Spis treści
W 2024 roku CPK podpisał kilkadziesiąt umów na łączną kwotę ok. 650 mln zł
W środę w Sejmie odbyła się dyskusja na temat stanu realizacji nowego centralnego lotniska. Obecny na posiedzeniu Sejmu wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek stwierdził, że CPK jest w fazie „intensywnej realizacji”.
– Do listopada 2024 roku podpisaliśmy – w tym roku – kilkadziesiąt umów na łączną kwotę około 650 mln zł – powiedział pełnomocnik rządu. Zapewnił, że wszystkie prace projektowe, w obszarze lotniskowym, kolejowym i studialnym, a także pracę dla poszczególnych linii w terenie „były i są realizowane”.
CPK to spółka Skarbu Państwa powołana do przygotowania i realizacji Programu wieloletniego Centralnego Portu Komunikacyjnego, obejmującego budowę nowego lotniska centralnego dla Polski oraz koordynacji i realizacji inwestycji towarzyszących, w tym nowej sieci linii kolejowych, dróg ekspresowych, autostrad i pozostałej infrastruktury przesyłowej. Nadzór właścicielski nad nią sprawuje Pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości.
Co teraz dzieje się na terenach przeznaczonych pod CPK?
Maciej Lasek mówił, że na terenie przygotowywanej budowy CPK inwestor kontynuuje rozbiórki budynków i organizuje przeprowadzki.
– Prace odbywają się na terenach, które zostały wykupione w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Program ten wznowiliśmy w lipcu 2024 roku. Skupujemy kolejne hektary pod inwestycję, a w październiku podpisaliśmy protokoły uzgodnień i umowy dla rekordowej liczby nowych gruntów – relacjonował pełnomocnik rządu ds. CPK.
– Nigdy od samego początku inwestycji w ciągu miesiąca nie podpisano z właścicielami i mieszkańcami tyle umów co miesiąc temu. Do PDN prowadzonego na obszarze przyszłego lotniska zgłosiło się dotychczas ponad 1400 osób posiadających ponad 4000 ha. Z tej puli spółka zakupiła przeszło 1600 działek o łącznej powierzchni 1477 ha. Ta liczba jest już nieaktualna, ponieważ dzisiaj w zasobie CPK pojawią się kolejne hektary – podkreślił Lasek.
Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.
Źródło:
