Spis treści
Nowy etap realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego
Centralny Port Komunikacyjny to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Projekt zakłada budowę nowoczesnego lotniska oraz rozwój sieci Kolei Dużych Prędkości. Premier Donald Tusk ogłosił, że rozpoczyna się kluczowy etap realizacji tego przedsięwzięcia.
Premier podkreślił, że przyjęty został szczególny sposób postępowania, który ma na celu preferowanie polskich firm w realizacji kontraktów budowlanych. To ważna informacja dla krajowych przedsiębiorstw, które mogą liczyć na udział w tym ogromnym projekcie.
Dialog konkurencyjny wyłoni generalnego wykonawcę
Proces wyboru generalnego wykonawcy terminala pasażerskiego CPK rozpoczyna się w trybie dialogu konkurencyjnego. To oznacza, że potencjalni wykonawcy będą mieli możliwość przedstawienia swoich ofert i negocjacji warunków realizacji projektu.
Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że ten etap przetnie wszelkie spekulacje wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego.
– Chciałbym poinformować – to już może też przetnie tę wrzawę wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego – że w ciągu najbliższych godzin, teraz, rozpocznie się postępowanie w trybie dialogu konkurencyjnego na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska. (...) Robota ruszyła po latach opowiadań o tym, że potrzebujemy dużego lotniska w środku Polski, dzisiaj rusza ta procedura – powiedział Tusk.
Preferencje dla polskich firm
Jednym z kluczowych założeń przyjętego postępowania jest preferowanie polskich firm. Premier Tusk zapewnił, że zleceniodawca, czyli spółka Centralny Port Komunikacyjny, dołoży wszelkich starań, aby krajowe przedsiębiorstwa mogły skorzystać na realizacji kontraktów budowlanych.
– Zadaniem zleceniodawcy, zadaniem spółki Centralny Port Komunikacyjny jest takie przeprowadzenie procedury, aby skorzystały na tych kontraktach budowlanych polskie firmy. I tak będzie – zapewnił premier.
Przyszłość CPK i harmonogram realizacji
Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko lotnisko, ale również kompleksowy program inwestycyjny obejmujący rozwój infrastruktury kolejowej, drogowej i przesyłowej. W ramach projektu powstanie m.in. system Kolei Dużych Prędkości, który połączy Warszawę z Łodzią.

Biznes
Budowa lotniska CPK ma rozpocząć się w 2026 roku, a jego oddanie do użytku planowane jest na 2032 rok. Wartość całej inwestycji do tego czasu szacowana jest na 131,7 miliarda złotych. Projekt ma na celu stworzenie nowoczesnego węzła komunikacyjnego, który będzie w stanie obsłużyć początkowo 34 miliony pasażerów rocznie, z możliwością dalszej rozbudowy.
Spółka CPK już wcześniej ogłosiła przetargi na prace projektowe oraz zmiany w układzie torowym Kolei Dużych Prędkości na terenie Łodzi. W całym 2024 roku planowane jest ogłoszenie około 60 przetargów o wartości ponad 8,3 miliarda złotych.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!