Energetyczny przegląd roku. Ceny prądu i gazu szybują w górę. Co zdrożeje i co zmieni się w 2022 roku?

Justyna Madan
Justyna Madan
Co zdrożeje, co się zmieni? Energetyczny przegląd roku
Co zdrożeje, co się zmieni? Energetyczny przegląd roku 123rf
Udostępnij:
Końcówka roku dostarczyła nam niemałych emocji. Ceny za prąd i gaz pójdą mocno w górę. Zatwierdzono również nową ustawę o fotowoltaice, co oznacza, że zmieni się sposób rozliczania prosumentów. Nie zabraknie jednak rządowych zachęt i dopłat. Sprawdźmy co zdrożeje, co się zmieni i na co otrzymamy dopłaty?

W 2022 roku musimy być przygotowani na wyższe rachunki, m.in. za prąd i gaz. Zmiany uderzą Polaków po kieszeniach. Ile zapłacimy?

Będą podwyżki kosztów energii

Od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo (sprzedaż i dystrybucja w grupie G11) wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do roku 2021, co oznacza wzrost o ok. 21 złotych netto miesięcznie. Głównymi przyczynami podwyżek są wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2.

"W wyniku zatwierdzenia nowych taryfy na obrót (sprzedaż) energią elektryczną odbiorcy w grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej (37 proc.). Natomiast wzrost stawek dystrybucji dla tych odbiorców wyniesie średnio 9 proc. Nominalnie część dystrybucyjna rachunku w grupie G11 może wzrosnąć od 3,70 zł do 4,50 zł netto miesięcznie" – podał URE w komunikacie.

Ceny gazu poszybują w górę

„Poziom zapełnienia magazynów gazu w Europie może osiągnąć rekordowo niski poziom do końca zimowego sezonu grzewczego. W październiku europejskie i brytyjskie magazyny były zapełnione w 75 proc., ale poziom ten spadł do około 63 proc. na początku grudnia” – podaje organizacja Gas Infrastructure Europ (GIE).

W nowej taryfie PGNiG ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc., natomiast stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw - informuje Urzędu Regulacji Energetyki.

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Statystyczny odbiorcy w grupie W-1.1, którzy zużywają gaz do gotowania zapłacą więcej o 41 proc., czyli ok. 9 zł netto miesięcznie. Odbiorcy z grupy W 2.1 zapłacą więcej o 54 proc., tj. 56 zł netto miesięcznie. Najwięcej zapłacą ci, którzy zużywają najwięcej gazu, do ogrzewania domu. Będzie to wzrost o 58 proc., czyli ok. 174 zł netto miesięcznie.

URE zaznaczył, że od początku 2021 roku można zaobserwować znaczny wzrost cen gazu ziemnego w całej Europie. W przeciwieństwie do poprzednich lat, kiedy odnotowywano głównie spadki cen gazu.

Fotowoltaika na nowych zasadach

Po zawirowaniach w tym temacie, ostatecznie od 1 kwietnia 2022 roku wejdą w życie nowe przepisy. Zgodnie z nimi prosumenci będą musieli sprzedawać prąd operatorom za średnią cenę rynkową miesiąca. Dotychczas obowiązywał system rozliczania ilościowego, co oznacza, że produkowana z fotowoltaiki energia elektryczna była częściowo konsumowana bezpośrednio (20-40 proc.), a resztę prosument oddawał do sieci. Oddając 1 MWh, mógł później odebrać 0,8 MWh i nie ponosił z tego tytułu żadnych kosztów – za energię czynną i dystrybucję.

Po nowym roku to się zmieni. Teraz nadwyżki będą oddawane bezpośrednio do sieci. Nie będą one przeliczane ilościowo, a wartościowo, według aktualnych cen notowanych na Towarowej Giełdzie Energii. Prosument będzie miał swoje wirtualne konto. Jeśli odda do sieci 1 MWh, spółka obrotu przeliczy jakiej wartości energia została oddana i na konto prosumencie trafią pieniądze, z których użytkownik będzie mógł skorzystać w przypadku kupowania energii z sieci.

Taniej dzięki tarczy antyinflacyjnej?

Sejm uchwalił ustawę, która obniża akcyzę na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe. Ustawa przewiduje obniżkę stawek podatku na energię elektryczną i niektóre paliwa silnikowe, zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej wykorzystywanej przez gospodarstwa domowe, wyłączenie sprzedaży paliw z podatku od sprzedaży detalicznej.

Takie działania mają złagodzić m.in. podwyżki cen prądu. Zaproponowana zmiana zakłada obniżenie stawek akcyzy na wyroby energetyczne do wysokości minimum akcyzowego . Póki co mają one zostać obniżone od 1 stycznia do 31 maja 2022 roku.

Co z bonem energetycznym?

Bon energetyczny nie jest nowością, istnieje od 2014 roku. Pozwala on rządowi na udzielanie dopłat do prądu dla tzw. odbiorców wrażliwych.

W 2022 roku, w związku z dużymi podwyżkami cen energii elektrycznej stawki w ramach bonu energetycznego mają zostać podwyższone. Zgodnie z propozycjami ma to być od 27 zł do 73 zł miesięcznie, ale mówi się też o przedziale 60-130 zł, co dawałoby nawet 1500 zł rocznie.

Bon będzie przysługiwał odbiorcom, których dochody nie przekraczają 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym lub 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Prawdopodobnie bon otrzymają również emeryci (z najniższymi świadczeniami) , posiadacze Karty Dużej Rodziny (którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym i mają co najmniej troje dzieci) oraz rodziny składające się z minimum 6 osób.

Bon energetyczny będzie miał formę podobną do bonu turystycznego. Będą mogły z niego skorzystać gospodarstwa domowe zagrożone ubóstwem energetycznym. Nie jest on tym samym, co rekompensaty za prąd przewidziane na 2022 rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie