Zaskakujący zwrot w krajowej turystyce. Arabowie wybierają Tatry także zimą

Maciej Badowski
Opracowanie:
Linie lotnicze Air Arabia zwiększają częstotliwość lotów z ZEA do Krakowa, a turyści arabscy rezerwują na święta pobyty w stolicy Tatr.
Linie lotnicze Air Arabia zwiększają częstotliwość lotów z ZEA do Krakowa, a turyści arabscy rezerwują na święta pobyty w stolicy Tatr. Szymon Korta/ Polska Press
Zimowa aura w Tatrach przyciąga coraz więcej turystów z Półwyspu Arabskiego, co skłoniło linię lotniczą Air Arabia do zwiększenia liczby lotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Krakowa. Hotelarze nie spodziewają się jednak „wywrócenia turystycznego stolika" pod Tatrami, bo nie przewidują tylu arabskich turystów zimą, ilu było ich podczas wakacji.

Zaskakujący zwrot w turystyce

Turyści z krajów arabskich, tradycyjnie kojarzeni z wakacjami w ciepłych krajach, coraz śmielej eksplorują zimowe atrakcje Polski, zwłaszcza region Tatr. Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej przyznał, że „o ile zwiększony napływ turystów z Półwyspu Arabskiego w okresie wakacji nas nie zaskoczył, to zainteresowanie naszym kierunkiem ze strony arabskich gości na okres zimowy już tak".

– Jeszcze wczesną wiosną było radykalne zaprzeczenie próby budowania tego segmentu (arabskiego, red.) turystyki na okres zimowy. Niektórzy wręcz argumentowali, że Arabowie to nie narciarze i nie będą do nas przyjeżdżali zimą, dlatego nie wiązaliśmy z tym planów biznesowych. Teraz jednak arabskie linie lotnicze zrobiły dość dla nas zaskakujący ruch zwiększając siatkę lotów na krakowskie lotnisko – wskazał.

To zwiększenie liczby lotów przez Air Arabia świadczy o rosnącym zainteresowaniu regionem, co może mieć znaczący wpływ na lokalną gospodarkę i turystykę.

Święta Bożego Narodzenia z arabskim akcentem

Zakopane, znane z bogatych tradycji świątecznych, może w tym roku zaobserwować wyjątkowe połączenie kultur. Wagner zauważa, że hotelarze spodziewają się, iż święta spędzone w towarzystwie gości z ZEA będą okazją do wzajemnego poznawania i doświadczania różnic kulturowych.

– Hotelarze donoszą, że mogą to być bardzo eklektyczne święta, bo będą z muzułmanami przy katolickich stołach wigilijnych. Oni są ciekawi, jak takie święta u nas wyglądają, a w szczególności w absolutnie dla nich abstrakcyjnej tradycji, w miejscu, w które postrzegane jest jako ultra tradycyjne, gdzie celebracja świąt jest bardzo bogata i tradycyjna. W związku z tym będzie to efekt turystyki poznawczej, odkrywczej – wyjaśnił.

Taka wymiana doświadczeń może przyczynić się do głębszego zrozumienia i tolerancji między różnymi kulturami.

Wpływ na lokalną branżę hotelarską

Mimo rosnącego zainteresowania, przedstawiciele branży hotelarskiej nie spodziewają się, aby zimowa obecność turystów z ZEA wywróciła lokalny rynek do góry nogami. Wagner wyjaśnia:

– Jeżeli chodzi o obiekty poniżej pięciu gwiazdek, pensjonaty czy pokoje gościnne, to przyjazd arabskich gości w ogóle nie powinien mieć wpływu na ceny. Obiekty, które już opublikowały swoje ceny na sezon zimowy, nie podniosły ich w stosunku do ubiegłego roku. Na pewno za to napływ zimowych gości z Półwyspu Arabskiego wpłynie na rentowność ferii w obiektach turystycznych pod Tatrami – dodał.

Zwiększona liczba gości z ZEA może jednak wpłynąć na ceny w segmencie najwyższego standardu, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę preferencje tej grupy turystów.

Z Krakowa do Zakopanego

Dla wielu arabskich turystów Kraków stanowi bramę do poznawania Polski, w tym zimowych atrakcji Tatr. Wagner podkreśla, że decyzja Air Arabia o zwiększeniu liczby lotów jest pozytywnym sygnałem dla branży, „ruch arabskich linii lotniczych to dla hotelarzy zaskoczenie, ale jak dodał, takie decyzje są dla nich dobrym barometrem"".

Zwiększenie liczby połączeń lotniczych między Krakowem a Szardżą, a docelowo nawet 16 lotów tygodniowo, świadczy o rosnącym zainteresowaniu regionem ze strony turystów z ZEA, co może mieć długoterminowe pozytywne skutki dla polskiej turystyki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu