E- doręczenia to duże wyzwanie dla Poczty Polskiej

AIP
Kierunek zmian wydaje się właściwy, ale część ekspertów stawia pytanie czy to dobry pomysł aby operatorem pozostała Poczta Polska.
Kierunek zmian wydaje się właściwy, ale część ekspertów stawia pytanie czy to dobry pomysł aby operatorem pozostała Poczta Polska. Jacek Smarz
List polecony z urzędu – to z każdym rokiem coraz większy relikt epoki „papierowej” i zmora obywateli, którzy po pisma muszą udawać się do placówek Poczty Polskiej. Jednak już niedługo. W 2020 roku urzędowe listy będziemy otrzymywać w wersji cyfrowej. Operatorem pozostanie Poczta Polska, co budzi mieszane opinie.

Usługi publiczne w formie cyfrowej (e-Usługi) powinny stanowić domyślną formę komunikacji obywateli i przedsiębiorców z administracją, będąc wygodną alternatywą dla tradycyjnej formy papierowej- czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji.

Projekt ustawy o elektronizacji doręczeń oraz o zmianie niektórych innych ustaw autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji przewiduje wprowadzenie usługi, która będzie polegała na rejestrowanym doręczeniu elektronicznym. Dzięki temu doręczenie korespondencji, ze skutkiem prawnym równoważnym do tradycyjnego doręczenia korespondencji, będzie następowało wyłącznie w postaci elektronicznej. Komunikacja elektroniczna będzie mogła być zainicjowana przez każdą ze stron.

- To wielka rewolucja i ogromna zmiana. Odejście od papieru do cyfryzacji, do dygitalizacji, wreszcie do zmiany relacji obywatela z państwem- tłumaczy w rozmowie z AIP dr Mateusz Chołodecki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. - Nie zapominajmy jednak, że doręczenia elektroniczne są skomplikowanym zagadnieniem informatycznym- wyjaśnia.

Kierunek zmian wydaje się właściwy, ale część ekspertów stawia pytanie czy to dobry pomysł aby operatorem pozostała Poczta Polska. Ekspert tłumaczy, że Poczta Polska jako operator wyznaczony ma założyć wszystkim instytucjom publicznym i podmiotom niepublicznym specjalne elektroniczne skrzynki. - Jednocześnie na tym rynku będą mogli działać tzw. kwalifikowani dostawcy usług, czyli podmioty prywatne, które będą mogły robić niemal to samo, co Poczta Polska- wyjaśnia Chołodecki.

Ponadto, jak czytamy na stronie resortu cyfryzacji, aby umożliwić komunikację podmiotów publicznych z osobami wykluczonymi cyfrowo, do zakresu projektu została włączona publiczna usługa hybrydowa.

Mówiąc wprost, podmioty, które nie chcą korzystać z elektronicznej formy korespondencji, publiczna usługa hybrydowa pozostawi możliwość odbioru przesyłek pocztowych przy zachowaniu cyfryzacji korespondencji w podmiotach publicznych.

- Kluczowe są najbliższe lata, kiedy to ten system ukształtuje się ostatecznie, rynek zobaczy jak biznes będzie do tego podchodził i wtedy będą decydowali- podsumowuje ekspert.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu