Dostałeś takie pismo? Niedługo zapukają do twoich drzwi i zapytają m.in. o zarobki. Rusza wielka akcja GUS

Agnieszka Kamińska
Już teraz wiele osób otrzymuje pisma zapowiadające wizytę ankieterów. GUS wysłał je do ponad 23 tysięcy osób w Polsce.
Już teraz wiele osób otrzymuje pisma zapowiadające wizytę ankieterów. GUS wysłał je do ponad 23 tysięcy osób w Polsce. 123rf.com
Do drzwi tysięcy osób w Polsce już niedługo zapukają ankieterzy. Wiemy, o co będą pytać i czy trzeba ich wpuścić do mieszkania.

Spis treści

Główny Urząd Statystyczny będzie prowadził badanie na terenie całego kraju do 26 czerwca 2024 r. Już teraz wiele osób otrzymuje pisma zapowiadające wizytę ankieterów. GUS wysłał je do ponad 23 tysięcy osób w Polsce. Uczestnicy badania, jak informuje GUS, zostali wybrani losowo. Osoby, które otrzymały pisma, mogą spodziewać się wizyty ankietera w domu.

Badanie GUS na terenie całej Polski. O co będą pytali ankieterzy?

Badaczy interesuje przede wszystkim sytuacja materialna Polaków, w tym między innymi:

  • warunki mieszkaniowe,
  • poziom i źródła dochodów (wynagrodzenia i inne dochody),
  • stopień zaspokojenia podstawowych potrzeb,
  • stan zdrowia,
  • edukacja dzieci,
  • aktywność na rynku pracy.

Jak szybko sprawdzić wiarygodność ankietera?

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy rzeczywiście mamy do czynienia z ankieterem GUS, to warto zadzwonić do urzędu i potwierdzić tożsamość badacza. Na stronie urzędu czytamy: „Gdy mieszkanie odwiedza ankieter, możesz sprawdzić czy w tym czasie przeprowadzane jest badanie odwiedzając stronę GUS. Możesz też zweryfikować tożsamość ankietera dzwoniąc do urzędu statystycznego (numer na stronie GUS)”. Na stronie urzędu działa też specjalna wyszukiwarka – wystarczy wpisać nazwisko ankietera i numer jego legitymacji, aby szybko potwierdzić tożsamość i upewnić się, że nie mamy do czynienia z oszustem.

GUS pyta o zarobki Polaków. Czy musimy odpowiadać?

Co ważne, badania ankietowe realizowane są na zasadzie udziału dobrowolnego. Jeśli już zdecydujemy się na udział w badaniu, to nie musimy przyjmować przedstawiciela GUS w domu. Możemy umówić się z nim na przeprowadzenie badania drogą telefoniczną. Osoba objęta badaniem może również odpowiedzieć na pytania poprzez specjalny formularz w internecie. Informacje gromadzone przez GUS objęte są tajemnicą statystyczną i traktowane są jako anonimowe oraz całkowicie poufne.

Po co GUS informacje o naszych zarobkach? Urząd podał, że zamierza pozyskać aktualne dane dotyczące sytuacji materialnej Polaków i porównać je m.in. z danymi z innych krajów UE. Należy pamiętać, że GUS nie tylko przeprowadza badanie w ramach znanego nam wszystkim spisu powszechnego. Realizuje też wiele innych badań stałych, cyklicznych czy jednorazowych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu