Dostawy cementu i betonu do budowy elektrowni jądrowej będą dużym wyzwaniem? Branża ma wątpliwości

Justyna Madan
Opracowanie:
Zabraknie betonu do budowania elektrowni jądrowej? Branża wylicza, jak będzie wyglądać budowa
Zabraknie betonu do budowania elektrowni jądrowej? Branża wylicza, jak będzie wyglądać budowa 123rf
Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce staje się coraz bardziej realna, a z nią pojawiają się nowe wyzwania dla krajowego przemysłu cementowego i betonowego. Z szacunków Polskiego Stowarzyszenia Producentów Cementu wynika, że na realizację tego ambitnego projektu, potrzebne będzie około 1 milion metrów sześciennych betonu. To zadanie stawia przed branżą nie tylko wyzwanie produkcyjne, ale również logistyczne, biorąc pod uwagę, że roczna produkcja betonu w Polsce wynosi około 20 milionów metrów sześciennych.

Spis treści

Gigantyczne zapotrzebowanie na beton

- Budowa elektrowni jądrowej wiąże się z ogromnym zapotrzebowaniem na beton - powiedział dyrektor w Stowarzyszeniu Producentów Cementu Zbigniew Pilch. To stwierdzenie podkreśla skalę przedsięwzięcia, przed którym stoi polska branża budowlana.

Z analiz przygotowanych przez Centrum Energetyki AGH dla Stowarzyszenia Producentów Cementu wynika, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej oraz infrastruktury towarzyszącej pochłonie około 1 milion metrów sześciennych betonu i rozłoży się na kilka lat.

- W związku z tym logistyka, przygotowanie dostaw cementu i betonu będą dużym wyzwaniem dla krajowych producentów. Ale chętnie to wyzwanie podejmiemy - zapewnił dyrektor Pilch. Jego słowa są wyrazem determinacji branży do sprostania przed nią stojącym zadaniom, jak również gotowości do pokonania wszelkich przeszkód.

Wyzwania technologiczne i logistyczne

Beton jest kluczowym materiałem w budowie elektrowni jądrowych, a jego produkcja i dostawa wymagają szczególnej precyzji oraz doświadczenia. - Wymaga ona zastosowania odpowiednich kruszyw, dodatków oraz wysokiego reżimu technologicznego - wskazał Pilch, odnosząc się do produkcji betonów ciężkich, które są stosowane w elementach konstrukcji reaktora jądrowego, mających chronić przed przedostawaniem się na zewnątrz promieniowania jonizującego.

Produkcja betonu ciężkiego nie jest nowością dla polskich producentów, którzy mają doświadczenie zarówno z projektów krajowych, jak i zagranicznych.

- Mamy jeszcze doświadczenia z budowy nieukończonej elektrowni w Żarnowcu, doświadczenia krajowe i zagraniczne przy budowie elektrowni czy też innych obiektów, w których zastosowanie mają betony ciężkie - zwrócił uwagę Pilch, podkreślając bogate doświadczenie polskiej branży.

Energetyka jądrowa a przemysł cementowy

Budowa elektrowni jądrowej to nie tylko kwestia dostaw betonu, ale również wpływ tego przedsięwzięcia na przemysł cementowy w kontekście zużycia energii i emisji CO2. Branża cementowa zużywa około 5% energii konsumowanej przez polski przemysł, a roczne zużycie energii elektrycznej przez tę branżę sięga 2 TWh.

- Roczne zużycie energii elektrycznej branży cementowej sięga 2 TWh - to prawie tyle, ile zużywa rocznie PKP - porównało stowarzyszenie, wskazując na znaczący udział w krajowym zużyciu energii. Dodatkowo, mocne wahania cen energii elektrycznej mają negatywny wpływ na stabilność funkcjonowania sektora.

Przyszłość i wyzwania

W kontekście budowy elektrowni jądrowej i jej wpływu na przemysł cementowy, niezbędne wydaje się wprowadzenie technologii CCS (wychwytywanie, transportowanie i magazynowanie CO2), aby osiągnąć dekarbonizację produkcji. Stowarzyszenie szacuje, że zapotrzebowanie branży na energię elektryczną może wzrosnąć o 150–200% na koniec tej dekady, co stawia przed branżą kolejne wyzwanie.

Leszek Juchniewicz, p.o. prezes Polskich Elektrowni Jądrowych, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczym (EKG), podkreślił, że budowa pierwszej elektrowni jądrowej w kraju jest „trudnym i wieloaspektowym projektem”. Realizacja tego projektu wymaga nie tylko zaangażowania i współpracy wielu sektorów, ale również gotowości do pokonywania nowych wyzwań, zarówno technologicznych, jak i logistycznych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu