Ekspert Artur Bartoszewicz: lotnisko w Radomiu nie potrzebuje wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Artur Bartoszewicz: - Nie ma dziś zagrożenia dla budowy lotniska w Radomiu.
Artur Bartoszewicz: - Nie ma dziś zagrożenia dla budowy lotniska w Radomiu. Facebook/profil Artura Bartoszewicza
- Lotnisko w Radomiu nie potrzebuje dziś pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej - mówi doktor Artur Bartoszewicz, ekspert ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Epidemia koronawirusa na szczęście nie wpływa na tempo prac na budowie lotniska w Radomiu. Czy w obecnym stanie formalnym i prawnym jego właściciel, Państwowe Porty Lotnicze mogą ubiegać się o wsparcie w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej?
- Po pierwsze bardzo ważne jest to, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Poza tym obecna sytuacja na rynku budowlanym, czyli konkurencja i brak zamówień może spowodować, że tę inwestycję uda się zrealizować za mniejsze pieniądze niż zakładano. Wracając do Tarczy Antykryzysowej - trzeba zapytać, po co lotnisko, które jest w budowie miałoby korzystać z takiego wsparcia? Dziś nie ma takiej potrzeby, ponieważ lotnisko nie funkcjonuje, pieniądze na rozbudowę są zapewnione, nie widać żadnego ryzyka, aby ta inwestycja miałaby nie zostać wykonana w terminie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Ogólnie jest to jednak bardzo trudny czas dla linii lotniczych.
- Mamy dziś do czynienia z sytuacją, gdzie loty zamarły, np. z Okęcia zniknęło 95 procent pasażerów. Realizowane są jedynie powroty Polaków z zagranicy. Poszczególne linie lotnicze i porty muszą przetrwać ten okres. Stan zawieszenia może potrwać do 2022 roku, wtedy wszystko powinno wracać do normy. Zmienią się jednak zasady dotyczące bezpieczeństwa sanitarnego. Z punktu widzenia harmonogramu prac w Radomiu, jest to bardzo dobra perspektywa. Można spokojnie budować realizować inwestycje, by za około dwa lata odciążyć lotnisko Okęcie i przejąć część pasażerów.

Dziś wiele lotnisk regionalnych ma kłopoty z utrzymaniem.
- Tak, ale port w Radomiu ma tę przewagę, że jego właścicielem stał się nie samorząd, a inwestor strategiczny, który ma doskonałe rozeznanie rynku i jest tu największym graczem. Gdy sukces odniesie lotnisko, to skorzysta też Radom i lokalna gospodarka.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ekspert Artur Bartoszewicz: lotnisko w Radomiu nie potrzebuje wsparcia w ramach Tarczy Antykryzysowej - Echo Dnia Radomskie

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu