Spis treści
Gospodarcza stagnacja po pandemii
Pandemia COVID-19 wywołała globalne turbulencje gospodarcze, które szczególnie mocno odczuły najbiedniejsze kraje. Raport Banku Światowego wskazuje, że gospodarki tych państw są średnio w gorszej kondycji niż przed rokiem 2019, kiedy to pandemia zaczęła się szerzyć. Mimo że reszta świata stopniowo wraca na ścieżkę wzrostu, dla wielu z tych krajów postęp ten wydaje się być nieosiągalny.
Badanie objęło większość krajów leżących w Afryce Subsaharyjskiej, od Etiopii przez Sudan i Sudan Południowy, po Czad i Kongo, ale na liście znalazły się również Afganistan i Jemen. Jak oszacowano, w tym regionie mieszka ok. 40 proc. najbiedniejszych ludzi na świecie. To pokazuje skalę problemu i potrzebę międzynarodowej interwencji.
Zadłużenie a pomoc międzynarodowa
Z raportu wynika, że najbiedniejsze kraje stają się coraz bardziej zależne od dotacji i pożyczek o niemal zerowym oprocentowaniu. Szczególnie ważną rolę odgrywa w tym kontekście Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), organizacja wspomagająca Bank Światowy. Średni stosunek wskaźnika zadłużenia do PKB w tych krajach wynosi 72 proc., co jest najwyższym poziomem od 2006 roku.
Wśród najbiedniejszych państw aż 20 znajduje się w stanie konfliktu lub ma trudności w utrzymaniu stabilności politycznej i społecznej.
To stwierdzenie podkreśla, jak wielowymiarowy jest problem ubóstwa, łącząc się z niestabilnością polityczną i konfliktami, które tylko pogłębiają kryzys.
Działania Banku Światowego
W obliczu narastającego kryzysu, Bank Światowy podjął kroki mające na celu wsparcie najbardziej potrzebujących. Zapowiedział, że jego celem jest zebranie do 6 grudnia 100 mld dolarów na uzupełnienie funduszy dla najbiedniejszych krajów świata w ramach programu IDA. W 2021 roku udało się zebrać rekordową kwotę 93 mld dolarów, co daje nadzieję na osiągnięcie założonego celu.
Raport został opublikowany przed corocznym spotkaniem Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które rozpocznie się 21 października i będzie trwało do 26 października. To wydarzenie będzie kluczowym momentem dla dalszych dyskusji na temat globalnej strategii pomocy najbiedniejszym krajom.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
