Ceny cukru mają wzrosnąć dwukrotnie. Od kiedy za cukier zapłacimy więcej?

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Koszty uprawy buraków cukrowych wzrosną.
Koszty uprawy buraków cukrowych wzrosną. unsplash
Buraki cukrowe i ich uprawa ma kosztować więcej. Przełoży się to również na ceny cukru. Wynika tak z zapowiedzi Pfeifer&Langen Polska będącej drugim największym producentem cukru w Polsce. Sprawdź, kiedy i dlaczego będą nowe, wyższe ceny cukru. Czas się pożegnać z nadziejami na przeceny i promocje. Osiedlowa cukiernia słodkości także będzie sprzedawać drożej.

Dlaczego cukier będzie droższy?

W rozmowie z money.pl Roman Kubiak, prezes Pfeifer&Langen Polska mówił, że podwyżki cen cukru pod koniec tego roku będą co najmniej dwukrotne. Jako powody takiego stanu rzeczy wskazał:

  • wojnę na Ukrainę oraz sankcje nałożone na Rosję i rosnące ceny nawozów. To pierwszy powód wzrostu kosztów uprawy,
  • wyższe ceny paliw będące składową kosztów ponoszonych przez rolników, w tym także gaz, konieczny do produkcji cukru.

W Europie produkcja systematycznie się zmniejszała, na rynkach utrzymywał się niski poziom cen, a niektóre państwa całkowicie zrezygnowały z rodzimej produkcji. Spowodowało to zmniejszenie ilości towaru na rynku.

- W przypadku cukru wojna w Ukrainie nie wywarła bezpośrednio silnego wpływu na rynek ze względu na fakt, że surowce do jego produkcji nie należą do specjalności eksportowych Ukrainy ani Rosji. Odczuwalny jest jednak wpływ pośredni - wzrost notowań ropy naftowej przekłada się na oczekiwania odnośnie wzrostu produkcji biopaliw, co zmniejszyłoby globalną dostępność surowca do produkcji cukru - tłumaczy Paweł Kowalski, ekspert sektora rolno-spożywczego w Departamencie Analiz Makroekonomicznych Banku Pekao S.A.

Paweł Kowalski w swojej wypowiedzi na portalspozywczy.pl wskazał także, że przewiduje się na sezon 2022/23 podobny poziom produkcji, jak obecnie, choć wyniki będą zależne także od czynników biologicznych i pogody. Ceny na rynku unijnym będą uzależnione i związane z cenami na rynkach światowych.

Natomiast wg Romana Kubiaka na ceny w Polsce nie bez znaczenia pozostają też decyzje podejmowane na drugim krańcu świata, np. w Brazylii. Niektórzy z nich decydują się na uprawę trzciny cukrowej z myślą o produkcji etanolu, co może być bardziej opłacalne. Takie działania skutkują spadkiem podaży cukru na rynku oraz wzrostem cen w skali globalnej.

- Polska ciągle pozostaje trzecim producentem cukru w Europie, jednak ze względu na wysokie ceny skupu zbóż i rzepaku w 2022 r. areał uprawy buraków zmniejszył się. Rolnicy wybierają po prostu te uprawy, które są dla nich najbardziej dochodowe. W związku z tym produkcja cukru w tym roku będzie niższa niż w latach ubiegłych – powiedział w rozmowie z money.pl Roman Kubiak.

Kiedy cukier będzie w nowych, wyższych cenach?

Produkcja, która będzie mieć miejsce jesienią, będzie się odbywać już z buraków skupowanych po wyższych cenach.

- Wzrosną też koszty produkcji: sama energia będzie prawie cztery razy droższa! - powiedział Kubiak.

Jak wygląda produkcja cukru z buraków cukrowych?

Proces produkcji cukru rozpoczyna się od zebrania buraków cukrowych. Obecnie odbywa się to przy pomocy wyspecjalizowanych maszyn rolniczych.

Po tym, jak buraki zostaną odpowiednie oczyszczone i pokrojone - powstaje tzw. krajanka, którą następnie wprowadza się do dyfuzora. Tam następuje ługowanie dzięki wodzie o wodzie w temperaturze 75–85°C. Powstaje sok surowy, którego jednym ze składników jest cukier.

W soku znajdują się także inne substancje. Sok poddawany jest defekacji – oznacza to, że do soku dodawane jest mleko wapienne lub rozdrobnione wapno. Wówczas powstaje sok rzadki, który jest przesycany. Odparowywane są niechciane substancje. Efektem tego procesu jest sok gęsty. Ten jest gotowany tak, aby zgęstniał. Wtedy dopiero powstają kryształki cukru oraz tzw. syrop między-kryształowy. W odwirowaniu oba te składniki zostają od siebie oddzielone.

Metoda pozyskiwania cukru z buraka cukrowego została opracowana w XVIII w., a pierwsza fabryka powstała na początku XIX w. na Dolnym Śląsku W drugiej połowie cukier z buraków cukrowych zaczął być produkowany na skalę przemysłową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu