Coraz więcej chętnych na zakupy ratalne: 22.04.2021. Pożyczkodawcy sfinansowali w marcu br. zakupy o 70 proc. wyższe niż przed rokiem

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Zakupom na raty, podobnie jak kredytom mieszkaniowym, sprzyja środowisko ultraniskich stóp procentowych, które z jednej strony zachęcają do zaciągania kredytów ratalnych (0% RRSO), a z drugiej strony, niskie stopy procentowe zniechęcają do trzymania oszczędności na depozytach bankowych.
Zakupom na raty, podobnie jak kredytom mieszkaniowym, sprzyja środowisko ultraniskich stóp procentowych, które z jednej strony zachęcają do zaciągania kredytów ratalnych (0% RRSO), a z drugiej strony, niskie stopy procentowe zniechęcają do trzymania oszczędności na depozytach bankowych. Łukasz Gdak / Polska Press
W marcu br. pożyczyliśmy na zakupy ratalne aż 70 proc. więcej niż rok temu. Zakupy na raty nigdy jeszcze nie były tak korzystne, a ryzyko związane z kredytowanym zakupem - tak niewielkie. Dlaczego korzyść z zakupów ratalnych mają i kupujący i cała gospodarka?

Wciąż ostrożnie podchodzimy do zaciągania nowych zobowiązań – ze względu na niepewną sytuację zdrowotną oraz w obawie o utratę źródła dochodu lub zmniejszenie jego wysokości, co po części wiąże się z kolejnymi zamrożeniami całych branż. Jednak trzecia fala COVID już trochę osłabiła nasze lęki o czym świadczą wyniki marcowej akcji kredytowej i pożyczkowej. Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK) wynika, że wzrosty popytu na poszczególne rodzaje kredytów są dwucyfrowe, a prawdziwe szaleństwo zapanowało w kategorii kredytów ratalnych.
W marcu wzięliśmy o ponad 50 proc. kredytów ratalnych więcej niż w marcu 2020 r., a pod względem wartości – pożyczyliśmy aż o 73 proc. więcej.
- Dodatnie dynamiki sprzedaży w pierwszym kwartale 2021 r., w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku, dotyczą wszystkich przedziałów kwotowych i to zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym. Przy czym najwyższe dodatnie dynamiki w obu ujęciach dotyczą kredytów z dwóch najwyższych przedziałów, to jest 3-5 tys. zł (+23,7%) - liczbowo oraz (+24,8%) - wartościowo oraz powyżej 5 tys. zł (+47,4%) - liczbowo oraz (+33,9%) wartościowo – mówi prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.
Skąd takie wzrosty, czy to się opłaca i czy jest bezpieczne?

Sensownie wydać pieniądze

Oczywiście poprawkę trzeba wziąć na tzw. bazę czyli wyniki marca 2020 r. Wówczas byliśmy w pierwszym szoku wywołanym COVID – i my, konsumenci oraz banki i instytucje pożyczkowe.

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

- W przypadku kredytów ratalnych wzrost akcji kredytowej o ponad 73% w ujęciu wartościowym robi wrażenie. W tym przypadku, inaczej niż w kredytach mieszkaniowych, większą rolę odgrywa efekt niskiej bazy – z marca 2020 r. Niemniej, wzrosty są bardzo duże, a wynikają w głównej mierze z braku możliwości realizacji popytu na usługi, który w sposób naturalny przesuwa się na popyt związany z dobrami trwałego użytku, gdzie nie ma tak dużych ograniczeń po stronie podażowej (e-commerce). Zakupom na raty, podobnie jak kredytom mieszkaniowym, sprzyja środowisko ultraniskich stóp procentowych, które z jednej strony zachęcają do zaciągania kredytów ratalnych (0% RRSO), a z drugiej strony, niskie stopy procentowe zniechęcają do trzymania oszczędności na depozytach bankowych - wyjaśnia główny analityk BIK.

Mimo wszystko jednak za kupowaniem z wykorzystaniem kredytów ratalnych przemawia wiele okoliczności.

  • Przez rok odkładaliśmy zakupy mimo wcześniejszych planów.
  • Banki nie chcą naszych nadwyżek a nawet grożą minusowymi odsetkami.
  • Zamknięte są knajpki, nie mamy okazji wydawać na inne usługi.
  • Firmy handlowe seryjnie stosują promocje i biorą na siebie część odsetek za kredyt.
  • Inflacja wzrasta – obawiamy się, że za kilka miesięcy wszystko będzie droższe.
  • Niskie stopy procentowe NBP – teraz i w dłuższej perspektywie.
Wraz z powrotem ciepłych dni spodziewamy się ponownego wzrostu w liczbie dodań piw smakowych do list zakupowych. Zakładamy, że nawet podatek cukrowy, który wkrótce obejmie też piwa smakowe i – co za tym idzie – wpłynie na ich cenę, nie zatrzyma konsumentów, dla których smak i jakość są na pierwszym miejscu

Majówka: 26.04.2021. W małym gronie w lockdownie czy bez ogr...

Bezpiecznie i z korzyścią

Szczególnie te uwarunkowania finansowe: inflacja, stopy procentowe – powinny przekonać do robienia zakupów także bardzo ostrożnych. W sumie ryzyko jest niewielkie, a korzyść z rosnącego popytu wielowymiarowa. My, konsumenci kupimy teraz na dobrych warunkach, płacąc zaś pożyczonymi pieniędzmi na najlepszych w historii warunkach szybciej poprawimy swoje warunki życia. Dla gospodarki w skali makro korzyści są równie wielkie – popyt na rynku wewnętrznym to główny czynnik napędzający polską gospodarkę (w przeszłości i teraz). Gdy już zostanie w całości rozmrożona za kilka- kilkanaście tygodni (wskutek szczepień uzyskamy odporność zbiorową na COVID), popyt da jej siłę napędową do kolejnych rekordowych wzrostów PKB.
Zwiększona produkcja zahamuje inflację, banki chętniej będą pożyczać firmom w rozkwicie, a tym samym znów zatęsknią za naszymi lokatami i przestaną przynajmniej ich odmawiać i straszyć ujemnymi stopami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu