Chcemy tańszego prądu i czystego powietrza. Polacy są za rozwojem lądowych farm wiatrowych

Maciej Badowski
Opracowanie:
Na początku lipca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który ma na celu odblokowanie inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe.
Na początku lipca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który ma na celu odblokowanie inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe. Piotr Krzyzanowski/Polska Press
Za prąd zapłacimy więcej. Najwięksi dostawcy energii złożyli w URE nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia. Okazuje się, że blisko 8 na 10 Polaków opowiada się za rozwojem lądowych elektrowni wiatrowych w kraju. Dlaczego? Przede wszystkim chodzi o tańszy prąd oraz czyste powietrze.

Z najnowszego badania Social Changes wynika, że poparcie dla rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych w Polsce sięga 81 proc. Wśród największych korzyści wynikających z rozwoju inwestycji wiatrowych na lądzie Polacy wskazują:

  • czyste powietrze (66 proc.),
  • tańszy prąd ( 66 proc.),
  • niezależność energetyczną (59 proc.).

Ponadto ankietowani wskazali na nowe miejsca pracy (25 proc.), bezpieczeństwo (25 proc.), rozwój polskich firm (22 proc.) i wpływy do budżetu dla gmin (22 proc.).

Liberalizacja ustawy wiatrakowej

Rada Ministrów, 5 lipca 2022 r., przyjęła projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, który ma na celu odblokowanie inwestycji w lądowe elektrownie wiatrowe. W myśl nowelizacji to samorządy będą określać lokalizację nowych elektrowni na lądzie. Przy społecznej akceptacji będzie można określić inną odległość niż wynikającą z zasady 10H, choć nie mniejszą niż 500 metrów od zabudowań.

Z badania wynika, że ponad połowa ankietowanych popiera zniesienie zasady 10H, przyjęte przez rząd. Poparcie dla samodzielności gmin w uchwalaniu odległości turbin od zabudowań popierać ma 3/5 ankietowanych.

– Polacy dostrzegają potrzebę rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i mają świadomość płynących z tego korzyści – zauważa Janusz Gajowiecki, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Ekspert dodaje, że zgodnie z szacunkami, dzięki tej zmianie moc zainstalowana z nowych, lądowych farm wiatrowych do 2030 r. wyniesie około 13 GW, czyli łącznie moc z wiatru wzrośnie do ok. 20 GW .

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Warszawa, ul. Wawelska 52/54
Autopromocja

Ile oszczędzamy na energii z wiatru?

Przedstawiciele PSEW wskazują, że w tym zakresie potencjał Polska ma olbrzymi, a korzyści jeszcze większe. Ich zdaniem "Ustawa 10H" może odblokować potencjał lądowej energetyki wiatrowej na terenie całego kraju – do 2030 r. powstać może nawet 10 GW nowych mocy, w zależności od przyjętego scenariusza rozwoju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu