Emerytury, renty i inne świadczenia. Kto w 2017 r. dostanie więcej

Zbigniew Biskupski AIP
Mariusz Kapała
Zamiast o 6,44 zł najniższe emerytury wzrosną o 73,25 zł. Waloryzacja nastąpi z dniem 1 marca 2017 r. Z podwyżek skorzysta każdy kto dziś dostaje mniej niż 1 369,86 złotych.

Przy waloryzacji emerytur i rent obowiązuje zasada dostosowania tej operacji do poziomu wzrostu cen, a więc inflacji lub deflacji rok wcześniej Ponieważ miniony rok cechowała głównie deflacja, emeryci i renciści powinni liczyć na groszowe regulacje. Rząd postanowił jednak zmodyfikować te zasad, wniósł stosowną ustawę do Sejmu, a polski parlament uchwalił korzystniejsze podwyżki świadczeń, na których skorzysta ponad 3 mln osób, w tym niemal wszyscy pobierający świadczenia z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Wskaźnik waloryzacji 0,73 proc.

Wszystkie emerytury i renty (z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz tzw. świadczenia „mundurowe”) zostaną podniesione o 0,73 proc.

W efekcie świadczenia wypłacane poniżej 1 369,86 zł miesięcznie będą podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację według obecnie funkcjonujących zasad. Na tak określonych zasadach waloryzacji skorzysta ok. 2,1 mln zł świadczeniobiorców FUS oraz prawie wszyscy świadczeniobiorcy KRUS (ok. 1,1 min osób).

Obejrzyj:
Wszyscy mamy postanowienia noworoczne. Sprawdź co radzi psycholog w sprawie ich realizacji

Obowiązujące zasady waloryzacji przewidują, że wszystkie wypłacane świadczenia są podwyższane o ten sam procent. Oznacza to, że im niższe świadczenie, tym niższa kwota podwyżki. Również minimalne emerytury i renty wzrastają w tym samym tempie. Gdyby zachować obecnie obowiązujące zasady waloryzacji wzrost najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wyniósłby 6,44 zł (z 882,56 zł do 889 zł). Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosłyby natomiast o 4,94 zł (z 676,75 zł do 681,69 zł).

Minimalna emerytura tysiąc złotych

Najniższe emerytury, renty rodzinne i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostaną podniesione z 882,56 zł do 1 000 zł, tj. o 117,44 zł.

Podwyższenie najniższej emerytury do 1 000 zł oznaczać będzie, że najniższa emerytura w 2017 r. stanowić będzie 50 proc. minimalnego wynagrodzenia. W wyniku tej operacji zostaną podwyższone świadczenia dla ok. 800 tys. emerytów i rencistów z FUS, 285 tys. osób pobierających renty socjalne (wszyscy) oraz dla ok. 350 tys. osób pobierających emerytury i renty z KRUS.

Najniższa renta 750 zł

Renty socjalne zostaną podniesione z 741,35 zł do 840 zł, tj. o 98,65 zł.
Najniższe renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosną z 676,75 zł do 750 zł, tj. o 73,25 zł.
Wprowadzony zostanie mechanizm waloryzacji świadczeń z KRUS.
Emerytury osób, które nabyły prawo do najniższego, gwarantowanego świadczenia zostaną podniesione o co najmniej 10 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 7,50 zł.

Obejrzyj:
Znów odzyskaliśmy wiarę w swoje możliwości finansowe. Sprawdź dlaczego chętniej sięgamy po kredyty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu