„Dodatkowy podatek europejski. My temu się jednoznacznie sprzeciwiamy. Uważamy, że jest to co najmniej o jeden most za daleko i mocno wskazujemy, że będzie to dodatkowe obciążenie dla portfeli obywateli. Będziemy bardzo mocno to podkreślać na Radzie Europejskiej” – powiedział premier Mateusz Morawiecki tuż przed szczytem.
Rada Europejska spotkała się w czwartek, 16 grudnia. Wśród najważniejszych, poruszanych tego dnia tematów znalazła się m.in. walka z COVID-19, obronność i bezpieczeństwo, sytuacja na Białorusi i ceny energii.
Nowy europodatek na ciepłą wodę?
Tak wynika ze słów premiera. Podkreślił on, że „są państwa i mocne lobby w KE, które chce nałożyć podatek na gospodarstwa domowe na ciepłą wodę i na transport: benzynę, paliwo.” Podatek miałby zostać narzucony w całej Unii Europejskiej i uderzyłby bezpośrednio w gospodarstwa domowe. Informacja nie jest jednak jeszcze potwierdzona, nie ma też informacji jaka byłaby kwota nowego europodatku i kiedy zostałby wprowadzony.
Podczas konferencji, premier Mateusz Morawiecki wspomniał również o inflacji. Podkreślił, że dostał od Komisji Europejskiej sygnały jakoby polski pakiet antyinflacyjny był „najdalej idący”. Premier rozmawiał w środę z przewodniczącą KE Ursulą von der Leyen i komisarzem odpowiedzialnym za gospodarkę Paolo Gentilonim, o możliwości wprowadzenia kolejnych obniżek podatków.
Co z polityką klimatyczną?
Podczas szczytu dyskutowano m.in. o kwestiach związanych z polityką klimatyczną. Jak podkreślił Morawiecki „resort klimatu i środowiska zaprezentował specjalny dokument, który jest najpoważniejszym dokumentem analizowanym obecnie w zakresie potencjalnych zmian przez KE.”
„Dążymy do tego, aby ograniczyć tę zmienność, aby skupić się na przewidywalności polityki klimatycznej. Polska bardzo jednoznacznie opowiada się za tym, aby wprowadzić możliwość finansowania inwestycji gazowych i nuklearnych” – powiedział premier.
