Spis treści
Zmiana czasu. Kiedy przestawiamy zegarki?
W ostatni weekend października przestawimy zegarki z czasu letniego na zimowy. W 2024 roku zmiana czasu nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Dokładnie o godzinie 3:00 cofniemy wskazówki o godzinę do tyłu, dzięki czemu zyskamy dodatkową godzinę snu. Jest to bardziej lubiana przez Polaków zmiana, ponieważ umożliwia dłuższy sen, w przeciwieństwie do wiosennego przejścia na czas letni, które pozbawia nas jednej godziny wypoczynku.
Gospodarcze skutki zmiany czasu
Zmiana czasu to nie tylko kwestia samopoczucia i ewentualnej niewygody w organizacji, ale także konkretne koszty gospodarcze. Czy wiesz, że niektóre linie kolejowe muszą na jedną noc wprowadzać specjalne rozkłady, aby dostosować się do zmienionych godzin? To wiąże się z dodatkowym planowaniem i logistyką.
Intercity zapowiedziało, że gdy cofniemy zegarki z godziny 3:00 na 2:00 to pociągi PKP zatrzymają się na godzinę na najbliższej stacji, aby utrzymać zgodność z planowanym rozkładem jazdy.
Również banki oraz inne instytucje finansowe muszą dokonywać modyfikacji w swoich systemach informatycznych. Z punktu widzenia pracodawców zmiana czasu wymusza dostosowanie harmonogramów pracy, szczególnie w przypadku pracowników nocnych. Przepisy (art. 80 Kodeksu Pracy) nakładają także obowiązek wypłaty rekompensaty za pracę wykonaną (w tym przypadku o godzinę dłużej).
Zmiany czasu a samopoczucie
Co ciekawe, nasz organizm zdecydowanie gorzej znosi zmianę czasu z zimowego na letni. Jak wyjaśnią eksperci SWPS to wiosenna utrata godziny snu zwiększa ryzyko wypadków drogowych oraz problemów zdrowotnych, takich jak zawały serca. Statystyki pokazują, że właśnie wtedy jesteśmy bardziej niewyspani i drażliwi, co negatywnie wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie.
Jedno z niewielu badań na ten temat pokazało, że zmiana czasu najbardziej niekorzystnie wpływa zarówno na osoby z bardzo wczesnym chronotypem (tzw. skowronki), jak i z bardzo późnym (tzw. sowy). Szczególnie źle reagujemy na zmianę czasu z zimowego na letni, kiedy tracimy godzinę snu. Są ponadto dowody sugerujące, że zegar biologiczny osób z późnym chronotypem nie dostosowuje się do tej zmiany czasu4 - mówi psycholożka z Uniwersytetu SWPS.
Kiedy odejdziemy od zmiany czasu?
Pomimo rosnącej krytyki i licznych apelów o zniesienie zmiany czasu, Polska jak dotąd nie zdecydowała się na ten krok. Argumenty za zachowaniem obecnego stanu rzeczy opierają się głównie na obawie przed desynchronizacją z innymi krajami Unii Europejskiej. Gdyby Polska samodzielnie zrezygnowała z przestawiania zegarków, mogłoby to wywołać komplikacje, zwłaszcza w sektorach międzynarodowego transportu i handlu.
Obecnie zmiana czasu jest stosowana w prawie 70 krajach na świecie. W Europie nie obejmuje ona jedynie Rosji, Turcji, Armenii, Gruzji, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Białorusi oraz Islandii.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
