Spis treści
Polska z rekordowo niskim bezrobociem
Od kilku miesięcy Polska znajduje się w czołówce unijnych krajów z najniższym bezrobociem. Według danych GUS, stopa bezrobocia wyniosła we wrześniu 5,1 proc., natomiast Eurostat podaje jeszcze niższy wynik - tylko 2,6 procent.
Powyższe dane świadczą o dużym zapotrzebowaniu na pracowników, których w Polsce zaczyna powoli brakować. Wiele agencji pracy "importuje" do kraju obcokrajowców, jednak nadal nie spełnia to potrzeb wszystkich sektorów rynkowych.
Niedobór pracowników w Polsce
Według analizy opublikowanej przez Polski Instytut Ekonomiczny, największe zapotrzebowanie na pracowników utrzymuje się w sektorze TSL (transport, spedycja, logistyka), gdzie 61 proc. firm zadeklarowało w październiku, że brak pracowników w znacznym stopniu utrudnia ich działalność. Wysoki wynik analitycy odnotowali również w branży budowlanej (54 proc.). Co ciekawe, już połowa badanych przedsiębiorstw deklaruje, że niedostępność pracowników jest jedną z najbardziej dotkliwych barier w prowadzeniu firmy.
PIE zaznacza, że niedostępność pracowników jest najmniejszym problemem w handlu (34 proc. wskazało małe lub bardzo małe bariery) oraz usługach (29 proc.). Zapotrzebowanie tych sektorów zostało tymczasowo zaspokojone za sprawą napływu do Polski ukraińskich migrantów. Warto dodać, że w ostatnim czasie rośnie też automatyzacja handlu poprzez m.in. montaż kas samoobsługowych.
Na koniec II kwartału 2022 r. w Polsce było 149,3 tys. wolnych miejsc pracy, czyli o 4,5 proc. więcej niż w II kwartale 2021 r. Firmy dysponujące wolnymi miejscami pracy na koniec II kwartału 2022 r. stanowiły 6,2 proc. ogółu podmiotów. Więcej też tworzono niż likwidowano miejsc pracy – na koniec II kwartału 2022 r. na jedno zlikwidowane miejsce pracy przypadało 2,1 nowo utworzonych - przekazał PIE, powołując się na dane GUS.
Brakuje wykwalifikowanych pracowników
Trudności z zapełnieniem wakatów dotyczą najczęściej specjalistów (24,9 proc.), pracowników przemysłowych i rzemieślników (23 proc.), a także monterów i operatorów maszyn (12,4 proc.). Pracodawcy zwracają uwagę, że najtrudniej pozyskać wykwalifikowanych pracowników, szczególnie w dużych firmach z wysokim poziomem "utechnicznienia" pracy.
Autorzy raportu podkreślają, że niedostępność pracowników dotyczy tylko niektórych sektorów gospodarki. Według danych GUS, najbardziej wyróżniają się sektory określane jako "męskie", czyli TSL i budownictwo, gdzie brakuje mężczyzn przyjeżdżających wcześniej z Ukrainy. Jednocześnie zatrudnianie kobiet z Ukrainy w tych sektorach jest problematyczne, ze względu na specyfikę danego zawodu.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?