Dziennik budowy będzie wkrótce można wygodnie podejrzeć z komórki czy laptopa. To kolejny etap trwającego procesu cyfryzacji procedur, która ma ułatwić m.in. budowę domu. Póki co nie wiadomo jednak, kiedy nowe przepisy wejdą w życie – prace nad nimi znajdują się na wczesnym etapie.
Dziennik budowy stanie się cyfrowy
Choć internet zrewolucjonizował wiele sfer naszego życia, budowa domu wciąż wiąże się z gromadzeniem ogromnych stert papierów. Dopiero niedawno coś zaczęło się w tej kwestii zmieniać – od 1 marca 2021 r. inwestorzy mają możliwość składania przez internet wielu dokumentów związanych z budową. Służy do tego specjalny portal e-budownictwo.gunb.gov.pl, gdzie z usługi mogą skorzystać posiadacze profilu zaufanego.
Teraz resort rozwoju planuje odejście od papieru także w zakresie dzienników budowy. Na początku kwietnia 2021 na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt zmian w Prawie budowlanym, zgodnie z którym dziennik będzie można prowadzić elektronicznie. Tak samo będzie z książką obiektu budowlanego.
– Dzięki temu inwestor otrzyma możliwość monitorowania wpisów dokonywanych w dzienniku budowy z dowolnego miejsca (np. z własnego mieszkania) na urządzeniu mobilnym (poprzez komputer/laptop lub telefon komórkowy), bez konieczności udawania się na teren budowy – czytamy w komunikacie cytowanym przez serwis Bankier.pl.
Projekt nowelizacji przewiduje, że inwestor będzie mógł wybrać, czy woli elektroniczny, czy papierowy dziennik. Raz wybranej formy nie będzie już można zmienić. Z kolei w przypadku książki obiektu budowlanego przewiduje się, że docelowo będzie ona wyłącznie elektroniczna.
Elektroniczny dziennik budowy z regulacją dostępu
Żeby podejrzeć cyfrowy dziennik budowy albo dokonać w nim wpisu, trzeba będzie założyć konto w serwisie EDB, a następnie podać indywidualny numer dziennika oraz hasło. To inwestor będzie decydował o tym, kto uzyska dostęp do dziennika. Będzie mógł też pozbawić określone osoby dostępu. Oczywiście nie powinien tego robić w przypadku ważnych uczestników procesu budowlanego takich jak kierownik budowy czy pracownicy odpowiednich urzędów – jeśli to zrobi, poniesie konsekwencje prawne. Listę organów, które mają prawo wglądu w dziennik, stworzy Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego.
Przygotowany przez resort rozwoju projekt nowelizacji ustawy ureguluje też kilka innych, niezwiązanych z dziennikiem budowy kwestii. Zmienią się m.in. zasady przeprowadzania egzaminów na uprawnienia budowlane w okresie pandemii oraz przepisy dotyczące samorządu zawodowego architektów i inżynierów budownictwa.