Rozporządzenie metanowe i restrukturyzacji kopalń w agendzie spotkania Zespołu Trójstronnego

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Polska Grupa Górnicza planuje stopniowe wydzielanie części Bielszowic i przekazywanie ich do likwidacji
Polska Grupa Górnicza planuje stopniowe wydzielanie części Bielszowic i przekazywanie ich do likwidacji FOT. ARKADIUSZ GOLA
Podczas piątkowego posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników w Katowicach omawiano kluczowe kwestie dotyczące przyszłości polskiego górnictwa. Wśród tematów znalazły się wdrożenie unijnego rozporządzenia metanowego, zmiany w Prawie geologicznym i górniczym oraz restrukturyzacja kopalni Bielszowice.

Spis treści

Rozwiązania dotyczące wdrożenia rozporządzenia metanowego

Podczas spotkania szczególną uwagę poświęcono wdrożeniu unijnego rozporządzenia metanowego, które obowiązuje od 4 sierpnia ubiegłego roku. Rozporządzenie to ma na celu redukcję emisji metanu w sektorze energetycznym w Unii Europejskiej, obejmując emisje z sektora ropy naftowej, gazu ziemnego oraz węgla. Minister Marzena Czarnecka przedstawiła trwające prace nad rozwiązaniami dotyczącymi wdrożenia i przestrzegania zapisów tego rozporządzenia w Polsce.

W styczniu bieżącego roku Ministerstwo Przemysłu powołało specjalny zespół, którego zadaniem jest opracowanie aktów prawnych niezbędnych do wprowadzenia rozporządzenia w życie. Zespół ma również znaleźć najlepsze rozwiązania dotyczące jego funkcjonowania oraz wskazać podmioty odpowiedzialne za ich wdrożenie. Organem odpowiedzialnym za monitorowanie i egzekwowanie rozporządzenia ma być Wyższy Urząd Górniczy.

Zmiany w Prawie geologicznym i górniczym dotyczące postępowań koncesyjnych oraz implementacji unijnych przepisów

Kolejnym istotnym tematem była prezentacja planowanych zmian w Prawie geologicznym i górniczym, którą przedstawił wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju Krzysztof Galos. Zmiany te mają dotyczyć m.in. prowadzenia postępowań koncesyjnych oraz implementacji unijnych przepisów dotyczących surowców krytycznych.

Zmiany w prawie mają na celu dostosowanie polskich regulacji do wymogów unijnych, co jest kluczowe dla dalszego funkcjonowania sektora górniczego w Polsce. Wprowadzenie nowych przepisów ma również na celu zwiększenie efektywności i transparentności procesów koncesyjnych, co jest istotne z punktu widzenia inwestorów oraz ochrony środowiska.

Plany dotyczące połączenia kopalń Bielszowice i Halemba. Górnicy mają zachować pracę

Podczas spotkania omówiono również przyszłość kopalni Bielszowice. Strona rządowa przedstawiła plany dotyczące połączenia kopalń Bielszowice i Halemba w jedną kopalnię jednoruchową, zgodnie z zapisami umowy społecznej dla górnictwa węgla kamiennego z maja 2021 roku. Polska Grupa Górnicza planuje stopniowe wydzielanie części Bielszowic i przekazywanie ich do likwidacji.

Choć PGG zapewnia, że nikt z pracowników Bielszowic nie straci pracy, a każdy, kto będzie chciał pracować w spółce, ma mieć możliwość zatrudnienia, część zakładowych organizacji związkowych postuluje przedłużenie funkcjonowania zakładu. Podczas piątkowego spotkania przedstawiono informacje na temat jego działalności i wskazano, że postulat części załogi wiązałby się z renegocjacją umowy społecznej.

Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa

Strona społeczna poruszyła również kwestię nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Główne założenia nowelizacji to umożliwienie finansowania świadczeń dla pracowników likwidowanych zakładów górniczych oraz to, że likwidacja kopalń ma być prowadzona przez przedsiębiorców górniczych, którzy będą mogli na ten cel dostawać państwowe dotacje.

Związkowcy wyrazili obawy dotyczące realności wprowadzenia nowelizacji przy dotychczasowym braku notyfikacji i zgody Komisji Europejskiej na pomoc publiczną, która miałaby być przyznawana przedsiębiorcom górniczym na podstawie zmienionych przepisów ustawy. Strony uzgodniły powołanie podzespołu ds. konsultacji wniosków do nowelizacji.

Prace Zespół Trójstronnego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników

Zespół Trójstronny ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników został powołany w wyniku ustaleń strony rządowej ze związkową w grudniu 1992 roku i reaktywowany porozumieniem postrajkowym w maju 1993 roku. Celem zespołu jest trójstronny dialog sektorowy prowadzony dla godzenia interesów stron i realizacji rządowych programów restrukturyzacyjnych oraz strategii dla górnictwa węgla kamiennego.

Piątkowym obradom zespołu przewodniczyli minister przemysłu Marzena Czarnecka, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski i przewodniczący Rady OPZZ woj. śląskiego Wacław Czerkawski. Spotkanie było okazją do wymiany poglądów i omówienia kluczowych kwestii dotyczących przyszłości polskiego górnictwa.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu