Branża turystyczna o sezonie wakacyjnym w Tatrach. Zaskakujące wyniki

Maciej Badowski
Opracowanie:
Z danych Tatrzańskiej Izby Gospodarczej wynika, że aż 89 proc. wakacyjnych gości na Podhalu to turyści krajowi, z czego 70 proc. stanowiły przyjazdy rodzinne.
Z danych Tatrzańskiej Izby Gospodarczej wynika, że aż 89 proc. wakacyjnych gości na Podhalu to turyści krajowi, z czego 70 proc. stanowiły przyjazdy rodzinne. fot. Marcin Szkodziński/Polska Press
Wakacje w regionie Tatr okazały się być niespodziewanie udane pod kątem liczby odwiedzających, jak podaje Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG). Szczególnie w połowie sierpnia, kiedy to trudno było znaleźć wolne miejsca noclegowe. Oprócz polskich turystów, wśród gości dominowali również przybysze z krajów arabskich.

Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej przyznał, że "Wakacje pod względem frekwencji turystycznej pod Tatrami były zaskakująco dobre, lepsze niż przewidywaliśmy w czerwcu". Zauważył również, że wiele rezerwacji było zależnych od warunków pogodowych. Według danych, do połowy lipca około 70% miejsc noclegowych w Zakopanem było zajętych, a liczba ta wzrosła do 80% na początku sierpnia. Największy napływ turystów odnotowano w okolicach długiego weekendu sierpniowego, kiedy to wszystkie dostępne opcje noclegowe - hotele, pensjonaty, apartamenty, a nawet prywatne kwatery w sąsiednich gminach - były zapełnione.

Analiza TIG wskazuje, że 89% wakacyjnych gości na Podhalu stanowili turyści krajowi, z czego 70% to były wizyty rodzinne. Natomiast turyści z krajów arabskich, głównie ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu i Omanu, stanowili około 9% gości w Zakopanem. Na kolejnych miejscach znaleźli się odwiedzający ze Słowacji, Węgier i Czech, a także turyści ze Stanów Zjednoczonych.

Wagner wyjaśnił, że mediana cen za dwuosobowy pokój w standardzie trzygwiazdkowym w okresie wakacyjnym wynosiła 650 zł za noc, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu do poprzedniego roku.

"Średnia długość pobytu w Tatrach w lipcu i sierpniu wyniosła cztery dni, co stanowi wyraźny wzrost w porównaniu do lat ubiegłych. Zauważamy również, że okno rezerwacyjne się wydłużyło - średnio rezerwacje są dokonywane z 31-dniowym wyprzedzeniem, podczas gdy w zeszłym roku było to tylko 14 dni" – dodał przedstawiciel Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Wrzesień, dzięki korzystnej pogodzie, również przyciąga wielu turystów do Tatr. Studenci korzystają z niższych cen i mniejszego natężenia ruchu na szlakach, podczas gdy w hotelach zaczyna dominować tzw. turystyka konferencyjno-szkoleniowa.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska w tym wyścigu wygrywa z Niemcami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu