Cinkciarz.pl chce licencji bankowej. KNF wyjaśnia aktualną sytuację

Marek Knitter
KNF odpowiada na komunikat Cinkciarz.pl ws. licencji bankowej
KNF odpowiada na komunikat Cinkciarz.pl ws. licencji bankowej BARTEK SYTA
W związku z komunikatem Cinkciarz.pl dotyczącym planów w zakresie „uzyskania licencji bankowej na terenie Unii Europejskiej” celem utworzenia banku, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że nie prowadzi postępowania, bo nikt nie wystąpił do niej z takimi wnioskiem.

Spis treści

- Cinkciarz.pl ani powiązane z nim podmioty nie występowały do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) o zezwolenie na utworzenie banku krajowego, a tym samym KNF nie prowadzi postępowań, w wyniku których takie zezwolenie mogłoby zostać wydane – czytamy w komunikacie regulatora.

Licencji bankowej nie można zdobyć w krótkim terminie

Według KNF sugerowanie przez Cinkciarz.pl „uzyskania licencji bankowej w możliwie najkrótszym czasie” w sytuacji, kiedy proces ten nie został nawet rozpoczęty, może wprowadzać odbiorców takiego komunikatu w błąd, zarówno co do czasu trwania wspomnianego procesu, jak i jego wyniku, gdyż powodzenie tego procesu uzależnione jest od oceny przez KNF szeregu przesłanek ustawowych związanych zarówno z założycielem, jak i tworzonym przez niego bankiem.

- Badając spełnienie wymagań dla wydania zezwolenia na utworzenie banku krajowego, Komisja dokonuje m.in. wszechstronnej oceny założyciela, w tym w odniesieniu do jego sytuacji finansowej i planów biznesowych oraz odpowiedniości w zakresie reputacji i zdolności do zapewnienia ostrożnego i stabilnego zarządzania działalnością bankową na rynku. W szczególności należy zwrócić uwagę na wymogi w zakresie formy prawnej założyciela oraz minimalnego kapitału tworzonego banku, który nie może być niższy niż równowartość 5 mln euro – czytamy także.

Regulator zwrócił uwagę, że oprócz zezwolenia na utworzenie banku krajowego, do rozpoczęcia przez taki bank działalności wymagane jest odrębne zezwolenie KNF na rozpoczęcie działalności operacyjnej: „proces rozpoczynania na rynku polskim działalności w formie banku krajowego jest zatem złożony i wieloetapowy”.

KNF wydaje zezwolenie na rozpoczęcie działalności operacyjnej po stwierdzeniu, że bank jest należycie przygotowany organizacyjnie do rozpoczęcia działalności, zgromadził w całości kapitał założycielski, dysponuje odpowiednimi warunkami do przechowywania środków pieniężnych i innych wartości, z uwzględnieniem zakresu i rodzaju prowadzonej działalności bankowej oraz spełnia inne warunki określone w decyzji o wydaniu zezwolenia na utworzenie banku.

- Dodatkowo należy zwrócić uwagę na obowiązki spoczywające na utworzonym banku, w zakresie wnoszenia składek na rzecz BFG; wspomniane obowiązki wynikają z ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów i przymusowej restrukturyzacji i powstają z dniem rozpoczęcia działalności przez bank. Systemem gwarantowania depozytów BFG objęte są środki zgromadzone w bankach krajowych, tzn. mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w oddziałach banków zagranicznych (tj. oddziałach banków z siedzibą na terytorium państwa niebędącego członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego) – podano w materiale.

Komentarz zarządu Cinkciarz.pl odnoszącego się do komunikatu KNF

- Z nieukrywanym zdumieniem przyjęliśmy komentarze KNF dotyczące naszych planów uzyskania licencji bankowej. Interpretacja naszych komunikatów przez Komisję stanowi ewidentny dowód na trudności w czytaniu dokumentów ze zrozumieniem. Jest to kolejny argument przemawiający za koniecznością restrukturyzacji Komisji Nadzoru Finansowego w celu zapewnienia spójnego, transparentnego i uczciwego działania – czytamy w komentarzu zarządu Cinkciarz.pl.

Według zarządu, wcześniejsze oświadczenie wyraźnie wskazywało na przygotowania do pozyskania licencji bankowej w ramach Unii Europejskiej, bez odniesienia do Polski.


- Zdajemy sobie sprawę, że matematyka może być trudna, ale zapewniamy, że nie złożyliśmy jeszcze żadnych formalnych wniosków. Jesteśmy w trakcie przygotowań, co wyraźnie zaznaczyliśmy- podano także.

Według zarządu spółki istnieje kilka możliwych do zastosowania ścieżek uzyskania licencji bankowej: sprzedaż udziałów i integracja z większą organizacją, zakup istniejącego banku z odpowiednią licencją, samodzielne ubieganie się o licencję bankową, partnerstwo z istniejącym bankiem (banking as a service).

- Czas trwania tego procesu może się też różnić w zależności od jurysdykcji oraz wybranej ścieżki, w ramach której będzie przeprowadzany. Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia okażą się pomocne i pozwolą w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieporozumień i nadinterpretacji, które mogą być odbierane jako przejaw złej woli Komisji. Zachęcamy również do dokładniejszej analizy naszych komunikatów przed formułowaniem kolejnych opinii – podsumowano w materiale.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu