Polacy zapytani, jaki wydatek będzie dla nich największym wyzwaniem o tej porze roku, najczęściej wskazują:
- remont domu lub mieszkania (33 proc.),
- inwestycję w samochód (23 proc.),
- konieczność odłożenia pieniędzy na wakacje (20 proc.).
Tak wynika z raportu „Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2022”, badania zrealizowanego dla Santander Consumer Banku. Wydatki związane z nową porą roku Polacy najczęściej pokryją z własnych oszczędności, odkładanych z wyprzedzeniem (53 proc.).
Remont największym wyzwaniem dla najmłodszych rodzin
Polacy zapytani o największe wyzwanie finansowe tej wiosny najczęściej wskazywali domowe remonty. Co ciekawe, zmierzą się z nim głównie respondenci z grupy 18-29 latków (47 proc.). Przynajmniej część z nich - z uwagi na młody wiek – zapewne będzie doprowadzać do porządku stan swoich wynajmowanych pokoi i mieszkań, które często nie są udostępniane podnajmującym w idealnym stanie.
Remontami zamierza zająć się również 44 proc. 50-59 latków i 37 proc. 30-39 latków, przy czym w tej drugiej grupie mogą to być większe renowacje związane z zakupem lub dokańczaniem swojego pierwszego, własnego mieszkania. Co może zaskoczyć, remontować wiosną zamierzamy bez względu na osiągane dochody. Takie plany ma co trzecia osoba z pensją do 2 000 zł na rękę (32 proc.).
Auto wiosną równie ważne jak mieszkanie: kupujemy nowe lub poważnie naprawiamy
Remonty to jednak niejedyne wyzwanie finansowe, jakie czeka na Polaków tej wiosny. Po zimie chcemy zainwestować również w nasze cztery kółka, udając się z samochodem do mechanika bądź decydując się na zakup nowego pojazdu. Takie plany ma co czwarty z nas, w tym tyle samo kobiet co mężczyzn (23 proc. w obu przypadkach). Na zakup lub naprawę samochodu najwięcej wydadzą młodzi przed 30-stym rokiem życia (50 proc.).
Trzecim, najpopularniejszym wiosennym wyzwaniem wskazywanym przez ankietowanych w badaniu była konieczność odłożenia pieniędzy na zbliżający się urlop (20 proc. badanych). Taką konieczność widzi więcej kobiet niż mężczyzn (25 proc. w porównaniu do 15 proc.), co może wiązać się z różnicą w wynagrodzeniach obu płci. Wyzwanie to ponownie najczęściej wskazywali młodzi przed 30-stką, co może być związane z niskim dochodem.
Polacy oszczędzają na większe wydatki lub pokrywają je z bieżących dochodów
Santander Consumer Bank zapytał również Polaków o to, w jaki sposób zazwyczaj finansują wiosenne wydatki. Jak się okazuje, połowa z nas oszczędza na ten cel z dużym wyprzedzeniem (53 proc.). Są to zarówno kobiety, jak i mężczyźni (kolejno 56 i 50 proc.).
Co ciekawe, nie występują większe korelacje ze względu na wiek. Oszczędzać zamierza ponad 50 proc. z każdej grupy wiekowej poza seniorami powyżej 60. roku życia (45 proc. wskazań).
Co może niektórych zdziwić, zbierać oszczędności na wiosenne wyzwania planuje ponad połowa ankietowanych z najwyższym dochodem od 7 000 zł netto w górę (67 proc.). Z kolei 38 proc. ankietowanych wydatki wiosną tradycyjnie pokrywa ze swoich bieżących dochodów. W większości robią tak mężczyźni (43 proc. w porównaniu do 34 proc. kobiet).
Swoje bieżące środki najczęściej będą wykorzystywać też osoby po 60. roku życia (41 proc.), co najprawdopodobniej wiąże się z faktem, że większość z nich przebywa na emeryturze i nie może liczyć na zastrzyk gotówki z pracy.
Niechętnie teraz się kredytujemy, a czasem warto
- Warto pamiętać o tym, że finansowanie zewnętrzne może bardzo pomóc przy realizacji wiosennych planów np. wyposażaniu naszych domów w rozwiązania ekologiczne – mówi Magdalena Grzelak, Rzecznik Prasowy z Santander Consumer Banku. - Tutaj przydatny mógłby być np. kredyt z dotacją z programu „Czyste Powietrze” lub dogodne raty EKO, które umożliwią rozłożenie w czasie spłaty kosztu zakupu pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych wraz z ich montażem.
Jak wynika z badania Santander Consumer Banku, po kredyt gotówkowy Polacy byliby skłonni sięgnąć najczęściej w realizacji wiosennego remontu domu lub mieszkania (32 proc.). W następnej kolejności byłyby to inwestycja w samochód w formie naprawy lub zakupu nowego pojazdu (19 proc.) oraz zakup wyposażenia np. sprzętu RTV/AGD, wymiana mebli (14 proc.).
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?