Decathlon pod ostrzałem. Poważne oskarżenia wstrząsnęły znaną firmą

Oliwia Marciszewska
Decathlon może czerpać zyski z nielegalnej pracy przymusowej Ujgurów na terenie Chin.
Decathlon może czerpać zyski z nielegalnej pracy przymusowej Ujgurów na terenie Chin. Fot. Mariusz Kapała / GazetA LUBUSKA
Decathlon, marka należąca do grupy Mulliez Galaxy, jest oskarżany przez francuskie media śledcze Disclose oraz program France 2 Cash Investigation o posiadanie, jako podwykonawcy w Chinach, firmy powiązanej z pracą Ujgurów. Pozyskiwanie tekstyliów ma się w niej odbywać w oparciu o roboty przymusowe. Sieć zaprzecza doniesieniom i zapewnia o odpowiedniej reakcji, jeśli zarzuty zostaną udowodnione.

Spis treści

Zarzuty stawiane Decathlonowi

Jak podaje w artykule Disclose, dwa niezależne media oskarżają francuskiego lidera w branży artykułów sportowych o pozyskiwanie tekstyliów od grupy „Qingdao Jifa”, która opiera się na sieci pracy przymusowej w Chinach.

Z kolei w dokumencie stacji Cash Investigation, lokalny dyrektor wskazuje, że bawełna składowana w firmie produkującej dla marki Mulliez Galaxy może pochodzić z Sinciangu, regionu autonomicznego, w którym główną grupę etniczną stanowią tureccy muzułmanie – Ujgurzy.

Ponadto materiał oskarża przedsiębiorstwo o wykorzystywanie pracy dzieci, na podstawie przypadku dwunastoletniej dziewczynki zmuszanej do szycia guzików, która pojawiła się w serialu nakręconym ukrytą kamerą przez kanał France 2.

Decathlon się broni

W oficjalnym komunikacie Decathlonu potwierdzono, że bawełna pochodzi od „Qingdao Jifa”, wystosowując jednocześnie następujące oświadczenie:

Zdecydowanie potępiamy wszelkie formy pracy przymusowej. Jesteśmy zobowiązani do codziennego gwarantowania integralności i poszanowania praw podstawowych w ramach naszych działań oraz wyznawanego łańcucha wartości. Nie zawahamy się zareagować i podjąć wszelkie niezbędne środki, jeśli fakty zostaną udowodnione.

To samo źródło podaje, iż 100 proc. bawełny, używanej przez Decathlon w produkcji, pochodzi ze źródeł zaangażowanych w bardziej odpowiedzialne praktyki, zapewniające brak jakiejkolwiek formy pracy przymusowej, a także z bawełny organicznej oraz pozyskiwanej z recyklingu.

Źródło podejrzeń

W przeszłości w Sinciang dochodziło do krwawych ataków, które władze przypisują islamistom i separatystom. W związku z tym Chiny, w imię walki z terroryzmem, rozpoczęły szeroką kampanię bezpieczeństwa na tym terytorium. Według twierdzeń organizacji pozarządowych i części badań prowadzonych przez kraje zachodnie, Ujgurzy padają tam ofiarą pracy przymusowej.

Cash Investigation wspomina w szczególności o produktach noszących logo amerykańskiej ligi koszykówki NBA, której Decathlon jest partnerem od 2021 roku. Marka twierdzi, że jest w stanie sprzedawać produkty NBA oraz jej franczyz w ponad 1,7 tys. sklepach stacjonarnych i online na niemal całym świecie: w Afryce, Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie.

W Stanach Zjednoczonych ustawa, uchwalona przez Kongres w grudniu 2021 r., zakazuje wszelkiego importu produktów z Sinciangu, chyba że firmy z regionu udowodnią, iż ich produkcja nie wiąże się z pracą przymusową.

Dalsze śledztwo

Cash Investigation interesuje się również statusem prawnym rodzinnego imperium Mulliez, do którego należy wiele marek, takich jak Leroy Merlin, Kiabi, Flunch, Boulanger i Auchan, a także wszystkie, kontrolowane przez członków Mulliez Family Association, przy czym ta ostatnia nie rości sobie praw do statusu zintegrowanej grupy.

Podczas gdy Auchan ogłosił pod koniec 2024 r. szeroko zakrojony plan socjalny, zagrażający 2,4 tys. miejscom pracy we Francji, inne firmy, m.in. właśnie Decathlon, znajdują się w znacznie lepszej sytuacji finansowej. Gdy przedstawiciele związku zawodowego zaapelowali o podniesienie pracowników przedsiębiorstwa do wyższej kategorii płacowej, ten wypłacił akcjonariuszom dywidendę w wysokości miliarda euro.

Źródło: BFM RMC, Francebleu.fr, Decathlon Engagements

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu