Czy ZUS wypłaci odsetki od emerytury seniorom? Mowa o nawet 4000 zł zwrotu emerytur dla seniorów z rocznika 1953

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Ponowne wyliczenie emerytur już  miało miejsce. Teraz otwiera się szansa na wypłatę odsetek wobec części seniorów.
Ponowne wyliczenie emerytur już miało miejsce. Teraz otwiera się szansa na wypłatę odsetek wobec części seniorów. 123rf.com/vivoo
Zwrot odsetek od emerytury za zaniżone świadczenia jest bardzo prawdopodobny. Chodzi o seniorów z rocznika 1953. ZUS błędnie wyliczył świadczenia osób, które już przeszły na emeryturę. Teraz mają oni szansa na wypłatę odsetek od zaniżonych emerytur. Ustawą ma się zająć nowy Sejm.

Spis treści

ZUS źle wyliczył emerytury. Kogo dotyczy ten problem?

Jak bumerang wraca temat wyrównania emerytur wobec seniorów urodzonych w 1953 roku, a więc aktualnych 70-latków. Serwis eska.pl przypomina, że w 2022 roku do Senatu wpłynęła petycja przewidująca wypłatę odsetek osobom urodzonym w tym roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie wniosku złożonego przed 2013 rokiem.

Do 1 stycznia 2013 roku zgodnie z przepisami wysokość emerytury, którą senior otrzymywał po osiągnięciu wieku emerytalnego, pomniejszana była o wartość wypłacanej dotychczas wcześniejszej emerytury. Ten punkt przepisów w 2019 roku zakwestionował Trybunał Konstytucyjny właśnie w odniesieniu do osób urodzonych w 1953 roku.

Zobacz także: Druga waloryzacja emerytur. Premier Tusk potwierdza obietnice wyborcze

Czy seniorzy dostaną odsetki za wyrównanie emerytury?

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z lipca 2020 roku wprowadziła możliwość ponownego przeliczenia emerytury bez pomniejszania jej podstawy o sumę pobranych wcześniejszych emerytur. Efektem tej noweli była szansa na złożenie wniosku o wyrównanie świadczenia (w terminie do 11 stycznia 2021), którą prawo udostępniło seniorom z rocznika 1953.

ZUS rozpatrzył 163,5 tys. spraw osób z rocznika 1953 r. o naliczenie emerytury na korzystniejszych zasadach. Średnia kwota wyrównania to prawie 11,6 tys. zł. Aż 96 proc. spraw dotyczyło kobiet - czytamy w komunikacie ZUS z 2021 roku.

Ponowne przeliczenie emerytury i wypłata zaległych świadczeń to jedno, ale przed tymi seniorami teraz otwiera się szansa na otrzymanie również odsetek.

Zobacz także: Czy ZUS wypłaci emerytury przed świętami wszystkim seniorom? Niektórzy dostaną podwójne emerytury w grudniu!

Ile mogą wynieść odsetki za zaniżone emerytury od ZUS?

Projekt ustawy z Senatu trafił właśnie do Sejmu. Zakłada on wypłatę emerytom odsetek, za okres, gdy nie mogli oni korzystać z należnej im wysokości emerytury. Ile mogą wynieść odsetki za zaniżone emerytury? Problem ten dotyczy ok. 44 tys. seniorów w Polsce, a koszt wypłaty odsetek za zaniżone emerytury nie przekroczy 170 mln zł, a to oznacza, że przeciętny senior, którego dotyczy ta sprawa, będzie mógł liczyć na wypłaty odsetek w wysokości ok. 3800 zł.

Osoby, głównie kobiety z tego rocznika, zostały dotknięte niesprawiedliwością przepisów, która polegała na tym, że w momencie, kiedy one przechodziły na wcześniejszą emeryturę, nie wiedziały, że później wprowadzone prawo, tę kwotę wcześniej pobranych emerytur odliczy im od kapitału początkowego - mówi Magdalena Kochan, senator KO, cytowana przez eska.pl.

Jej zdaniem sprawiedliwa byłaby wypłata odsetek wobec emerytów z rocznika 1953, którzy przez lata otrzymywali zaniżone emerytury. W Senacie za nowelą ustawy o emeryturach i rentach z FUS głosowało 53 senatorów, nikt nie był przeciw, a wstrzymało się 41 z nich. Projekt trafił teraz do Sejmu, co daje szansę, że przepisy mogą wejść w życie już w 2024 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu