Bruksela walczy z wylesianiem. Wdrożenie przepisów opóźnione o rok

Katarzyna Zawada
Opracowanie:
Komisja oferuje wsparcie i idzie na rękę ws. wdrażania rozporządzenia UE o wylesianiu.
Komisja oferuje wsparcie i idzie na rękę ws. wdrażania rozporządzenia UE o wylesianiu. Mariusz Kapała/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Komisja Europejska poinformowała o zmianach w zakresie wylesiania. W odpowiedzi na wezwania przedsiębiorców zaproponowano przesunięcie wprowadzenia regulacji o rok. W efekcie prawo będzie miało zastosowanie w dniu 30 grudnia 2025 r. dla dużych firm, a w dniu 30 czerwca 2026 r. dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Wsparcie w zakresie rozporządzenia w sprawie wylesiania dotyczy ułatwienia w ich realizacji. Unia chce, aby dodatkowy rok był okresem stopniowego wprowadzenia i skutecznego wdrożenia zmian.

Biorąc pod uwagę informacje zwrotne otrzymane od partnerów międzynarodowych na temat stanu ich przygotowań, Komisja proponuje również dać zainteresowanym stronom dodatkowy czas na przygotowanie się, poinformowano w komunikacie.

Wytyczne zapewnią zarówno przedsiębiorcom, jak i organom egzekwującym, większą jasność w regulacjach. Przesunięcie terminu nastąpiło na prośbę globalnych partnerów. Wiele firm nie było gotowych na wprowadzenie w swoich zakładach zmian. W Brukseli wskazano, że dodatkowe 12 miesięcy pozwoli od początku sprawnie wdrożyć program, gdy nadejdzie moment zastosowania przepisów.

Obszary tematyczne regulacji podzielono na 11 rozdziałów obejmujących różnorodne kwestie, takie jak wymogi legalności, ramy czasowe stosowania, stosowanie w rolnictwie oraz wyjaśnienia dotyczące zakresu produktu. Dodatkowo opublikowano FAQ, na podstawie pytań zadanych przez interesariuszy z całego świata.

Biuro prasowe KE dodało, że mikroprzedsiębiorstwa i małe przedsiębiorstwa korzystają z łagodniejszego systemu, który jest również szczegółowo opisany na nowej specjalnej stronie internetowej. Zgodnie z zastosowaną metodyką zdecydowana większość krajów na całym świecie zostanie sklasyfikowana jako kraje „niskiego ryzyka”. Da to możliwość skoncentrowania wspólnych wysiłków tam, gdzie wyzwania związane z wylesianiem są bardziej dotkliwe.

UE zintensyfikuje dialog i formy wsparcia, ale to od partnerów i państw członkowskich zależy, jak będzie powstrzymywany problem na danych terenach.

Zanim prawo wejdzie w życie, podmioty i podmioty handlowe będą mogły wcześniej zarejestrować się w systemie i złożyć oświadczenie o zachowaniu należytej staranności. Celem rozporządzenia ws. wylesiania jest wyeliminowanie zagrożeń związanych z degradacją lasów, m.in. produkcji towarów opartych o drewno z cennych przyrodniczo terenów.

Źródło: KE

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj StrefaAgro.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu