Spis treści
Wzrost cen ropy na nowojorskiej giełdzie
Na nowojorskiej giełdzie NYMEX cena baryłki ropy West Texas Intermediate z dostawą na marzec wynosi 71,33 USD, co oznacza wzrost o 0,06 proc. Z kolei ropa Brent na londyńskiej giełdzie ICE, z dostawą na kwiecień, jest wyceniana na 75,13 USD za baryłkę, co stanowi wzrost o 0,15 proc.
Nowe cła jako reakcja na nieuczciwe praktyki handlowe
Prezydent Donald Trump podpisał memorandum, w którym zlecił swojemu zespołowi przygotowanie nowych ceł wobec wielu krajów. Według Trumpa, ma to na celu wyrównanie nieuczciwych warunków handlowych ze Stanami Zjednoczonymi. Wśród krajów, które mogą zostać objęte nowymi cłami, znajduje się również Unia Europejska.
Doradcy prezydenta mają dokładnie przeanalizować relacje handlowe z poszczególnymi krajami i ustalić odpowiednie cła, które zapewnią "równe warunki gry". Trump podkreślił, że pod uwagę będą brane nie tylko stawki celne, ale także inne bariery handlowe, regulacje oraz podatek VAT.
Które kraje mają być objęte nowymi cłami?
Wśród krajów, które według Trumpa traktują USA "brutalnie", wymieniono Kanadę, Meksyk, Australię, Chiny i Indie. Mimo to, prezydent zapowiedział, że nie wszystkie cła zostaną podniesione. Obiecał jednak wprowadzenie dodatkowych ceł na zagraniczne samochody, leki i półprzewodniki. Trump zasugerował także, że Indie nie unikną ceł mających na celu wyrównanie warunków handlu.
Przyszłość nowych ceł i ich wpływ na rynek
Prace nad nowymi cłami mogą potrwać tygodnie lub nawet miesiące, co zwiększa ryzyko nasilenia napięć handlowych. Od przyszłego miesiąca mają obowiązywać cła na import ropy naftowej z Kanady i Meksyku, a także na importowaną stal. Amerykański sektor naftowy liczy jednak na uzyskanie zwolnień z opłat administracyjnych na importowaną stal, co podkreśla Amerykański Instytut Paliw (API).
– Będziemy mieć trochę czasu, aby przedstawić argumenty na temat znaczenia niektórych produktów stalowych i niektórych krajów, które mają znaczenie dla amerykańskiej branży paliwowej. Będziemy przedstawiać (amerykańskiej administracji) tę sprawę – mówił Mike Sommers, dyrektor generalny API, w wywiadzie dla agencji Bloomberg w Houston.
Amerykańskie firmy naftowe są zależne od zagranicznej stali i sprzętu podczas wiercenia złóż i produkcji paliw, a jednocześnie potrzebują stosunkowo otwartego dostępu do rynków zagranicznych dla swoich produktów.
Źródło: PAP
