Fatalne dane. Chodzi o napływ nowych zamówień do przedsiębiorstw

Agnieszka Kamińska
Opracowanie:
Nie widać poprawy w tempie napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych - oceniło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) FOT. ILUSTRACYJNE/ TOMASZ HOLOD / POLSKA PRESSE
Nie widać poprawy w tempie napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych - oceniło Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) FOT. ILUSTRACYJNE/ TOMASZ HOLOD / POLSKA PRESSE FOT. TOMASZ HOLOD / POLSKA PRESSE
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w swoim najnowszym raporcie wskazuje na brak poprawy w tempie napływu nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w styczniu tego roku obniżył się o 0,6 punktu w porównaniu do grudnia ubiegłego roku.

Spis treści

Nie zaobserwowano wzrostu popytu na kredyty inwestycyjne dla firm ani na kredyty hipoteczne

BIEC podkreśla, że obecnie nie ma żadnych sygnałów wskazujących na nadchodzące ożywienie gospodarcze. Nie zaobserwowano wzrostu popytu na kredyty inwestycyjne dla firm ani na kredyty hipoteczne. To oznacza, że przedsiębiorstwa wciąż ostrożnie podchodzą do inwestycji i rozwoju.

Raport wskazuje, że spośród ośmiu składowych wskaźnika, trzy uległy niewielkiej poprawie, trzy pogorszyły się, a dwie pozostały na tym samym poziomie. Największe spadki dotyczą tempa napływu nowych zamówień w sektorze przetwórstwa przemysłowego, które pogłębiają się od wiosny ubiegłego roku. W styczniu różnica między firmami odczuwającymi spadek zamówień a tymi, które odnotowują ich wzrost, wyniosła ponad 22 punkty procentowe.

Spośród 22 branż jedynie przemysł farmaceutyczny nie zgłasza problemów z utratą zamówień

Z analizy BIEC wynika, że spośród 22 branż badanych przez GUS, jedynie przemysł farmaceutyczny nie zgłasza problemów z utratą zamówień. Najtrudniejsza sytuacja panuje w przemyśle skórzanym, przetwórstwie surowców mineralnych oraz w przemyśle metalowym. Sytuacja w przedsiębiorstwach produkujących dobra inwestycyjne również się nie poprawia, co nie wróży szybkiego ożywienia gospodarczego.

Raport wskazuje również na pogorszenie opinii menedżerów na temat kondycji finansowej zarządzanych przez nich firm. Grudniowa poprawa była krótkotrwała, a styczniowy spadek wskaźnika pogłębił się w porównaniu do najniższych poziomów z jesieni ubiegłego roku. Ekonomiści BIEC podkreślają, że pogorszenie ocen wynika z mniejszej sprzedaży produkcji przemysłowej, co przekłada się na niższe przychody, oraz z kolejnego wzrostu kosztów prowadzenia działalności, w tym szczególnie kosztów pracy.

W raporcie przypomniano, że podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym, po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych, była nieznacznie niższa niż miesiąc wcześniej. Zmniejszyła się również ilość gotówki w obiegu. Zainteresowanie kredytami bankowymi, w tym hipotecznymi, pozostaje na niskim poziomie, co wskazuje na ostrożność konsumentów i firm w podejmowaniu zobowiązań finansowych.

źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu