oraz sprzedaż UAH, czyli zniesiono tzw. spread. Cena 9 groszy za 1 UAH to także wartość poniżej historycznych minimów. Tavex nie zarabia na tych transakcjach – czytamy w informacji prasowej.
– Poza pomocą humanitarną bardzo ważne jest, aby osoby, które już przyjechały do Polski z Ukrainy mogły skorzystać ze swoich oszczędności oraz rozpocząć w miarę „normalne” życie. Co możemy zrobić z ukraińską hrywną, którą kupimy w ramach pomocy? Miejmy nadzieję, że po zakończeniu konfliktu wydamy ją podczas wakacji we Lwowie, Odessie czy Kijowe i wówczas tymi wizytami pomożemy stanąć ludziom na nogi – podsumowuje Aleksander Pawlak, Prezes Zarządu Tavex.
UAH można nabyć w placówkach firmy Tavex w Warszawie, Katowicach, Gdyni oraz Wrocławiu, a także zamówić za pośrednictwem sklepu internetowego. W drugiej opcji walutę można otrzymać kurierem bądź odebrać z wybranego punktu.
Oto adresy kantorów:
- ul. Świętokrzyska 32, Warszawa (Centrum),
- ul. Plac Konesera 10a, Warszawa (Praga-Północ),
- al. Zwycięstwa 256, Gdynia,
- ul. 3 Maja, 18, Katowice,
- ul. Oławska 9, Wrocław.
Jak sprzedać UAH, aby zminimalizować straty – porady eksperta
Piotr Kiciński, wiceprezes Cinkciarz.pl, wyjaśnia, że w obliczu wojny, Narodowy Bank Ukrainy nie ma możliwości reagowania na spadający kurs hrywny. Chociaż od początku działalności, fintech Cinkciarz.pl nie miał możliwości włączenia do oferty ukraińskiej waluty, ekspert wyjaśnia sytuację i sugeruje rozwiązania, które mogą zminimalizować trudności z wykorzystaniem pieniędzy przez ukraińskich obywateli uciekających z kraju przed wojną.
Między innymi, Kiciński zauważa, że ponieważ część tradycyjnych kantorów przy granicy z Ukrainą czasowo wstrzymała skup hrywien, a inne prowadzą skup po mocno zaniżonych kursach, to tuż po przekroczeniu granicy warto ograniczyć wymianę waluty oraz wypłatę gotówki z bankomatu do niezbędnego minimum.
– Za granicą najkorzystniej jest płacić w walucie, którą posługuje się sprzedawca. Reguła, od której oczywiście zdarzają się wyjątki, mówi, że najlepiej unikać kantorów i bankomatów przy popularnych przejściach granicznych, lotniskach i dworcach, w centrach handlowych i innych obleganych miejscach. Warto również przed transakcją sprawdzić spread, czyli różnicę między kursem kupna i sprzedaży danej waluty. Rekomendujemy też sprawdzić kursy w co najmniej kilku punktach stacjonarnych czy serwisach online oraz zapytać bliskich, gdzie i po jakim kursie wymieniali hrywny na złote lub euro. – dodaje ekspert z Cinkciarz.pl