Czekamy na paszporty COVID-owe, by w zdecydowanej większości wybrać się na urlopy zagranicę. Taki plan ma ośmiu na 10. Polaków [13.05.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Rok temu, wbrew pandemii, wielu polskich klientów Revolut wyjechało na letni urlop za granicę. Najczęściej wybierali Chorwację, Włochy i Grecję. W tym roku, może być podobnie.
Rok temu, wbrew pandemii, wielu polskich klientów Revolut wyjechało na letni urlop za granicę. Najczęściej wybierali Chorwację, Włochy i Grecję. W tym roku, może być podobnie. Lucyna Nenow / Polska Press
Po miesiącach zamknięcia wiele osób chce wyjechać na wakacje jak najszybciej, ale ponad połowa przyznaje, że pandemia może istotnie wpłynąć na ich plany (61%). W zeszłym roku sezon letnich wyjazdów opóźnił się o ponad dwa miesiące, czy sytuacja się powtórzy? Jaki urlop planują Polacy?

Revolut, finansowa aplikacja, z której korzysta 15 milionów klientów na świecie i ponad 1 milion w Polsce, opublikował wyniki kolejnej edycji Revolut Money Report, badania w którym ponad dwa tysiące polskich użytkowników aplikacji ujawniło swoje plany i obawy urlopowe.

Gotowi na urlop

Zapytani pod koniec kwietnia klienci Revolut nie ukrywali, że myślami biegną już ku wakacyjnym wojażom po Polsce (10%), za granicą (32%) lub zarówno po kraju, jak i za granicą (53%). Podczas gdy 80% jest gotowa ruszyć za granicę, gdy tylko to będzie możliwe, 8% zastrzega, że owszem, ale chce podróżować tylko po kontynencie. Około 4% nie czuje się bezpiecznie podróżując podczas pandemii i póki ona nie ustąpi, nie wybierają się poza granice kraju (8%). Z kolei 4% nie wybiera się za granicę, niezależnie od pandemii. Jak zatem wyobrażają sobie swój urlop?

Kiedy jak nie teraz

31% respondentów zamierza skorzystać zarówno z dłuższych wakacji, jak i kilku wypadów weekendowych. Do licznych krótkich wyjazdów i weekendów zamierza ograniczyć się 28% klientów. Pojedynczy wyjazd planuje 13%, dwa dłuższe pobyty 13%, a wydłużone 2-3 tygodniowe wakacje 7% klientów. 8% zapytanych nie planuje na razie żadnego wyjazdu. Można przypuszczać, że pierwszy długi weekend po zniesieniu obostrzeń w Polsce chętnie wykorzysta wielu spośród dwóch tysięcy ankietowanych klientów Revolut.

Hotel czy apartament?

W kwestii miejsca pobytu zdania są podzielone. 43% klientów Revolut stawia na apartament lub lokal, w którym nie trzeba dzielić przestrzeni z innymi. 39% za odpowiedni uważa hotel spełniający wymogi bezpieczeństwa. O hostelu z częścią dzieloną, kempingu lub polu namiotowym myśli 5% respondentów. Część jednak woli odwiedzić rodzinę lub przyjaciół i spędzić urlop w ich domu dla wygody (8%) lub poczucia bezpieczeństwa podczas pandemii (4%). Około 2% zapytanych klientów Revolut zamierza zostać w domu.

Auto, plaża i rodzina

Co zobaczymy na zdjęciach z tegorocznych wakacji? Wielu respondentów Revolut Money Report zobaczy na nich siebie z rodziną (16%) na plaży (15%). Podróż z przygodami planuje 11%, a wakacje na łonie przyrody 9%. Na wypad typu “city break” wskazało 10% klientów. Rzadziej wybierane formy spędzenia urlopu to wyjazd na imprezę (6%), wydarzenia sportowe i muzyczne (6%), wellness (4%), rejs (3%), ślub i miesiąc miodowy (3%). By ograniczyć ryzyko, 45% zapytanych dotrze na miejsce własnym transportem. Niewiele mniej wybierze publiczny transport zbiorowy, bo pandemia ich nie martwi (12%) lub z zachowaniem szczególnej ostrożności (33%).

Covid wciąż budzi obawy

Można odnieść wrażenie, że będzie to drugi sezon z kolei na który swój wpływ odciśnie pandemia. 28% osób zapytanych w badaniu przyznaje, że z uwagi na Covid-19 już zweryfikowała swoje plany urlopowe, a 27% nie wyklucza, że tak się stanie, choć nie podjęła jeszcze finalnej decyzji. 6% przyznaje, że boi się podróżować w pandemii i chce uważnie zaplanować swój urlop. 22% nie zmieni planów, ale zachowa ostrożność. 10% nie zmieni planów, bo nie przejmuje się pandemią. 6% zweryfikowała plany, ale nie miało to związku z pandemią.

Na podwójnym paszporcie

Jak zdobyć receptę na niepewność? Ponad połowa respondentów (52%) zamierza ubiegać się o szczepionkowy (immunologiczny) paszport lub certyfikat. Blisko 46% liczy, że mógłby on rozwiązać niektóre problemy w podróży i jest to dobry sposób na bezpieczniejsze podróżowanie. Innego zdania jest 37% ankietowanych, postrzegając to jako formę dyskryminacji. 26% nie interesuje się tego typu certyfikatami. Większość klientów Revolut wskazała ponadto, że rozważa wyłącznie destynacje turystyczne, gdzie system opieki zdrowotnej jest sprawny (34%). Dla 28% nie ma to znaczenia. 29% stwierdziło, że choć bierze takie ryzyko pod uwagę, jest skłonna pojechać do kraju, gdzie opieka zdrowotna pozostawia do życzenia. 10% nie ma opinii w tej sprawie.

Rok temu, wbrew pandemii, wielu polskich klientów Revolut wyjechało na letni urlop za granicę. Najczęściej wybierali Chorwację, Włochy i Grecję. W tym roku, może być podobnie. Pomimo obaw i przeciwności, 80% ankietowanych klientów zamierza wyjechać na zagraniczny urlop najszybciej jak to będzie możliwe. To obok Francji i USA jeden z trzech najwyższych wyników (w badaniu udział wzięło 12 tysięcy klientów z 15 państw w Europie, Azji, Australii i Ameryce).

NEWSY DNIA. Kliknij i przeczytaj!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu