Część przedsiębiorców zaczyna dostrzegać poprawę w relacjach z urzędami

aba/ rmn/ PAP
W konferencji w Wyszkowie wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Podkreślał, że rząd cały czas pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców.
W konferencji w Wyszkowie wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Podkreślał, że rząd cały czas pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców. PAP
Kontakty z urzędnikami są lepsze, ale jeszcze nie idealne – ocenili w środę w Wyszkowie uczestnicy konferencji poświęconej ułatwieniom w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Na spotkaniu informacyjnym „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” przedstawiciele wyszkowskich firm mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. o Konstytucji Biznesu, mającej poprawić środowisko prawno-instytucjonalne, w którym działają polscy przedsiębiorcy.

„Urzędy skarbowe stosują Konstytucję Biznesu i wypływającą z niej zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorców” – mówiła podczas szkolenia Dorota Łaska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie. „Jeżeli ktoś nie ma nic na sumieniu, to nie ma się co bać urzędu, a wręcz służymy pomocą. Straszny urząd skarbowy to mit” – przekonywała.

Zmianę w kontaktach z urzędnikami zauważyli lokalni przedsiębiorcy. „Rzeczywiście widzę zmianę w urzędach skarbowych i podejściu do podatnika. Nie wiem, czy to jest zmiana pokoleniowa, czy zasługa ministerstwa, ale urzędnicy są wyjątkowo mili i pomocni” – powiedziała PAP Małgorzata Baranowska z kancelarii podatkowej Skłodowska.

„Każde ułatwienie wprowadzane z myślą o małych firmach jest dobre. Kontakty z urzędnikami są lepsze, choć jeszcze nie idealne” – oceniła z kolei Katarzyna Kamieniecka, dyrektor wyszkowskiego oddziału Grupy Pascal Sp. z o.o. Na konferencję przyszła, żeby uporządkować swoją wiedzę o nowych przepisach. „W tej chwili zmiany w prawie są tak dynamiczne, że nie zawsze można śledzić wszystko na bieżąco. Usystematyzowanie wiedzy zawsze się przydaje” – wyjaśniła.

W zmianę klimatu w relacji państwo-przedsiębiorca nie wierzy natomiast pani Beata, księgowa z Wyszkowa. „Z przykrością stwierdzam, że nie zauważyłam zmian” – powiedziała PAP. Docenia jednak ułatwienia wprowadzane w kontakcie on-line z urzędami. I tu zauważa jednak pułapkę.

„Informatyzacja to nie tylko plusy. W firmach pracują też osoby starsze, które nie mają pojęcia o komputerze. Niby są ułatwienia w wystawianiu zaświadczeń on-line, wprowadzane są elektroniczne zwolnienia lekarskie, ale osoby starsze nie zawsze wiedzą, jak się tymi narzędziami posługiwać” - wskazała. „Jeżeli wdrożymy całkowitą informatyzację, dla wielu starszych pracowników będzie to bariera” – oceniła.

Mówiła też o nowo powołanym Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. „Kto to jest, gdzie jest, jak do niego napisać? Teoretycznie coś jest, ale zobaczymy, jak będzie praktycznie” - zastrzegła.

Burmistrz Wyszkowa cieszył się, że spotkanie dla przedsiębiorców odbywa się właśnie w tym mieście. „Przedsiębiorcy z Wyszkowa rozwijają swoje firmy bardzo dynamicznie i myślę, że skorzystają z informacji przekazanych przez ekspertów z ministerstw” – powiedział PAP Grzegorz Nowosielski, burmistrz Wyszkowa. „Jako miasto od dawna stawiamy na rozwój przedsiębiorczości, głównie w sektorze usług i przemysłu. To właśnie dzięki przedsiębiorczości mieszkańców Wyszków się dźwignął i ma dzisiaj tylko 4-procentowe bezrobocie” – podkreślił samorządowiec.

W konferencji w Wyszkowie wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Podkreślał, że rząd cały czas pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców.

„To nie jest tak, że przyjęliśmy Konstytucję dla Biznesu i już. To jest proces ciągły. Wczoraj, czyli we wtorek, Rada Ministrów przyjęła następny pakiet zmian” – powiedział Zagórski. „Przyjęty został m.in. projekt ustawy, mówiący o tym, że mali podatnicy płacący podatek CIT będą go płacili w wysokości 9 proc., a nie 15 proc., jak obecnie” – wskazał.

Wśród ostatnio przyjętych przez rząd rozwiązań wymienił także podwyższenie progu małego podatnika w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży (dziś ten limit to 1,2 mln euro) oraz ograniczenie obowiązku prowadzenia okresowych szkoleń BHP dla pracowników administracyjno-biurowych.

„Pracownik biurowy nie będzie musiał przechodzić kłopotliwych szkoleń BHP, a pracodawca ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów” – podkreślał szef MC.

„Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” to cykl kilkudziesięciu spotkań informacyjnych w całej Polsce; ich organizatorami są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Dotychczas w spotkaniach uczestniczyło już ponad trzy tysiące przedsiębiorców.

Konferencjom towarzyszy strefa informacyjna, w ramach której do dyspozycji przedsiębiorców są m.in. przedstawiciele resortu finansów, administracji skarbowej czy ZUS. (PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu