Drogie paliwo. Jak kierowcy chcą oszczędzać na rosnących cenach paliwa? Takie są sposoby i metody

OPRAC.:
Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
BlaBlaCar zapytał pięć tysięcy polskich kierowców o ich preferencje, zwyczaje i podejście do współczesnego transportu.
BlaBlaCar zapytał pięć tysięcy polskich kierowców o ich preferencje, zwyczaje i podejście do współczesnego transportu. Lucyna Nenow/Polska Press
Ceny paliw rosną. Jak sobie z tym poradzić? Kierowcy mają swoje sposoby. BlaBlaCar zapytał 5000 polskich kierowców o ich preferencje, zwyczaje i podejście do współczesnego transportu. Ankieta miała miejsce na przełomie września i października tego roku. Czy Polacy chętnie udostępniają wolne siedzenie w swoim samochodzie lub przesiadają się do aut hybrydowych i elektrycznych?

Spis treści

BlaBlaCar zapytał kierowców o:

  • ich codzienne przyzwyczajenia,
  • przejazdy współdzielone z pasażerami,
  • wpływ sytuacji gospodarczo-ekonomicznej na planowanie podróży,
  • auta, którymi się poruszają.

Sposoby na oszczędzanie na paliwie. Z nich korzystają polscy kierowcy

Kierowcy zapytani o to, w jaki sposób planują oszczędzać na rosnących cenach paliwa, w większości zgodnie opowiedzieli się za dzieleniem kosztów przejazdu poprzez zabieranie współpasażerów (72 proc.).

Część ankietowanych chce ograniczyć swoje przejazdy (24 proc.), ale warto pochylić się też nad indywidualnymi odpowiedziami, gdzie często pojawiało się pojęcie ecodrivingu - kierowcy starają się dostosowywać prędkość jazdy, by spalanie było mniejsze, a co za tym idzie - przejazdy są bardziej ekonomiczne.

Tak odpowiadali Polacy na pytanie o deklarację co do oszczędności na rosnących cenach paliwa.
Tak odpowiadali Polacy na pytanie o deklarację co do oszczędności na rosnących cenach paliwa. materiały prasowe BlaBlaCar

Zmiana samochodu na elektryczny? Kiedy Polacy się na to zdecydują?

Choć w kontekście doraźnych oszczędności przesiadka na auto elektryczne lub hybrydowe nie była pierwszym wyborem w ankiecie, tak w pytaniu bezpośrednim blisko połowa kierowców wskazała, że przesiadłoby się do takich samochodów w bliższej lub dalszej perspektywie czasowej (42 proc. wskazań).

35 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby zamienić swój samochód na samochód elektryczny lub hybrydowy.
35 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chciałoby zamienić swój samochód na samochód elektryczny lub hybrydowy. materiały prasowe BlaBlaCar

W następnym pytaniu, pozwalającym na wielokrotny wybór, najważniejszym powodem takiej przesiadki ponownie było wskazanie na rosnące ceny paliw (54 proc.). Niemniej prawie połowa ankietowanych jako przyczynę podała także ochronę środowiska.

Osoby zamieszkujące duże miejscowości, bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska.
Osoby zamieszkujące duże miejscowości, bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska. materiały prasowe BlaBlaCar

Różnice w odpowiedziach można zauważyć też w kontekście deklarowanego miejsca zamieszkania z ogólnym wnioskiem, że to osoby zamieszkujące duże miejscowości bardziej zwracają uwagę na ochronę środowiska.

Wśród odpowiadających na pytania, aspekt ekologiczny okazał się ważny dla 55 proc. kierowców zamieszkujących miejscowości liczące od 500 tys. do 1 mln ludzi. Dla porównania aspekt ten jest nieco mniej istotny dla osób z miejscowości o populacji w przedziale 50 tys. do 100 tys. mieszkańców - 41 proc. z nich zaznaczyło tę odpowiedź.

Dość zaskakująco aspekt ekologiczny okazał się być relatywnie najbardziej istotny (54 proc.) dla najstarszej grupy wiekowej kierowców - 55-64 lat, zaś w mniejszym stopniu (45 proc.) dla młodszych kierowców, tych w wieku 35-44 lat.

Bezpieczeństwo oraz bardziej ekonomiczna jazda – czy pozwala to na oszczędności?

Co czwarty ankietowany zadeklarował, że jeździ wolniej, gdy zabiera ze sobą pasażera.

Polacy dostosowują prędkość jazdy po to, by droga była bardziej bezpieczna, a przejazd - ekonomiczny.
Polacy dostosowują prędkość jazdy po to, by droga była bardziej bezpieczna, a przejazd - ekonomiczny. materiały prasowe BlaBlaCar

Najważniejszymi z powodów są oczywiście bezpieczeństwo oraz bardziej ekonomiczna jazda, ale nie można zapominać o aktualnym taryfikatorze mandatów, który skutecznie powstrzymuje wielu użytkowników dróg przed nadmierną prędkością.

Dla przypomnienia - maksymalna stawka mandatu za wykroczenia drogowe wzrosła w tym roku z 500 do 5000 zł (oraz odpowiednio: z 1000 do 6000 zł przy zbiegu wykroczeń), a od połowy września maksymalna liczba punktów karnych za jedno wykroczenie wynosi 15 (wcześniej było to 10 punktów).

Misją BlaBlaCar jest łączenie kierowców i pasażerów, by mogli podróżować taniej, towarzysko i wygodniej. Kierowcy zdają się to potwierdzać w następnym pytaniu wielokrotnego wyboru: zgodnie z oczekiwaniami - obniżenie kosztów podróży poprzez przejazdy współdzielone to najważniejszy powód dla przewoźników – aż 85 proc. ankietowanych zaznaczyło tę odpowiedź.

Nie bez znaczenia pozostaje jednak aspekt towarzyski, gdzie 43 proc. badanych utrzymuje, że wspólne podróże pomagają nawiązać im nowe znajomości. Za aspektem ekologicznym opowiedziało się blisko 21 proc. respondentów.

Drogie paliwo. Jak kierowcy chcą oszczędzać na rosnących cenach paliwa? Takie są sposoby i metody
materiały prasowe BlaBlaCar

Co ciekawe, wśród odpowiedzi indywidualnych, możliwych do udzielenia w opcji "nne", ankietowani wskazywali realną chęć pomocy osobom niezmotoryzowanym, szczególnie tym z obszarów narażonych na wykluczenie transportowe. BlaBlaCar wykorzystując technologie, sugeruje kierowcom możliwe punkty odbioru pasażerów z mniejszych miejscowości, które znajdują się np. wzdłuż autostrad lub dróg ekspresowych.

Niektórzy kierowcy poruszali też aspekt bezpieczeństwa, odpowiadając, że podróż w towarzystwie i rozmowa ułatwiają pokonywanie długich, monotonnych tras, zmniejszając przykładowo ryzyko zaśnięcia za kierownicą.

Jak rozłożyły się powyższe wyniki dla konkretnych grup społecznych? Począwszy od grup wiekowych, aspekt towarzyski zaznaczyło 46 proc. kierowców z grupy 35-44 lat, natomiast w grupie 45-54 lat wynik ten był nieco niższy (40 proc.).

W aspekcie ekologicznym wszystkie grupy były raczej zgodne, a głosy rozłożyły się w przedziale 18-22 proc. Nieco inaczej wyglądały odpowiedzi ze względu na płeć: w przypadku ochrony środowiska kobiety zaznaczały tę odpowiedź częściej (28 proc.), niż mężczyźni (20 proc.).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu