Co czwarty pracujący Polak rozważa zdobycie kwalifikacji informatyka, a nawet zmianę w tym celu branży. Dlaczego?

Zbigniew Biskupski
Opracowanie:
Najważniejsze dla potencjalnych kandydatów do pracy w branży IT są dobre zarobki (78,93 proc.), potem kolejno: możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.), możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach (57,85 proc.) i obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).
Najważniejsze dla potencjalnych kandydatów do pracy w branży IT są dobre zarobki (78,93 proc.), potem kolejno: możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.), możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach (57,85 proc.) i obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.). Anna Kaczmarz / Polska Press
Praca w IT to nie tylko programowanie czy nudne wklepywanie wierszy oprogramowania, ale coraz więcej innych zajęć, np. testowanie oprogramowania, które wśród Polaków rozważających przekwalifikowanie się do branży informatycznej cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Może więc być ciekawie, na dodatek z dobrym wynagrodzeniem, elastycznym czasem pracy i możliwością uczestniczenia w ciekawych projektach. czegóż od pracy chcieć więcej?

Branża IT cały czas silnie się rozwija. Potencjał tej części rynku jest ogromny, a coraz więcej osób zastanawia się nad przebranżowieniem.
Firma Evolution przygotowała raport, zawierający m.in odpowiedź na pytanie, ilu Polaków myśli o IT w kontekście własnej kariery. Jakie są oczekiwania przyszłych pracowników i co branża powinna oferować kandydatom?

Praca i kariera; Polacy chcą rozwijać się w IT

Badanie, które przeprowadziła firma Evolution, pokazuje nie tylko mocne zainteresowanie Polaków sektorem IT w kontekście drogi zawodowej, ale również ambicje pracowników znad Wisły. Już blisko ¼ Polaków myśli o zmianie branży na IT.

Dodatkowo tuż za wysokimi zarobkami Polacy, jako czynnik zachęcający ich do podjęcia pracy w tej branży, wymieniają: możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), udział w ciekawych projektach (57,85 proc.) i możliwość obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).

Co czwarty pracujący Polak rozważa zdobycie kwalifikacji informatyka, a nawet zmianę w tym celu branży. Dlaczego?
mat. prasowe - Evolution

– Polscy pracownicy dali się poznać firmie Evolution, jako wysoko wykwalifikowani specjaliści znający Scalę, JavaScript, TypeScript i QA, które stanowią stack technologiczny naszej firmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy, dlatego cały czas szukamy nowych talentów w Polsce. Poza tym, że zatrudniamy głównie doświadczonych inżynierów, dajemy szansę również tym, którzy dopiero rozpoczynają karierę w IT – komentuje Konrad Brominski, Senior HR Manager z Evolution.

Najbardziej przyciągają do pracy w IT dobre zarobki i praca zdalna

Najważniejsze dla potencjalnych kandydatów są dobre zarobki (78,93 proc.), potem kolejno: możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.), możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach (57,85 proc.) i obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).

– Atrakcyjne wynagrodzenie, premie, czy ciekawe bonusy rzeczywiście potrafią sprawić, że specjalista zastanowi się nad zmianą pracy. Jednak to, co w mojej opinii jest równie ważne, a widzę to, obserwując naszych pracowników oraz nowe talenty, które nieustannie pozyskujemy, to rozwój. Widzimy, że specjaliści IT oczekują od pracodawców ciekawych wyzwań, angażujących projektów i możliwości ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji – komentuje Konrad Brominski.

Kandydaci cenią sobie też swobodę w pracy w IT

Elastyczne podejście do pracownika (43,80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że liczy na to w pracy w IT) i możliwość pracy zdalnej (60,33 proc. oczekuje tego od potencjalnego pracodawcy w IT), to kolejne elementy, które padają w raporcie.

Co czwarty pracujący Polak rozważa zdobycie kwalifikacji informatyka, a nawet zmianę w tym celu branży. Dlaczego?
mat. prasowe - Evolution

Ważna dla Polaków jest również zgrana załoga w pracy – 64,88 proc. ankietowanych wskazała, że oczekuje dobrej atmosfery w zespole.

Jednocześnie potencjalni kandydaci oczekują, że praca w IT da im elastyczny czas pracy (60,33 proc.), możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi (59,09 proc.), czy możliwość rozwoju kompetencji (50,41 proc.).

Co ciekawe, a może w pewnym sensie niepokojące, tylko 23,55 proc. badanych powiedziało, że praca w IT może zapewnić im work-life balance.

Jakie dziedziny IT najbardziej interesują Polaków?

Mogłoby się wydawać, że na pierwszym miejscu w odpowiedziach na to pytanie znajdzie się programowanie, a jak się okazuje jednak nie. Najwięcej ankietowanych (30,17 proc.) wskazało obszar testowania oprogramowania, samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (18,60 proc.), a na trzecim (11,16 proc.) obsługa IT.

– Widzimy, że specjaliści z Polski doceniają takie podejście, bo nasze doświadczenie pokazuje nam, że inżynierowie znad Wisły, mimo że mają bardzo dobre wykształcenie, cały czas chcą podnosić swoje kompetencje – mówi Jacek Mrzygłód, EB & Comms Lead, Poland z Evolution.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu