Spis treści
Niewykorzystany potencjał reformy
Rządząca koalicja ciągle nie może się dogadać w sprawie obiecanej wyborcom reformy składki zdrowotnej. – Jestem zdegustowana tym, że prace nad zmianami są ciągle na etapie pomysłów i dyskusji, a rząd nie przedstawia żadnych konkretów – powiedziała Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych. Ta sytuacja wywołuje frustrację nie tylko wśród ekspertów, ale i przedsiębiorców, którzy oczekują konkretnych działań.
Doradca podatkowy Piotr Juszczyk również wyraża pesymizm co do możliwości wprowadzenia reformy w wyznaczonym terminie. - W 2025 r. z reformy nic nie będzie, bo mamy już za mało czasu na cały proces legislacyjny – mówi, podkreślając, że czas na wprowadzenie zmian prawnych szybko się kurczy.
Propozycje uproszczeń
Mimo niewielkich szans na kompleksową reformę, pojawiają się głosy, że nawet drobne uproszczenia mogłyby znacząco ułatwić życie przedsiębiorcom. Jeśli rządzący nie są w stanie przygotować na 2025 r. kompleksowej reformy, to niech chociaż uproszczą przepisy tam, gdzie się da (...) Jakie są propozycje? – Zróbmy tak, żeby przedsiębiorcy mogli przez cały rok płacić składkę zdrowotną w stałej kwocie – mówi Izabela Leśniewska, doradca podatkowy z fundacji. Takie zmiany mogłyby przynieść przedsiębiorcom większą przewidywalność i stabilność finansową.
W kontekście trudności z wprowadzeniem reformy, pojawiają się apele o poszukiwanie kompromisu. - Czas najwyższy, żeby na poważnie się nią zająć. I przesądzić, jak daleko można posunąć się w obniżaniu składki zdrowotnej. A musi być obniżona, żeby taka zmiana była odczuwalna dla przedsiębiorców – mówi Beata Boruszkowska. Piotr Juszczyk dodaje: - Trzeba wypracować kompromis pomiędzy potrzebami biznesu a możliwościami budżetu. A nie grać na czas i odwlekać zmiany.
Obecny system składki zdrowotnej
Warto przypomnieć, że obecnie system składki zdrowotnej w Polsce jest skomplikowany i różni się w zależności od formy opodatkowania. Przedsiębiorcy na skali oraz liniowym PIT liczą składkę zdrowotną od dochodu z działalności. U pierwszych wynosi 9 proc., u drugich 4,9 proc. Oprócz miesięcznych rozliczeń trzeba też zrobić roczne, w którym często wychodzą dopłaty albo zwroty. U ryczałtowców składka zdrowotna zależy od przychodów pomniejszonych o składki na ubezpieczenia społeczne i są podzieleni na trzy grupy. Dla wielu przedsiębiorców koniec roku oznacza konieczność dopłaty do ZUS, co jest dodatkowym obciążeniem finansowym.
Reforma składki zdrowotnej pozostaje więc kluczowym wyzwaniem dla polskiego rządu. Mimo pesymistycznych prognoz, dialog między przedstawicielami biznesu a decydentami politycznymi może przynieść upragnione zmiany, które ułatwią funkcjonowanie przedsiębiorstw i przyczynią się do wzrostu gospodarczego kraju.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
