Finansowanie biznesu: rośnie popyt na pożyczki z FinTechów. Najchętniej korzystają małe firmy, dlaczego?

Zbigniew Biskupski AIP
Andrzej Banaś / Polska Press
Wzrost zaufania do zupełnie nowych na rynku podmiotów, jakimi są FinTechy, wzbogaca ofertę produktów służących finansowaniu działalności, jakie dostępne są także najmniejszym firmom.

Jeszcze w 2016 roku 81 proc. Polaków twierdziło, że nie skorzysta z usług oferowanych przez inne podmioty niż tradycyjne instytucje finansowe, podczas gdy w 2018 roku było to już tylko 44 proc. Jednocześnie 15 proc. Polaków jest zainteresowanych ofertą mniejszych firm technologicznych, za którymi nie stoi żaden duży gracz, wynika z badania „Podejście Polaków do FinTechu”, Blue Media.
Mikroprzedsiębiorcy stanowią w ogromnej mierze o sile naszej gospodarki. Mimo to firmy zderzają się masowo z barierami utrudniającymi prowadzenie własnego biznesu. Wśród czynników, które negatywnie wpływają na działanie przedsiębiorstwa, m.in. są częste zmiany w prawie oraz brak finansów na zatrudnienie bardziej kwalifikowanych pracowników, a za największy z nich polscy przedsiębiorcy uważają brak płatności na czas i kłopoty ze ściąganiem należności od kontrahentów (20,5 proc.). Wspomniane problemy najczęściej zgłaszają małe przedsiębiorstwa, zatrudniające do 49 osób.

Ponad połowa FinTechów na polskim rynku dostarcza rozwiązania z zakresu płatności, a co trzeci udziela pożyczek i kredytów.

Wygoda to sztandarowa zaleta FinTechów. Korzystanie z usług nowoczesnych instytucji finansowych łączy się przede wszystkim z prostotą i brakiem skomplikowanych procedur. To nie powinno jednak zmylić: za tym nierzadko stoją potężne mechanizmy takie jak sztuczna inteligencja czy modele scoringowe, które rozwiązują realne problemy klientów, umożliwiając im zaoszczędzenie czasu czy pieniędzy.

- Wykorzystujemy nowoczesne algorytmy i sztuczną inteligencję, dzięki temu jesteśmy w stanie szybko ocenić ryzyko i wiarygodność każdego z naszych klientów. Cały proces ubiegania się o dodatkowe finansowanie jest w pełni elektroniczny, a informacja zwrotna z decyzją przyznanego limitu zostaje wysłana nawet w 10 min. Zależy nam, żeby przedsiębiorcy oszczędzali jak najwięcej czasu, a my im pomagamy - wyjaśnia Alexander Beresford CMO Finiata.

Firmom brakuje pieniędzy m.in. na zatrudnianie coraz lepiej kwalifikowanych pracowników, co hamuje rozwój biznesu

Rozwiązania oferowane przez FinTechy to odpowiedź na problemy przedsiębiorców - dzięki nim codzienne czynności związane z zarządzaniem finansami stają się łatwiejsze i mniej czasochłonne. Wśród największych problemów właściciele firm wskazują m.in. ciągłe zmiany w prawie, split payment oraz coraz mniej korzystne warunki uzyskania dodatkowego finansowania.

Za największy z nich nadal uważają brak płatności na czas i komplikacje ze ściąganiem należności od kontrahentów (20,5 proc.). Dlatego posiadanie awaryjnych funduszy jest konieczne do przetrwania na rynku. Rozwiązaniem jest dostęp do finansowania, które może być wykorzystane na dowolnie wybrany cel.

Co zrobić z dzieckiem gdy w szkole strajkują nauczyciele? Ekspert przedstawia cztery możliwości wynikające z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Kliknij a poznasz sposób na rozwiązanie swojego problemu.

Jedną z takich usług na polskim rynku jest FlexKapitał - swobodna linia kapitałowa, która może sięgać nawet 100 tys. złotych. Stanowi konkurencję dla innych produktów finansowych: jest o 40-60 proc. tańszy, z 60 proc. wyższymi limitami finansowania w porównaniu do faktoringu. Użytkownicy odprowadzają 0,33 proc. od kwoty przydzielonego limitu za gwarancję dostępności, tzw. subskrypcję. Oprocentowanie wynosi od 2,08 proc. do maks. 2,91 proc. i naliczane jest tylko od aktualnie wykorzystanej kwoty. Przedsiębiorcy mają możliwość wielokrotnego wypłacenia kwoty w ramach przydzielonego limitu w dowolnym czasie.
Produkt ten jest forpocztą tanich produktów, których generowanie umożliwiają technologie. Prawdziwego wysypu takich ofert możemy spodziewać się w II połowie br., gdy znikną bariery prawne obecnie ograniczające swobodę FinTechów.

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu